Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

PROMĚNA: Cesta k moři

Manželé Dobří si zařídili kuchyň i obývací pokoj moderním nábytkem, ale necítili se v něm jako doma.

Redakce Marianne | 16. 10. 2013

V ČEM BYL PROBLÉM

Obývací pokoj s kuchyní tvoří jeden prostor, do kterého ústí úzká předsíň. Základní dispozici prostoru měli manželé ujasněnou, neboť je daná dvojicí oken a umístěním kuchyňské linky tvaru písmene L. Nevěděli si ale rady s barevností stěn a s doplňky, které by sem vnesly teplo domova i jimi žádaný přímořský styl. Chyběly tu úložné prostory. Majitelé chtěli na stěnu tapetu, ale neodvažovali se ji sami vybrat ani přesně umístit.

NAŠE ŘEŠENÍ

Vybrali jsme elegantní tapety, pro které jsme našli místo jednak na stěně s okny, jednak na jedné ze stěn v předsíni. Tím jsme plochy propojili a vytvořili základ stylu. K bílému základu jsme jako klíčovou barvu vybrali modrou a natřeli jí stěnu za televizí. V souladu s ní jsme zvolili i sérii doplňků v různých odstínech modré. Vybrali jsme odpovídající úložné skříňky a na stěnu nainstalovali police.    

NÁKUPNÍ KOŠÍK

Nábytek 60 984 Kč

Osvětlení 17 200 Kč

Látky a tapety 43 000 Kč

Šití 8 250 Kč

Celkem 90 734 Kč

Dekorace 54 504 Kč

Celkem 145 238 Kč

„Koberec pokoj spolehlivě prohřeje na pohled i na dotek. Měl by však být světlého odstínu, jestliže je podlaha tmavá.“ - interiérová designérka Zuzana Bernasovská

_W0B9398_copy_W0B0712_1

PŘED a PO

Nový byt manželů Dobrých z Rakovníka má obývací pokoj, který tvoří otevřený prostor s kuchyní, a do pokoje navíc ústí předsíň. Prostor spojuje tmavá podlaha, a tak si kuchyňskou linku do tvaru písmene L manželé vybrali v bílé barvě. V souladu s linkou si pořídili pohovku s potahem z bílé kůže, k ní bílý kulatý stolek a do jídelní zóny velký stůl se židlemi v odstínu, který koresponduje s tmavou podlahou.

„Mysleli jsme, že si obývák zařídíme sami. Chtěli jsme tapetu, ale najednou jsme nevěděli, jakou vybrat a na kterou ze stěn ji dát. Této místnosti a její atmosféře přikládáme zvýšenou důležitost a rádi bychom, aby v ní bylo i kus našeho milovaného Santorini, kam se chystáme na svatební cestu. Proto jsem nakonec o pomoc napsala k vám do redakce Marianne Bydlení,“ svěřuje se Lída Dobrá. Naše interiérová designérka Zuzana Bernasovská vyhodnotila, že výběr stávajících kusů zařízení a dispozice jejich rozmístění v pokoji a kuchyni jsou správné, ale kvůli přemíře bílé barvy a chybějícím doplňkům zde vládne chladná, neosobní atmosféra. Nejdříve manželům předložila řadu tapet, z nichž si vybrali tapetu zlato-stříbrné barvy s jemným dekorem, jejíž působivost při bližším pohledu i na dotek umocňují drobné krystalky. Pro jednu ze stěn v předsíni pak Zuzka vybrala tapetu s podobným dekorem, jenom bez krystalků. Její žlutozelený odstín je o poznání teplejší, protože do úzké předsíně má omezený přístup denní světlo.

_W0B9393_W0B0733

PŘED a PO

Protože manželé mají rádi fialovou barvu, použila ji Zuzana ve šťavnatě přímořském odstínu na kratší ze stěn, u které původně stála obrazovka televize a kam jsme navrhli nové skříňky a police. Jemnějším odstínem modré nechala designérka natřít druhou ze stěn v předsíni, a ve světle modrém až tyrkysovém odstínu vybrala také látku, z níž nechala ušít římské rolety na dvojici oken v pokoji. Tím předsíň i obývací pokoj decentně, ale zřetelně propojila.

Vhodné osvětlení spolu manželé vybírali téměř rok bez úspěchu, ale s pomocí designérky a jejích znalostí byl problém vyřešen během měsíce. Pro obytnou i jídelní zónu Zuzana vybrala světla, jejichž stínidla tvoří měkký plast a textil. Každé je jiné, ale zjevně patří k sobě. Na pomezí zón je stojací lampa s modrým stínidlem. Do každé zóny jsme také vybrali nový koberec.

PROMĚNA: Cesta k moři

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Dům
Neuvěříte, jak rodina proměnila starý dům: Natírali, brousili, opravovali a staré věci nevyhazovali

Neuvěříte, jak rodina proměnila starý dům: Natírali, brousili, opravovali a staré věci nevyhazovali

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj