Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Východní přísliby

Jakub Karas se vrátil z cesty po Asii a přál si, aby jí aspoň kousek měl u sebe doma. Klidně i na záchodě. Díky nám ji tam teď má.

Redakce Marianne | 2. 05. 2013

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

„Trávit čas na toaletě může být nejen nutnost, ale taky exotický výlet!“

Rychlý průvodce

V čem byl problém

Na toaletu v podnájemním bytě se oknem dostane dost světla. O to víc vynikalo neutěšené zařízení a fádní barvy stěn. Na stěně viselo zrcadlo, které zde postrádalo funkci, naopak chyběl držák na toaletní papír i světlo, při kterém by se dalo číst. Prostor toalety působil nevzhledně, což způsobovalo i několik trubek a jedna roura.

Naše řešení

Na jednu stěnu jsme přilepili stylovou tapetu. Druhou boční stěnu a strop jsme natřeli výraznou barvou. Plastové prkénko a příklop toaletní mísy jsme vyměnili za nové z nerezu. Všechny trubky, splachovací nádržku i stěnu s oknem jsme natřeli, stejně jako linoleum a stěnu s dveřmi. Vyměnili jsme světlo, ke stropu zavěsili lampionovou dekoraci a dovybavili WC odpadkovým košem a čisticí štětkou.

Barevná paleta

Na stěnách jsou barvy Primalex – fialová S3555-R60B a hnědá S4050-Y50R. Trubky, roury, strop, stěna s oknem a splachovací nádržka mají zlatý nátěr Primalex, jednovrstvá barva 2 v 1. Antracitově šedá barva na linu je Unica Adhesion Primer, Tikkurila.

Nákupní košík

PROMĚNA
Tapeta: 6 544 Kč
Toaletní prkénko: 549 Kč
Lampiony: 555 Kč
Celkem: 7 648 Kč

DEKORACE
Celkem: 3 115 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 10 763 Kč

Jakub Karas je dynamický prodejce mobilní techniky. Z putování po Asii se vrátil do svého pražského podnájmu a stále více ho štvalo, že aspoň kousek z exotické atmosféry nemá u sebe doma. "V bytě, který mi neříká pane, to samozřejmě na velké změny není. Ale přece jen jsem uvažoval, jestli by aspoň na malém prostoru nešla vytvořit ta cool atmosféra skvělých klubů, kterou jsme s kamarády zažili v Phnompenhu a Saigonu," říká Kuba. A dodává, že se záchodem už stejně hodlal něco podniknout kvůli přítelkyni a špatnému osvětlení, které nedovolovalo strávit tu nezbytný čas aspoň čtením. Jakub Karas proto napsal e-mail k nám do redakce. Připojené fotky zaujaly interiérovou designérku Zuzanu Bernasovskou, která se hned těšila na práci plnou nadsázky. Vzhledem k tomu, že v tomto případě nešlo o práci s designem, ale spíš s Kubovými barvitými dojmy z Asie, kterých byl plný, přijala to i jako výzvu. "Aspoň část z nich jsem se pokusila přenést do omezeného prostoru," říká designérka.

Na jednu ze stěn nechala nalepit tapetu, která nenechá v klidu nikoho, a to bez ohledu na to, zda byl, či nebyl na Dálném východě. „Když jsem tapetu viděl poprvé, chtělo se mi zvolat: Wow! Ta je správně hustá. I cenou…“ svěřuje se Jakub. Zuzka se prý podívala na svět přesně jeho očima a trefila se do cestovatelských snů hned na první zásah.

„Připravila jsem sice ještě variantu tapety s peříčky, ale tu Kuba okamžitě zavrhl. Naopak pro zlatou barvu stěny u okna, splachovací nádržky a trubek okamžitě zahořel, stejně jako pro nerezové víko prkénka,“ říká Zuzka. Na toaletě zrušila nesmyslné zrcadlo, ale naopak pamatovala na řadu příjemných doplňků, jako je ozdobná šňůrka splachovadla, držák toaletního papíru, odpadkový koš, světlo typu reflektoru a vtipná asijská dekorace u stropu.


Řekli o proměně

Designérka Zuzana Bernasovská: „Kuba má smlouvu na byt na čtyři roky. Proto jsem se nebála navrhnout mu tapetu, která je sice dražší, ale v úzkém, nevelkém prostoru spolehlivě navodí cestovatelskou atmosféru. Myslím, že ladění této toalety vystihla Kubova přítelkyně, když pronesla, že takový interiér si člověk buď zamiluje, anebo ho docela provokuje. Nadchla nás představa, že člověk je jakoby na toaletě v klubu v Saigonu a pak… Vyjde z domu a je u stanice pražského metra.“

Jak na to

Nevzhledné prvky třeba natřete

Právě prostor toalety je jako stvořený k tomu, abyste do svého interiéru vnesli ‚léčbu šokem‘. Důležité jsou barvy, které mohou být syté a výrazné, jako je u nás fialová, anebo dokonce až excentrické, jako je zlatá. Nevzhledné prvky, jež nelze změnit, buď rafinovaně schovejte dekorací, anebo je natřete nějakým bizarním odstínem. I trubka či roura pak získají na zajímavosti a přestanou působit jako omyl.

Kde jsme nakupovali

Ani korunu nazmar!

Nízkorozpočtová proměna postavená na vtipech s barvami dostala punc luxusu díky jediné dražší věci – stylové tapetě ze showroomu Dream House. Zbylé efekty obstaraly dekorace z Asia obchodu a Ikea, pro levné koberečky jsme šli do Hornbachu a Bauhausu.

Východní přísliby

Související články

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku