Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Recept na šťastný vztah: Stačí dodržovat jednoduché pravidlo 2-2-2

S vědomím, jak vztahy v dnešním světě fungují, by jeden řekl, že to musí být pěkná fuška. Přitom existuje jedno snadné osvědčené pravidlo, díky kterému z vašeho vztahu nikdy nevyprchá jiskra. Pojďme se společně podívat, jak pravidlo 2-2-2 funguje a jak ho nejlépe praktikovat. Věřte, že recept na celoživotně šťastný vztah existuje.

Když potkáme někoho nového a zamilujeme se do něj, je to ten nejkrásnější pocit na světě. To je i vědecky dokázáno. Počáteční pocity zamilovanosti jsou stimulovány chemickými látkami v mozku. Doslova nás pohltí vliv biologicky aktivních látek a hormonů, které na nás mohou mít podobné účinky jako opiáty. Kromě dopaminů, serotoninů a feromonů si nás v takové chvíli vezme také do parády fenyletylamin, který je chemicky příbuzný metanfetaminu, známého jako pervitin. Není tedy divu, že při prvotní zamilovanosti máme pocit, že jsme v rauši.

Mohlo by se vám líbit

Vyzkoušejte 30 sekundový psychologický trik, který vám může zachránit manželství

Všichni máme chvíle, kdy litujeme něčeho, co jsme řekli naší drahé polovičce při hádce. Naštvané nebo frustrované reakce na určité situace mohou způsobit spirálu negativních interakcí, které nakonec ukončí vztah. Tento cyklus jde ale přerušit jednoduchým psychologickým trikem.
marianne.cz

Zamilovanost má stejné účinky jako návykové látky

Takový stav má opravdu účinky jako reálná droga. Stáváme se na ní (ve skutečnosti na partnerovi) závislí a chceme s ní být neustále. Realita všedního dne jde mimo nás. Jsme neustále šťastní a nabití energií. Mohli bychom promilovat den i noc a jsme schopni zůstat celou noc vzhůru a celou ji s milým proklábosit. Kdybyste se zeptali kohokoliv, kdo má s pervitinem zkušenosti, potvrdí vám, že přesně tak se člověk cítí po požití této nebezpečné drogy.

Pravdou je, že stejně jako účinky drogy, tak i tento stav dříve nebo později z každého zamilovaného páru odezní, což samozřejmě nemusí znamenat nic špatného. Vztah plynule přejde do zcela jiného a důležitého druhu lásky. I když už totožný pocit prvotní zamilovanosti nevrátíme, můžeme udělat všechno proto, aby z našeho vztahu nevyprchala jiskra, vášeň, vzájemné propojení, a nakonec i láska.

Jednoduchým pravidlem 2-2-2 ke štěstí

Recept na dlouhodobý šťastný vztah nevyžaduje nic náročného. Stačí znát slavné pravidlo 2-2-2, kterým když se budete řídit, nic vaši lásku nezničí. Toto pravidlo spočívá v tom, že si na sebe s partnerem pravidelně uděláte čas, který budete trávit jen vy dva spolu.

  • Každé dva týdny spolu půjdete na rande.
  • Každé dva měsíce spolu odjedete pryč na víkend.
  • Každé dva roky utečete jen vy dva spolu na týdenní dovolenou.

Jak prosté, milý Watsone.

Není žádným tajemstvím, že pevný vztah závisí na vzájemné komunikaci, to vám potvrdí jakýkoliv párový terapeut. Abyste spolu ale komunikovali, musíte na to mít čas a příležitost. V kolotoči pracovních povinností, rodinných závazků, budování sociálních vazeb a zajišťováním obživy se může stát, že se partneři potkají jen při nezbytných povinností, které zahrnují přítomnost jiných osob. Pak se vytrácí komunikace, vzájemné propojení a vy najednou nevidíte důvod, proč právě s touhle osobou, se kterou žijete v jednom domě a vychováváte děti, máte sdílet svůj život a své já.

„Tím, že začnete poctivě praktikovat pravidlo 2-2-2, si vzpomenete, proč jste se vůbec zamilovali, a tím zažehnete tu počáteční jiskru, která vás svedla dohromady,“ říká Amber Lee, certifikovaná dohazovačka a terapeutka. „Mnoho párů se mylně domnívá, že práce na jejich vztahu musí vyžadovat náročnou dřinu, a že se musí řešit jen nepříjemné konflikty a problémy. Tyto záležitosti sice jsou důležité, ale základ dlouhotrvající lásky je postaven na společných vzpomínkách a hlubokém propojení, tvrdí párová terapeutka Laura Silverstein. A těch právě dosáhneme chozením na rande, ježděním na společné víkendy a plánováním láskyplné dovolené. A to je přece zábava.

Každé dva týdny vyrazte na žhavé rande

Děti a mazlíčky odevzdejte někomu na hlídání a vyrazte si. Berte tento úkol vážně a rande udělejte přesně tak, jako byste randit teprve začínali. Vzpomeňte si, jak jste se čančali, jak vám záleželo na tom, aby vám to slušelo, jak jste chtěli udělat dojem tím, že vymyslíte originální či romantickou schůzku, kterou tomu druhému vyrazíte dech. Dejte si večeři při svíčkách doma v sexy krajkovém prádle, zajděte si do luxusní restaurace, absolvujte ruku v ruce romantickou procházku večerním městem, nebo zajděte na koncert vaší oblíbené kapely nebo do divadla. Pánové by neměli také zapomenout na kytičku či jinou drobnou pozornost, kterou vykouzlí úsměv na rtech své milované.

Mohlo by se vám líbit

Naordinujte si s partnerem domácí rande

Lepší než večeře v luxusní restauraci!
marianne.cz

Každé dva měsíce utečte na celý víkend

Odjeďte do jiného města a poznávejte místní památky. Ubytujte se v romantickém hotýlku a třeba celé dva dny nevylezte z postele. Společně si odpočiňte ve wellness hotelu a zajděte si na párovou masáž. Pokud máte duši dobrodruha, jeďte na celý týden do přírody. Ubytujte se v kempu, vyrazte na túru, jděte společně pro dřevo a večer si povídejte u praskajícího ohně. I tady platí, že máte nechat děti doma. Jistě byste si takový víkend se svými andílky také užili, ale úplně jinak než v klidu ve dvou a bez jakýchkoliv povinností. Utéct před stereotypem však můžete i uvnitř vašeho domova. Děti dejte babičce nebo je vyšlete na víkend k jejich kamarádům a uspořádejte si doma soukromý filmový maraton s objednanou pizzou a dobrým vínem.

Každé dva roky týdenní dovolená ve dvou

Využijte času, kdy budou vaše děti na táboře, nebo si je budou chtít o prázdninách pořádně užít babičky a dědečkové a jeďte na celý týden na dovolenou. Měla by o být dovolená, která bude bavit vás oba a oba si ji užijete. Je jedno, kam vyrazíte a co budete podnikat, důležité je už ji plánovat společně. Sedněte si spolu a sdílejte nápady, kterými svou dovolenou vyplníte. Už tím komunikujete a budete se těšit společně, což je přesně to o čem tato metoda je.

Když už se jednou na tuto cesto 2-2-2 dáte, je třeba ji bezpodmínečně dodržovat. Berte to jako životně důležitý úkol. Naplánujte si tento čas vždy dostatečně dopředu a nedovolte, aby vám do toho něco vlezlo. Pracovní a jiné povinnosti musí jít v tomto ohledu stranou. Uvidíte, že se to vyplatí a brzy se dostaví požadované výsledky.

Zdroj článku

Souvislející články

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Rodina a děti

<span>3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci</span>

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci

Rodina a děti

<span>Své děti rozhodně naučte těchto 5 hodnot. Vyrostou z nich dobří lidé a budou mít šťastnější život</span>

Své děti rozhodně naučte těchto 5 hodnot. Vyrostou z nich dobří lidé a budou mít šťastnější život