Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Češi a svatba: V kolika letech se bereme? A jaké datum volíme?

Info ikona
Svatba

Žít na psí knížku, nebo se vzít? Palčivá otázka, kterou řeší většina párů (a tchyní). Jenže zatímco před deseti lety se do chomoutu hnalo pouze 47 900 tisíc snoubenců, v uplynulém roce proběhlo 54 900 svateb. Vypadá to tedy, že Češi se už nebojí vyslovit své "ano".

Infografika Českého statistického úřadu hovoří jasně - svatby jsou na vzestupu!

Starší a rozumní

Chystáte se letos na svatbu? Troufáme si tvrdit, že snoubencům nebude 20 ani 25 let. Průměrný věk ženicha byl totiž v předchozím roce 32,1 let. Nevěsty na tom byly o chlup lépe, jejich průměrný věk činil 29,8 let. Z toho vyplývá, že o mladé snoubence člověk jen tak nenarazí. Jenom pro srovnání, v roce 1989 bylo průměrnému ženichovi 24, 6 let a nevěstě 21,8 let. To je zajímavý posun, nemyslíte? 

I když víme, že věk je jenom číslo, ženy si stále vybírají starší muže. To potvrzuje i ČSÚ, který říká, že průměrný věkový rozdíl mezi snoubenci je 4,6 let, přičemž u 67 % párů je starší snoubenec, u 22 % párů je starší snoubenka a 11 % snoubenců je stejně starých. Snoubenky jsou v průměru starší pouze v momentě, kdy jsou rozvedené a berou si svobodného muže. 

Info ikona
Statistika manželství

ČTĚTE TAKÉ: Mikro svatba! Trend pro nadcházející svatební sezonu

Na datu záleží!

Vybrat hezké a zajímavé datum svatby, které si partner bude navždy pamatovat, je vyšší dívčí. Pokud se vám to povede, pak máte na celý život vyhráno. V loňském roce nejvíce zabodovalo datum 7. září, na které slyšelo svatební zvony 1 823 párů. Nutno podotknou, že šlo o sobotu. Kromě září se nejvíce veselek uskutečnilo také v červnu (10 808) a v srpnu (8 876). 

Bereme si cizince

Už dávno neplatí, že by svatby s cizincem byly výjimečnou událostí. V uplynulém roce si 2 996 Češek vzalo za manžela cizince. Nejvíce zabodovali "bratia" Slováci (33 %), naši západní sousedé Němci (11 %) a Britové (8 %). Ani Češi nejsou ve sbližování národů pozadu, a tak si 2 514 mužů vybralo za celoživotní partnerku cizinku. Na plné čáře vyhrály Slovenky (40 %), dále si pánové brali Ukrajinky (23 %) a Rusky (8 %). Je vidět, že mužům se jednoduše líbí slovanské rysy. 

Po svatbě přichází čas na potomka. Podívejte se, jaká jména miminek byla v roce 2018 nejoblíbenější i nejexotičtější.