Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jak ušetřit za energie a zároveň chránit své zdraví?

Info ikona
VELUX střešní okna a jejich přínos

Rostoucí ceny energií začínají trápit řadu českých domácností. Řada z nás proto zvažuje, jak zlepšit tepelnou izolaci a bránit únikům tepla. Jedním z nejefektivnějších řešení v rodinných domech i půdních vestavbách je výměna střešních oken.

Promotion | 16. 11. 2022

Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2–3 stupně povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.

Některé tipy, jak za vytápění ušetřit, jsou až překvapivě jednoduché. Obecně známým pravidlem je snížení teploty na termostatu a regulace teploty v místnosti podle doby, kdy ji využíváme. Dalším poměrně rychlým a jednoduchým řešením je výměna oken. Např. pouhou výměnou starých oken za nová se potřeba energie sníží o 24 %, uvádí výpočet VELUX. „Díky novým oknům s trojsklem a dokonalým těsněním lze v místnosti snížit teplotu o 2 stupně, aniž by došlo k pocitovému snížení komfortu. A zároveň tím snížit potřebu energie o dalších 35 %,“ vysvětluje architektka Klára Bukolská s tím, že taková výměna už je realizovatelná bez velkých stavebních zásahů během několika dnů.

Chcete další tipy na úsporu energií? Inspirovat se můžete třeba zde.

Info ikona
Střešní okna VELUX a úspora energie

Zdravotní přínos, který pocítíte po výměně oken

Výměnou oken vyřešíte časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i málo denního světla. Nová střešní okna díky moderní konstrukci přinesou do interiéru o 10 % světla více než ta stará. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních.

Čerstvý vzduch je pro naše zdraví životně důležitý, protože nám pomáhá jasně myslet a ve dne nám dodává energii, zatímco v noci přispívá k lepšímu spánku. Pokud zvolíme automaticky ovládaná střešní okna, zajistí nám průběžně čerstvý vzduch, odstraní vlhkost i prach. Výměnou oken odstraníme průvan, sálavý chlad a navodíme tak pocit pohody, který vás může vzpružit a obnovit vám hladinu energie,“ vysvětluje Klára Bukolská.

Info ikona
Střešní okna VELUX

Že jde o investici? Ano, ale převažují výhody. Navíc existují dotace...

Komplexní úpravy, tedy výměna oken, zateplení i snížení teploty představuje samozřejmě největší úsporu, navíc lze na něj využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Na druhou stranu je samozřejmě taková rekonstrukce náročnější finančně, časově i stavebně. Ale myslete přitom na to, že neinvestujete jen do hezčího a úspornějšího bydlení, ale především do svého zdraví!

Info ikona
VELUX střešní okna a jejich výhody

Bližší informace o možných úsporách i tipech, jak na střešní okna naleznete na stránkách velux.cz.

Měření