Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jednoduché kroky, jak oddělit pracovní život od osobního

Všimli jste si, že hranice mezi pracovním a osobním životem se pomalu stírá? A tak v osm hodin večer odepisujete na pracovní e-maily, žehlíte průšvihy kolegů nebo „jenom“ myslíte na to, co jste dneska v práci nestihli dodělat. Co si ale dát v novém roce předsevzetí, díky kterému budete ve volném čase dělat cokoliv jiného, než pracovat?

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jsme po zaklapnutí kancelářských dveří „zaklapli“ také náš pracovní den. V tomto ohledu můžeme „poděkovat“ internetu, díky kterému (nebo spíše kvůli kterému) jsme neustále online. A kdo je online, ten přece může pracovat. Nebo ne? Celou situaci navíc umocnila doba koronavirová, se kterou ruku v ruce přišlo masivní zavádění home officů. Pokud tedy pracujete z domova, pak nám pravděpodobně potvrdíte, že najít hranici mezi pracovním a osobním životem chce velkou míru trpělivosti a lupu nevídaných rozměrů.

Možná namítáte, že práce přesčas vám nevadí. Možná máte pocit, že jste ke svému zaměstnavateli loajální a vstřícní. Pravdou ale zůstává, že zběsilé pracovní tempo se vám dříve nebo později může vymstít. I proto je důležité, abyste se nespoléhali pouze na víkendy, a raději hledali chvilky volna i během všedních dnů. Uvidíte, že tento odvážný krok se rázem promítne na vaší psychické pohodě i pracovní výkonnosti.

Mohlo by se vám líbit

Úzkost z produktivity aneb Když máte pocit, že stále "dost" nepracujete

Pracujete od nevidím do nevidím? Staráte se o rodinu a domácnost? A přesto večer uleháte s pocitem, že jste pracovní úkol měla dokončit lépe a namísto studené večeře jste měla servírovat alespoň dvouchodové menu? Vítejte ve světě, který je ovládán úzkostí z produktivity.
marianne.cz

Jasná zpráva pro vaši mysl

Na první pohled se zdá, že oddělit pracovní život od osobního je hračka. Vždyť stačí s úderem půl šesté zaklapnout počítač a vydat se z kanceláře domů. Bohužel, častokrát si ani neuvědomujeme, že si ještě po cestě z práce čteme poslední e-maily nebo brouzdáme firemním chatem. Samostatnou kapitolou jsou potom lidé pracující z domova, jejichž přesun z „kanceláře“ do kuchyně trvá pár vteřin. Zkuste proto svému mozku vyslat jasnou zprávu o tom, že pracovní den je u konce, a nedovolte, aby vás „zahlcoval“ dalšími pracovními myšlenkami. Dobrou zprávou je, že existuje hned několik způsobů, díky kterým to dokážete.

Info ikona
Práce

Všechny pracovní myšlenky sepište

Patříte k lidem, kteří ještě ve dvě hodiny ráno přemýšlí, co všechno musí ráno v práci udělat? Ulevte svému mozku a vezměte si před koncem pracovní doby k ruce notes. Přehledně si zapište všechno, co následující dny musíte udělat. Pokud se z pracovních úkolů „vypíšete“ je méně pravděpodobné, že se celý večer budete trápit tím, co vás zítra čeká. Nic nebrání ani tomu, abyste si poznámky zapisovali do svého chytrého telefonu.

Cvičení

Pokud bychom měli „vypíchnout“ jednu aktivitu, díky které naprosto zapomenete na práci, pak jde jednoznačně o sport. Ihned po práci vyrazte do posilovny a dopřejte si sportovní aktivitu, která vás baví, a u které se v první řadě odreagujete. Nepatříte k fanouškům fitness center nebo skupinového cvičení? Nevadí! V takovém případě si můžete dopřát alespoň půlhodinovou procházku po vašem okolí. Navíc, už jste slyšeli o tom, že chůze je leckdy lepší než běh

Zaměstnejte ruce

Máte nutkání znovuotevřít notebook a „rychle“ dodělat poslední pracovní úkol? V takovém případě je nejvyšší čas, abyste zaměstnali nejen svůj mozek, ale také ruce. Existuje nespočet kreativních aktivit, u kterých zapomenete na práci, a zároveň si skvěle odpočinete. Záleží tedy čistě na vašich preferencích, avšak aktuálně „letí“ kurzy keramiky, malování akvarelovými barvami, výroba makramé, vyšívání dutou jehlou nebo paličkování.

Popracovní rutina

Konec pracovní doby můžete své hlavě oznámit také dokonalou popracovní rutinou. Po příchodu z práce domů se převlékněte do pohodlného domácího oblečení, případně se rovnou umyjte a převlečte do pyžama. Ztlumte si zvuky na svém mobilním telefonu, sundejte si chytré hodiny a dopřejte si několik minut (nebo i hodin) v offline módu. Pokud nechcete jenom zbůhdarma sedět na kanapi, pak si uvařte dobrou večeři, vyzkoušejte večerní meditaci nebo se vrhněte do rozečtené knížky. Podstatné je pouze to, aby si vaše mysl od práce odpočinula.

Mohlo by se vám líbit

Tipy redakce Marianne, jak být produktivní při práci z domova

Ani redakce Marianne neunikla v poslední době tolik skloňovanému home office. A jelikož jsme v domácí kanceláři letos strávily už spoustu času, máme své osvědčené tipy, jak být produktivní a nepodléhat nástrahám domova.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Nejlepší last minute dovolená roku 2024: Dáte přednost divoké přírodě, nebo tyrkysovému moři?

Životní styl
Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Nebojte se AI: Jak zahrnout umělou inteligenci do svého života a kde všude vám pomůže?

Životní styl
Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Vášnivá červená, klidná modrá: Zjistěte, které barvy se hodí do vašeho šatníku i domova

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink