Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Architecture Week a projekt Dny měst

Milovníci architektury slaví tento týden opravdový svátek. Uznávaní světoví architekti se v rámci mezinárodního festivalu Architecture Week sjíždějí na prestižní setkání do Prahy. Příští dva týdny patří i projektu Dny měst v Praze, v centru metropole se tak široké veřejnosti představují česká města, polská či slovenská kultura.

Redakce Marianne | 30. 09. 2013

V rámci 7. ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2013 zamíří uznávaní zahraniční architekti ve čtvrtek 3. října do Brožíkovy síně Staroměstské radnice na odbornou konferenci. Letos jsou přednášky věnované tématu Ochrany hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie.

Mezi přednášejícími se představí například Antonio Natali, ředitel florentské galerie Uffizi, který promluví na téma nedávné restaurátorské práce v galerii Uffizi a otevření nových sálů, dále Nikita Yavein (Studio 44), architekt ze Svazu architektů Ruska, s přednáškou Petrohradská architektura a rekonstrukce Ermitáže.

Dalším z hostů bude i Frédéric Didier, hlavní architekt historických památek (Správa zámku a města Versailles), Carlotta Del Bianco, spoluzakladatelka a viceprezidentka Nadace Fondazione Romualdo Del Bianco – Life Beyond Tourism Foundation in Florence, nebo Mgr. Ondřej Zatloukal, vedoucí uměleckohistorického oddělení Muzeua umění Olomouc, na téma Vzorová rehabilitace památky UNESCO, arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

arch2_copy

Letošní ročník Architecture Weeku v Jiřském klášteře na Pražském hradě představuje architekturu téměř třiceti českých, polských a slovenských měst, dále moderní a historickou architekturu čtyřiceti zemí, obrazem festival ukazuje všechny památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO (745 památek ze 157 zemí světa).

V rámci festivalu Architecture Week Praha 2013 se na pražském náměstí Republiky představuje projekt Dny měst v Praze, v němž se prezentují různá česká města, polská a slovenská kultura. Nechybí ani bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost.

V pondělí 30. září probíhá Den města Písek – na dibondových deskách před stanem budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si výstavu Příběh města Písku, vyzkoušet rýžování zlata, ochutnat pečené koláčky a seznámit se v průřezu s historií města Písek, které oslaví 770 let od svého vzniku. Hrát bude středověká kapela a zatančí tanečníci ze skupiny Gracia. Výročí první světové války připomene postava Haškova dobrého vojáka Švejka. Velocipedisté budou lákat na písecké cyklostezky a bohatý program doplní loutkové divadlo.

ar

Úterý 1. října bude věnováno městu Přerov – ochutnávka piva a pekařských specialit, živá hudba (Hanácký soubor) a promítání filmů o historii a současnosti města Přerov. Den slovenského města Skalica se bude konat ve středu 2. října. Návštěvníci se tento den mohou těšit na cimbál, promítání prezentačních filmů o historii a zajímavých stavbách města a na ochutnávku tradičního trdelníku a vína. Den zahájí starosta města.

Ve čtvrtek 3. října se představí město Tábor, a to především historickou hudební produkcí, ale také – což jistě uvítají děti – prezentací opravdového husitského bojového vozu (včetně dobového osazenstva), šermířů, šašků a kejklířů. Den, kdy husitská táborská historie ožije, zahájí starosta města Tábor.

Město Žilina se na náměstí Republiky představí ve čtvrtek 4. října ochutnávkami místních specialit, ukázkou výroby tradičních ‚korbáčiků‘ a lidových uměleckých předmětů, ukázkou uměleckého drátenického řemesla, spojenou s výstavou, seznámí návštěvníky s historií a folklorem regionu Malá Fatra, který patří k zajímavým turistickým destinacím, a připomene již 300. výročí popravy Juraje Jánošíka.

Sobota 5. října bude věnována polské kultuře – ve spolupráci s Polským institutem v Praze se představí polská města, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, budou probíhat živá hudební vystoupení. Den města Pardubice proběhne v úterý 8. října. Město se představí hlavními atributy – tedy koňmi a perníkem. Návštěvníci mohou ochutnat regionální produkty (například pivo Pernštejn), proběhne workshop vlastnoručního zdobení perníku a zahraje lokální kapela. Město připomene také Velkou pardubickou steeplechase, která se uskuteční na závodišti v Pardubicích v následujícím týdnu.

Den města Znojmo se bude konat ve středu 9. října, pro návštěvníky bude připravena ochutnávka vín a jídel, cimbálová muzika, prezentace filmů o historii a současnosti města. Zároveň jsou připraveny soutěže. Ve čtvrtek 10. října se na náměstí představí slovenská kultura na Dni slovenské kultury a cestovního ruchu, který je organizován ve spolupráci se SACR (Slovenská asociácia cestovného ruchu). Představena budou slovenská města zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale také další turisticky významné destinace na Slovensku. Prezentaci doprovodí živá hudba a vystoupení tanečního souboru.  

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem