Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dotace pomůžou s rekonstrukcí, mladé rodiny ocení nevyužité půdy

Info ikona
střešní okna

V českých rodinných domech a bytech je řada nevyužitých půdních prostor. Ty přitom mohou pomoci především mladým rodinám k většímu bydlení. Půda je ideální např. pro vybudování dětského pokoje. Nové dotační programy myslí právě i na rekonstrukce půdních prostor a úspory energií.

Promotion | 30. 11. 2023

Jedním z nejjednodušších řešení současných problémů s nedostatkem bydlení může být využití půdních prostor. České domácnosti se ale zatím do využívání půdy příliš neženou, a to přesto, že půdu má k dispozici téměř třetina českých rodinných domů či bytů. Z aktuální studie společnosti VELUX vyplývá, že 25 % českých domácností má k dispozici půdní prostor, ale nevyužívá jej. Dalších 10 % pak má místo na půdě upravené k bydlení, ale nebydlí v něm. Na půdě tak nyní bydlí jen 2 lidi ze 100. 

„Využití půdních prostor může být elegantním řešením při nedostatku místa. Rodiny se často obávají nekomfortní teploty na půdě, ale moderní technologie a materiály umožňují zajistit na půdě dostatečný přiliv čerstvého vzduchu i ideální teplotu. A s potřebnými náklady na rekonstrukci mohou pomoci dotační programy,“ říká marketingový ředitel výrobce střešních oken VELUX Zdeněk Okáč

„V poslední době se k důvodům pro rekonstrukce přidal další silný motiv – snaha o úspory ve spotřebě energií, největší zájem je proto o zateplování, výměnu oken či přestavby půdních prostor. Vidíme proto už nyní zvýšený zájem klientů o rekonstrukce s využitím dotačních programů,“ dodal za VELUX Ondřej Boreš

Info ikona
otec se synem

Dvě třetiny lidí jsou s velikostí bydlení spokojeni, do většího chce čtvrtina 

Čtvrtina českých domácností počítá s tím, že bude muset hledat větší bydlení „A drtivá většina z těch, kteří budou větší bydlení hledat, se domnívá, že by jim právě půdní prostor pomohl. I z toho důvodu zůstává obrovský počet nevyužitých půdních prostor zajímavým fenoménem, který v budoucnu může poměrně jednoduše pomoci k řešení složité bytové otázky především mladých rodin,“ uzavřel Zdeněk Okáč.

Info ikona
malující holčička

S přestavbou půdy pomůžou nové dotační programy 

Náklady na rekonstrukci půdy lze výrazně snížit pomocí různých dotačních programů. Pouhá 4 % českých domácností přitom připouštějí, že již v minulosti nějaký podobný program využila. „V rámci nového dotačního programu lze získat až milion korun na rekonstrukce vedoucí k nižší energetické náročnosti. Rekonstrukce půdních prostor na bydlení přesně do takového zaměření spadají,“ připomíná Zdeněk Okáč. „Staré nepoužívané půdy se tak mohou brzy dočkat nového smysluplnějšího využití, především mladé rodiny je rády využijí,“ uzavírá Zděnek Okáč. 

V rámci programu Oprav dům po babičce chce stát na rekonstrukce starých budov nabízet dotaci až milion korun na komplexní zateplení. Cílem programu je snížit energetickou náročnost starších budov pomocí zateplení, nových oken nebo třeba instalací solárních panelů či tepelných čerpadel. 

 

www.velux.cz 

Měření