Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Slovenští architekti proměnili surový betonový prostor v útulný rodinný byt

Info ikona
Surový betonový prostor slovenští architekti proměnili v útulný rodinný byt

Nejdříve očistili prostor od nánosů nevhodných úprav, poté odkryli železobetonový skelet. Vynikla tak funkcionalistická krása staré budovy Živnostenského domu. Pak už jen zbývalo dodat interiéru tu pravou domácí atmosféru.

Terezie Benoni | 19. 11. 2023

Slovenské architektonické studio Jany a Juraje Benka nazvané benkobenkova přebudovalo zchátralý prostor v bydlení pro mladou rodinu. „Byt jsme našli v podstatě v dezolátním technickém stavu, po dlouhodobém pronájmu Airbnb. Dispozice nebyla původní, ale věděli jsme, že základ je dobrý. Všechno ale bylo schované pod nánosy nevhodných úprav a materiálů,“ popisují architekti. „Potřebovali jsme minimálně tři ložnice. Snili jsme o větší kuchyni s ostrůvkem, kde bychom mohli společně snídat. Řešením tedy byl otevřený prostor, kde se budeme scházet, jíst, koukat na filmy, pracovat a hrát si s dětmi.“ Architekti tedy odkryli železobetonový skelet významné funkcionalistické budovy Živnostenského domu, ve které se byt nachází a vytvořili jedinečný prostor.

Galerie: Byt v budově Živnostenského domu
Mohlo by se vám líbit

Kuchyně jako srdce domova

„Dispozičně jsme ložnice minimalizovali na nezbytné metry čtvereční a soustředili se na obytný prostor, kde trávíme nejvíce času,“ vysvětlují rozdělení bytu. Technické místnosti jsou stranou tak, aby nerušili ostatní chod v ostatním obytném prostoru. Po vstupu do bytu vás přivítá výrazně profilovaný strop a vestavěné skříně, které umožňují, aby ostatní prostor nemusel zatěžovat další velký nábytek. „Hlavní dění se odehrává kolem kuchyně, gauče a jídelního stolu. Kuchyň je spolu se spíží komponovaná jako jeden celek. Knihovny lemují vstupy do jednotlivých ložnic. Posuvné dveře ušetřily potřebné místo. Vestavěná stěna v sobě ukrývá kuchyňské náčiní, knihy, šanony, hračky i obrazy. K původnímu surovému betonu jsme zvolili neutrální dřevěné podlahy a jemný textil.“

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku