Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Kuchyně, jídelna a obývací pokoj v jednom jediném bloku

Info ikona
Malý prostor je vždycky velkou kreativní výzvou.

Malý prostor je vždycky velkou kreativní výzvou. Tentokrát se jako jediné řešení, jak do dvacetimetrové průchozí místnosti vměstnat tři rozdílné funkční prostory, ukázal multifunkční blok. Jako ze švýcarského nože vytáhnete, co zrovna potřebujete.

Terezie Benoni | 24. 10. 2022

Na pražské Palmovce si majitel pro architektonické studio NEUHĀUSL HUNAL připravil velkou výzvu. Dal jim k dispozici pouhých 20 m² průchozí místnosti, kde chtěl vybudovat kuchyň, jídelnu i obývací pokoj. „Téměř neřešitelné zadání si vyžádalo radikální koncept,“ vysvětluje Ing. arch. ing. David Neuhäusl. „Uchýlili jsme se proto k absolutnímu minimalismu. Řešení spočívá v jediném kusu nábytku.“ V místnosti tak vznikl jeden velký kompaktní blok, který obsahuje veškeré potřebné funkce a prvky. Najdete tu plně vybavenou kuchyň, kávovar, lednici, jídelní stůl, židle, pohovku, projektor, podnožky, stolky na kávu, osvětlení, úložné prostory a dveře vedoucí dál do soukromé části bytu.

Galerie: Kuchyň, jídelna i obývací pokoj na dvaceti metrech
Mohlo by se vám líbit

Domov jako švýcarský nůž

Vložený blok vytváří zcela neutrální pozadí a jeho aktuální funkci mu vtiskne majitel. Jako ze švýcarského nože si zkrátka vytáhnete, co zrovna potřebujete. „Charakter a atmosféru prostoru přirozeně určuje právě probíhající činnost. Pokud se konkrétní aktivita zrovna neodehrává, zůstává skryta a zbytečně nezabírá nevelkou plochu,“ vysvětlují autoři projektu. Světlé a hladké plochy navíc maximalizují volný prostor a opticky interiér malého bytu výrazně zvětšují. „Prázdné objemy pohovky a kuchyně jsou s nimi záměrně v kontrastu. Prázdná stěna navíc poslouží jako promítací plátno.“ 
 

Galerie: Návrh multifunkčního bloku

O studiu NEUHĀUSL HUNAL:
        
“Architektura ztělesňuje hodnoty společnosti, a proto v našich návrzích usilujeme o přirozenost, racionalitu, pravdivost a střídmou krásu. Záměrně se neomezujeme typologií, měřítkem ani rozpočtem a navrhujeme cokoli od kuchyně po náměstí. Smysluplnost projektu a otevřená komunikace jsou zásadními předpoklady pro úspěšnou spolupráci.

Architektura je komplexní, promyšlená struktura i proces tvorby prostředí. Její smysl a potenciál výrazně přesahují pouhý vzhled. Naším cílem je využít tento potenciál na 100%. Bez ohledu na to, zda se jedná o návrh interiéru, stavby či urbánní struktury, zabýváme se kromě samotné konstrukce také nehmotnými vztahy a významy, díky nimž mohou vznikat poetické prostory, příjemná místa a inovativní funkční řešení.”
 

Zdroj článku