Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Domek na Mallorce opravili moderně ale s úctou k tradici

Info ikona
Domek na Mallorce opravili moderně ale s úctou k tradici

Isla Architects dokončili rekonstrukci starého mallorského městského domu v pobřežní vesnici Banyalbufar. Domek potřeboval opravit hlavní konstrukci, střechu a fasádu a také kompletně zrekonstruovat interiér.

Terezie Benoni | 17. 09. 2021

Domek o obytné ploše 138 m² dostali na starost architekti ze studia Isla Architects. Zásadní bylo odstranit všechny neoriginální prvky, které byly přidány během dlouhých desetiletí a navrátit domku jeho původní charakter v duchu místní tradiční architektury. Po očištění přidali architekti moderní prvky. Pokusili vytvořit dokonalou rovnováhu mezi starými a novými prvky, vytvořit elegantní interiér s rustikálními prvky. Kuchyně je zcela minimalistická, zabudovaná ve zdi. Místnost zdobí klenuté stropy a celkově působí čistým kompaktním dojmem.

Všechno nepůvodní muselo pryč

Jednotlivé výklenky ve zdech byly zvětšené, aby se do nich vešly i větší spotřebiče, jako je lednice, trouba nebo pračka. Varná deska je umístěná přímo pod oknem, abyste si mohli při vaření užít úžasný výhled do okolní středomořské přírody. Přímo z kuchyně je možné vejít na terasu. Kuchyňský dřez byl vyrobený z betonu a ručně otloukaný tak, aby byla zdůrazněna struktura materiálu a dostal potřebný rustikální vzhled. Svým vzhledem má připomínat klasický mallorský kamenný dřez. Baterie byla vyrobená na míru z mosazi. Dominantou místnosti je červený jídelní stůl, kteří architekti navrhli také speciálně pro tento prostor. V obývacím pokoji byla neoriginální podlaha z cementových dlaždic nahrazena tradiční podlahou z vápna a tlučeného keramického střepu. Klenutý strop byl ošetřen páleným vápnem, čímž dosáhli hladkého, čistého a jasně bílého povrchu. Také v ložnici bylo nutné vyměnit neoriginální cementové dlaždice za ručně vyráběnou terakotovou podlahu. Prostor má nyní teplejší a čistší vzhled. Dominantním nábytkem jsou původní mallorské postele. Díky jejich výšce je možné přímo z postele sledovat mořskou hladinu.