Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nestyďte se posilovat svaly pánevního dna

Kdy naposledy jste procvičovala svaly pánevního dna? Hádáme, že s odpovědí budete zdrženlivá.

Zatímco mnoho žen pravidelně procvičuje hýžďové nebo břišní svaly, málokterá si v samém záchvatu cvičení vzpomene na svaly pánevního dna. I když toto svalstvo není vidět, rozhodně v našem životě hraje důležitou roli. „Správně fungující pánevní dno zajišťuje řadu životních funkcí. Přímo ovlivňuje činnost močových cest, dále se podílí na fungování opěrného systému a jako součást celé pánve nám umožňuje chůzi. Jeho oslabení je příčinou řady zdravotních potíží. Ochablé svaly pánevního dna jsou nejčastější příčinou inkontinence, tedy úniku moče či stolice. Může rovněž dojít k potížím s menstruací a otěhotněním, vznikají i sexuální poruchy. A to jak u žen, tak i u mužů,“ upozorňuje sexuolog a urolog MUDr. Marek Broul.

Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz

Vstávat a cvičit

V každém případě se vyplatí, když svaly pánevního dna budete pravidelně procvičovat. A čím dříve začnete, tím lépe! Nejčastěji se s povolenými svaly pánevního dna setkávají ženy a muži po čtyřiceti letech věku, lidé po operacích pánve, ženy v menopauze a při extrémní zátěži (nošení těžkých břemen) nebo při hormonální změně v přechodu. Velkým tlakem na pánevní dno je také období těhotenství a samotný porod. Dá se tedy říci, že se cvičením se dá začít kdykoli, vyloženě vhodné je před čtyřicátým rokem života, u žen klidně s malým odstupem po porodu,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul.

Kegelovy cviky

Způsobů, jak posilovat pánevní dno, je mnoho. Některé ženy nedají dopustit na tzv. Kegelovy cviky, které dal světu americký gynekolog Arnold Kegel. Na samotném cvičení není nic náročného. Stačí, když si s prázdným močovým měchýřem lehnete na záda, a následně na dvě vteřiny zatáhnete svaly pánevního dna. Poté svaly na deset vteřin povolte. Dobu stažení svalů postupně prodlužujte, až se dostanete na deset vteřin. Pouze si dejte pozor, abyste při cvičení nezatínaly jiné svaly.

Info ikona
Podložka

Venušiny kuličky

Skvělou pomůckou jsou také venušiny kuličky, které jsou vhodné pro ženy po porodu, ale i ženy těžce fyzicky pracující, obézní, diabetičky či ty, které mají časté záněty močových cest. „Venušiným kuličkám by se naopak měly vyhnout ženy, které trpí akutním gynekologickým zánětem či chronickou vaginální atrofií. V tomto případě doporučuji nejprve konzultaci se svým gynekologem,“ radí MUDr. Marek Broul.

V tomto ohledu je důležité říci, že zavádění venušiných kuliček s sebou přináší několik pravidel. V první řadě použijte vhodný lubrikační gel (k silikonovým modelům je zapotřebí použít lubrikační gel na bázi vody). Zároveň je třeba kuličky před použitím opláchnout vlažnou vodou nebo očistit speciálním dezinfekčním prostředkem. „Venušiny kuličky používejte při běžném pohybu, kterým může být například chůze, mírný běh, plavání nebo třeba úklid či vaření. Kuličky budou mít tendenci vyklouzávat, což vás bude nutit zatínat svaly a bude docházet k tréninku pánevního dna. Aby byl trénink pánevního svalstva efektivní, noste kuličky zhruba 30 minut denně,“ doporučuje Vojtěch Sláma, zakladatel sexshopu Yoo.cz.

Mohlo by se vám líbit

Jak si zjednodušit život? Pochopte svůj menstruační cyklus

Můžete jíst čokoládu bez rizika změny konfekční velikosti, v zaměstnání trumfnout absolventy Harvardu a v domácnosti zastínit i matku roku. Jen musíte vědět, kdy je ten správný čas.
marianne.cz

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky