Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Fantastická proměna pražské garsonky sloužící k pronájmu: Za minimum nákladů se interiér zabarvil v duchu české trikolory

Architekt nechtěl navrhnout klasikou garsonku, kde je spaní na očích hned od vstupu, a proto se rozhodl pro dané řešení. Prostor rozdělil na spodní pobytovou část a horní část určenou pro spánek. Při tvorbě návrhu bylo pro autora důležité najít správný poměr velikosti nového patra a zároveň prostoru pod ním tak, aby byla zachovaná vzdušnost celého prostoru.

Terezie Benoni | 11. 06. 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory se staly hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy. A pokud se ptáte, tak ano, jedná se o nájemní bydlení. I proto byla originalita a zároveň praktičnost důležitým prvkem návrhu. Proč zrovna trikolora? Autor zmiňuje, že odvahu k výrazným barvám v interiéru načerpal při cestách po zemích Jižní Ameriky, především pak v Mexiku.  Architekt nechtěl navrhnout klasikou garsonku, kde je spaní na očích hned od vstupu, a proto se rozhodl pro dané řešení. Prostor rozdělil na spodní pobytovou část a horní část určenou pro spánek. Při tvorbě návrhu bylo pro autora důležité najít správný poměr velikosti nového patra a zároveň prostoru pod ním tak, aby byla zachovaná vzdušnost celého prostoru. Proto navrhl vložené patro jako dvě na sebe položené a vzájemně pootočené desky podepřené pouze jedním subtilním sloupkem. Na každé úrovni je tedy jiná světlá výška a desky mohou sloužit i jako pracovna a ne, jen jako prostor pro spaní. Obě desky jsou přístupné po pohodlném konzolovém schodišti, na vyšší z desek lze ale vylézt i po žebříku. „Celé nová vnitřní konstrukce je zvýrazněna sytě modrou barvou. A jak už bylo zmíněno, do kontrastu k modré je v předsíni použitá barva sytě červená. Nábytek je pak laděn do střídmých tónů a některé doplňky jsou naopak v jichž zmíněných barvách, aby se celý interiér spojil a uzemnil,“ uvádí architekt Jakub Žoha.

Galerie: Byt s modrým schodištěm

Čtěte také: Herečka Vlastina Svátková si do svého domu všechno vybrala sama a výsledkem je osobitý a elegantní interiér

Jedna si zamilovala uvolněný boho styl, který po prázdninách vyloženě křičí, druhá sáhla po osobité eleganci, která nikdy neomrzí. Nahlédněte do atypického pražského podkrovního bytu s útulnou terasou a do kouzelného domu uprostřed meditativní zahrady.

Moderní interiér s loftovým nádechem

Obytný prostor je spojený s terasou, která v létě slouží jako přidaná místnost. Protože terasa nabízí dostatek prostoru, byla rozdělena do různých výškových úrovní. Vyšší úroveň je více na slunci a vybízí k lenošení na pohodlném sedacím nábytku. Nižší úroveň, které je téměř v kontaktu s kuchyní, funguje jako letní jídelna.  Pro příjemnější klima, a to zejména v letních měsících, byly na terase použity rozchodníkové kazety (pozn. MobiRoof ECO). Tyto kazety jsou již předpěstované, tedy okamžitě zelené. Výběr suchomilných rozchodníků nevyžaduje zavlažování pitnou vodou. Kazety díky své konstrukci navíc zadržují dešťovou vodu, které by jinak odtekla rovnou do kanalizace. Architekt se přiznal: „Toto řešení jsem použil poprvé a těším se, že budu moci pozorovat, jak tento systém funguje.“ Moderní interiér s loftovým nádechem je navržen tak, aby byl praktický a pohodlný. Vybavení, nábytek a doplňky jsou kombinací úplně nových věcí a věcí, které již majitel měl. Křeslo nebo jídelní židle stačilo přečalounit a nábytek pro prarodičích získal nový život. Návrh pracuje s motty jako ReThink a ReUse, které architekt dlouhodobě uplatňuje ve své tvorbě.

Čtěte také: Přeměna stoletého bytu: Kombinace historie a moderního komfortu každému vyrazí dech

K rozsáhlé rekonstrukci bytu v domě postaveném na přelomu minulého století, bylo potřeba přistupovat citlivě. Díky pečlivému výběru nábytku i barev se podařilo zachovat dobovou atmosféru, a přesto vytvořit moderní interiér.

Soutěž Interiér roku

Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty.   Do devátého ročníku soutěže designéři a architekti přihlašovali své nově realizované projekty za rok 2023. V tomto ročníku soutěžilo rekordních 233 interiérů. Vyhlášení ocenění proběhlo 14.května 2024 v Doxu. Mediálním partnerem soutěže je Marianne Bydlení. Více se dozvíte na  www.interierroku.cz.

Zdroj článku

Související články

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt
Pořídili ateliér slavných umělců a přetvořili ho na místo, kde chtějí s rodinou žít, tvořit i milovat

Pořídili ateliér slavných umělců a přetvořili ho na místo, kde chtějí s rodinou žít, tvořit i milovat

Byt
Dříve nebytové prostory v podkroví starého domu přestavěli na útulný domov pro mladou rodinu

Dříve nebytové prostory v podkroví starého domu přestavěli na útulný domov pro mladou rodinu