Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Inspirace: Dům, který zkrášlují dlaždičky

Krásné stavení nedaleko Amsterdamu se podařilo zachránit za pět minut dvanáct. Málem se totiž rozsypalo jako domeček z karet. Chloubou jsou krásné historické dlaždičky, které tvoří kouzlo domu.

Redakce Marianne | 23. 05. 2014

Dlouhá léta manželé Eric a Inge Vollenbrockovi tento dům z 20. století jen tiše obdivovali, když kolem něj chodili cestou na tenisový kurt, umístěný na kraji vesnice ležící padesát kilometrů od Amsterdamu. Jak roky přibývaly, nemohli si nevšimnout, jak se dům kousek po kousku rozpadá. Jeho majitelé se už o něj nedokázali starat. Byli natolik staří, že se nakonec museli přestěhovat do pečovatelského domu pro seniory. Eric zpozoroval, že jedna z jejich dcer dům postupně vyklízí, a navíc to vypadalo, že se sem nikdo z rodiny nemá v úmyslu nastěhovat. Zároveň si všiml, že se schránka začíná plnit dopisy zájemců o dům. Eric a Inge se rozhodli, že také přijdou s nabídkou, ale zároveň ani v nejmenším nedoufali, že by tato krásná nemovitost mohla připadnout zrovna jim. 

maly2maly3

Zahrada a chodba

Brzy přišel den, kdy se na vývěsce objevila oficiální nabídka na koupi domu s tím, že zájemci měli nabídnout cenu. Manželé Vollenbrockovi vyhráli na plné čáře a 1. srpna 2005 podepsali všechny papíry. Teď ale nastala ta pravá dřina. Každý majitel domu, který má za sebou velkou rekonstrukci, ví, co to všechno obnáší. Manželé si napsali velký seznam toho, co musejí postupně udělat. Rekonstrukce starého domu ale odhalila spoustu komplikací a seznam čím dál více narůstal. Manželé se tedy rozhodli, že se poradí s odborníkem. 

maly44maly5

Terasa a koupelna

Ten jim po prohlídce rovnou řekl, že by bylo nejlepší, kdyby dům strhli a postavili znova. S tímhle verdiktem ale rodina razantně nesouhlasila a z domu se pokusili zachránit, co mohli – nejdůležitější byla původní konstrukce a také materiál. Jakmile odstranili sto kontejnerů suti, teprve viděli, co musejí s domem ještě udělat. Eric je ale naštěstí velmi šikovný a miluje truhlařinu, takže si se vším poradil. Také střecha potřebovala novou izolaci, což znamenalo sundat a očistit každou tašku a zase ji dát zpět. Zimní zahrada byla zničená téměř komplet, takže ji museli přestavět.

maly7

Dlaždičky byly inspirací pro výběr tapety

Naštěstí se ale podařilo zachovat původní klenbu. Teď je z ní nejoblíbenější místnost jejich dvou dcer a také psa, který tu má v koutku obloženém starožitnými dlaždičkami svůj pelech. V dubnu 2006 byl dům konečně hotový. „Cítím se tu jako královna celého světa, když si vzpomenu, že žiju ve svém vysněném domě a co všechno jsme zvládli,“ rozplývá se Inge a Eric s úsměvem souhlasně přikyvuje.


Glorialazba

Ručně malovaný obklad Gloria, www.lagartija.cz
Dlažba Peronda, www.keramikahasek.cz


 


Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem