Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Pojištění domů, bytů a domácností - rozdíly a možná úskalí

Komerční článek - Také se domníváte, že každý dům a byt je dnes pojištěn? Ze statistik vyplývá, že většina z si to nás myslí. Ve skutečnosti je pojištěna zhruba polovina nemovitostí a to navíc většinou nedostatečně - jste-li vlastníky domu, potřebujete pojistit jak samotnou stavbu, tak i byt = domácnost v něm. U domů nájemních, družstevních atd. se o pojištění samotné stavby stará družstvo nebo majitel, o byt jednotliví nájemci/vlastníci bytů.

Redakce Marianne | 7. 11. 2012

Propagace značky ČSOB Pojišťovna.
Marianne.cz není jejím autorem a nemá vliv na její obsah.

Pojištění obytných budov = domů

Jste-li majiteli rodinného domu, jiného typu domu, rekreační stavby nebo třeba zahradního domku, budete potřebovat na prvním místě pojištění samotné obytné budovy. Představme si jednoduchou situaci - hypoteticky dojde k otřesu země, vše co zůstane na místě - zdi, základy stavby, střecha..to vše patří do pojištění nemovitosti. Zbytek, tedy vše, co při zemětřesení pravděpodobně změní své stanoviště, patří do pojištění bytu neboli domácnosti.

Na co dbát u pojištění domu

  • Při uzavírání nové smlouvy bude chtít po Váš pojišťovna odhadnout hodnotu nemovitosti. Základní hodnotu Vám navrhne dle rozměrů základů, stáří stavby a počtu pater. Pozor! Nepodhodnocujte nemovitost - může se stát, že by při škodné události bylo podhodnocení nemovitosti hodnoceno jako úmyslná snaha o nižší platbu pojistného a mohlo by být zkráceno i pojistné plnění. Stejně tak nemá cenu dům nadhodnocovat - pojišťovna si při škodné události sama dělá odhad a nezaplatí větší částku, i když je na ní dům pojištěn.

  • Máte-li pojistku starší, zkontrolujte si, na jakou částku je dům pojištěn. Pokud je to více než 10 let stará pojistka, mohly by neaktualizované sumy působit jako zmiňované podhodnocování.

  • Zkontrolujte si, co všechno pojistka zahrnuje. Pan Petr Milata z ČSOB pojišťovny varuje před případy, kdy si lidé nepojistí dům proti vandalismu nebo povodni a pak jsou zklamáni, když nic při vzniku škody nedostanou.

  • Na druhou stranu platí - všeho s mírou: nemá cenu pojišťovat dům na kopci před povodní a podobně.

  • Dále pozor na pojištění přístaveb a samostatných staveb na pozemku - přístřešky, pergoly, bazény nebo garáže nejsou automaticky pojištěny!

  • A v poslední řadě je třeba dodat, že ne vždy jsou nejlevnější pojistky ty nejkvalitnější. V této základní sazbě nemusí být zahrnuto ani pořádné pojištění proti živelným katastrofám, což je základ pojistky stavby. Kontrolujte také vaši finanční spoluúčast na škodné události.

Pojištění bytů a domácností

Pojištění bytu je totéž co pojištění domácnosti. Pod pojem domácnost pojišťovny řadí nejen byt v rodinném domě, ale také třeba více bytů. Jinými slovy - celý vnitřní prostor domu (kromě zdí atd., které patří do pojistky nemovitosti) je jednou domácností, pojišťujete-li jej jako výhradní vlastník všech bytů v něm. Můžete tedy v jedné pojistce pojistit vícegenerační domácnost.

Na co dbát u pojištění bytu a domácnosti

  • Také pojistku bytu domácnosti pravidelně aktualizujte. Zejména v případě, že si pořizujete nové předměty vyšší finanční, historické nebo kulturní hodnoty.

  • Pořiďte si uzamykatelný trezor na předměty vyšší hodnoty. Pojišťovna vám pak nabídne pojistku vyšších částek levněji.

  • Zkontrolujte si, že jste zohlednili v pojistce všechno specifické vybavení ve své domácnosti - předměty zapůjčené zaměstnavatelem nebo speciální sportovní vybavení nebo různé sbírky.

  • Vybavte byt bezpečnostními prvky - alarm, mříže do oken, bezpečnostní dveře, požární čidla - to vše pojišťovna zohlední při výpočtu ceny pojistky.

Za co se vyplatí připlatit?

Pojišťovny rády vidí, pokud si u nich v balíčku pořídíte více služeb. K pojištění domácnosti a domu můžete přidat ještě pojištění odpovědnosti z běžného života, tzv. pojistku blbosti, za výhodnou cenu. Slevu dostanete i v případě, že si objednáte i asistenční službu při problémech v domácnosti - zabouchnuté dveře nebo drobné opravy pak máte zdarma 24 hodin denně.