Beton už dávno nepatří jen na stavbu: Betonová vana, světla i nábytek dokazují, že tento materiál je hitem
Také se vám při slově beton vybaví tvrdý šedý materiál, mosty, paneláky a fasády? Asi by vás nenapadlo, že by to mohl být i zajímavý designový prvek. Přesto tento zdánlivě obyčejný materiál už dávno překročil hranice stavebnictví. Díky své univerzálnosti se stále častěji objevuje v interiérech, zahradách, a dokonce i ve světě módy a vinařství.
Ačkoliv se o betonu mluví jako o moderním materiálu, jeho historie sahá hluboko do minulosti. Už staří Egypťané, Féničané a Římané využívali beton při stavbě svých monumentů. Pantheon v Římě, jehož kopule je stále největší svého druhu na světě, stojí dodnes právě proto, že je z nesmrtelného betonu. Po pádu Římské říše upadl tento materiál v zapomnění, aby se znovu vrátil na scénu v 19. století. Tehdy přišel britský inženýr a vynálezce Joseph Aspdin se svým portlanským cementem, na který získal 21. října 1824 patent na výrobu. Od té doby našel beton opět své místo ve stavebnictví a dnes se jeho použití posouvá zase o kousek dál.
Design, který vydrží věčnost
V současné architektuře se beton prosazuje jako stylový a odolný materiál. Betonové fasády, dlažby i střešní krytiny už dávno nejsou jen praktickým řešením, ale i estetickou volbou. „Naše střešní krytina je z vysoce kvalitního pigmentovaného betonu, vyznačuje se lesklou povrchovou úpravou a je tak ideální volbou pro stavby s vysokými estetickými požadavky,“ vysvětluje Michal Ponec, manažer marketingu a rozvoje obchodu českého výrobce betonové střešní krytiny Betonpres. Beton tedy není jen pevný a odolný, ale dokáže být i vizuálně atraktivní. Nejen na stavbu je beton vhodným řešením. Najdeme ho i v interiérech. Vybavení v podobě betonových van, umyvadel, kuchyňských pracovních desek nebo svítidel není dnes už nic překvapujícího. Výrobou betonového dřezu začala fungovat i rodinná firma manželů Marka a Jany Bílkových. „Výsledek nás oba mile překvapil, a tak jsme zkoušeli využít beton i jinak,“ vzpomíná Marek Bilko. Dnes vyrábí různorodé vybavení pro domácnosti. Beton je přitom skvělý materiál. Odolává vodě, ohni i mrazu, má takřka neomezenou životnost. Pracovní deska, co vydrží skoro všechno? Vana z betonu? To už dnes není jen výstřelek moderního designu, ale praktická volba.
Víno zrající v betonu nebo betonové šperky? Rozhodně ano
Beton si překvapivě našel cestu i do vinařství v podobě betonových vajec, tedy nádobami sloužícími k fermentaci a zrání vína. Proč právě beton? Dokáže skvěle izolovat teplotu a umožňuje mikrooxidaci, která vínu dodává jemnost a eleganci. „Ve vejci probíhá mikrooxidace v průběhu zrání, díky absenci taninů a jiných látek zachovává ovocitost ve víně,“ vysvětluje Pavel Buchta ze společnosti Vinařský ráj a dodává: „Slouží také jako designový prvek, protože jsou ozdobou místnosti, a vinař si navíc může vybrat barvu vnější úpravy. Takže pokud se staví nový provoz, betonové vejce nemůže chybět.“ Spojení elegance a praktičnosti dělá z betonu nečekaný, ale skvělý doplněk vinařských provozu. Z betonu se dnes vyrábí dokonce i šperky. Je pro vás představa, že byste nosili betonový šperk, neobvyklá? Tento trend se v posledních letech hodně šíří. Betonové náhrdelníky, prsteny nebo náramky jsou jedinečné, odolné a mají industriální nádech. Barbora Nováková, zakladatelka šperkařské firmy v Praze, popisuje svou práci s betonem: „Na betonu mi imponuje, že se zpracovává za studena a dá se skoro jako sklo nebo minerály brousit a leštit.“ Beton se díky své univerzálnosti, estetice a odolnosti dostává do oblastí, kde bychom ho dříve vůbec nečekali. Uvidíme, kde všude se s ním budeme potkávat v budoucnosti. Už teď lze říct, že beton už dávno není jen stavební materiál, ale moderní a nadčasový designový prvek.
- Zdroj článku
-
betonpres.cz