Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna: Sezení pod markýzou

Eva Jirotková miluje výhled ze své terasy. V létě ale bývá rozpálená od slunce a kvůli nekrytým oknům je horko i v bytě. Vše vyřešilo elegantní zastínění. Stylový nábytek, zeleň, jemné barvy a nádobí v retrostylu vykouzlily z obyčejné pražské terasy útulnou a romantickou oázu.

Redakce Marianne | 30. 04. 2014

V čem byl problém

Terasa je na západní straně domu a celé odpoledne na ni intenzivně praží slunce. V létě se proto na ní nedalo sedět a i uvnitř domu bylo velké horko. Důležité tedy bylo vyřešit zastínění a v neposlední řadě i její využití. Terasa totiž sloužila spíše jako odkládací místo na úklidové náčiní. Chybělo tu něco na sezení, stolek, zkrátka nábytek, který by umožnil relax na čerstvém vzduchu. Aby terasa nabyla pocitu příjemného obytného prostoru, bylo třeba ji celkově rozveselit barvami a oživit balkonovými květinami, které tu předtím chyběly.

Naše řešení

Na terasu jsme nainstalovali markýzu, která nejen zastíní okno a vstup do bytu, ale poskytne stín i pro sezení u stolku. Zdi jsme přetřeli bílou barvou, která odráží světlo, a tím brání přehřívání. Aby si terasu v hezkém počasí mohlo užít co nejvíce lidí, rozdělili jsme ji na dvě zóny s lavičkami. Vše jsme ladili do modré, fialové a bílé. Eva Jirotková tíhne k jednoduchým, ale pocitově příjemným doplňkům, a tak jsme zvolili oblíbený styl Provence. 

Nákupní košík

Proměna

Nátěr fasády 6000 Kč

Nábytek 34 176 Kč

Květiny 5958 Kč

Celkem 40 134 Kč

Doplňky

Dekorace a textil 12 151 Kč

Proměna + doplňky

Celkem 58 285 Kč

Do pražských Radlic jsme to z redakce měli co by kamenem dohodil. Po pár metrech stoupání do prudkého kopečku se před námi objevil pěkný dům, který obklopuje velká zahrada. K Evě Jirotkové jsme museli jít do druhého patra, v tom prvním žije její syn s manželkou a dvěma dětmi. Po talíři skvělé polévky jsme si začali povídat. 

terasa55terasa44_copy_copy_copy

PŘED a PO

„Dříve jsme s manželem bydleli v přízemí, ale pak se uvolnil byt ve druhém patře a to nás potěšilo. Nahoře jsou dvě velké terasy, po kterých jsem vždy toužila. Umož- ňují mi kdykoli vyjít ven na čerstvý vzduch, člověk si nepřipadá, že žije jen mezi čtyřmi stěnami,“ svěřuje se Eva Jirotková. Velký problém ale bylo v létě sezení. Jedna z teras je směrem na západ a odpoledne se na ní kvůli horku nedalo sedět. Okna nebyla nijak zakrytá, a tak i v bytě bývalo jako v sauně.

terasa6terasa7

PŘED a PO

Designérka Lenka Hlaváčová přišla s nápadem kloubové markýzy, která skvěle zastiňuje a brání paprskům dopadat na okno bytu. Dále nechala přetřít zeď bílou barvou, která odráží světlo a brání přehřívání. „Doplňky a nábytek jsem volila ve stylu Provence, který je Evě Jirotkové blízký, a navíc je v poslední době populární, takže se sem v tomto stylu dováží hodně nábytku a doplňků a je dost velký výběr výrobků. Řekla bych, že tento styl se lidem líbí, protože jim trochu připomíná styl českého venkova. Vědí, jak s ním pracovat. Je útulný, svěží a vzdušný,“ říká Lenka Hlaváčová.

terasaterasa1_copy_copy

terasa3_copyterasa2_copy

Pokud jste se do stylu Provence zamilovali i vy, použijte v interiéru původní přírodní materiály, především dřevo a motivy levandule, slunečnice či středomořské olivy, francouzské nápisy a etikety. U doplňků a dekorací upoutá záměrná patina, která navodí dojem starofrancouzského venkova.

Ideální je volit na terasu kombinaci kvetoucích a zelených rostlin. Kvetoucí se dají dát na zábradlí v truhlících, zelené zkrášlí plochu terasy a popínavé zakryjí nevzhledné části fasády.


Související články

Byt
Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Přikoupili si kus půdy a vytvořili z malého bytu rodinné bydlení

Byt
Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Úžasná proměna bytu ve Vršovicích: Z 2+1 se spojením obývacího pokoje a ložnice stalo stylové 2 KK

Dům
Z kamenné zříceniny vznikla tadiční selská chata

Z kamenné zříceniny vznikla tadiční selská chata

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka