Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Na stáří si postavili dům s krásným výhledem a žijí v něm v souladu s přírodou a principy Feng Shui

Vítejte v domě, který se nesnaží přehlušit okolní krajinu, ale naopak s ní splynout. Přízemní dřevostavba zasazená do svažitého terénu respektuje místní ráz malinké vesnice a nabízí nejen promyšlené dispoziční řešení podle principů Feng Shui, ale také pohodlné bydlení a nádherný výhled do krajiny.

Martina Mádlová | 18. 02. 2025

Při pohledu na tuto stavbu je jasné, že zde nešlo o exhibici moderní architektury, ale o vytvoření ideálního harmonického domova, který souzní s okolní krajinou. Obdélníkový půdorys se sedlovou střechou připomíná tradiční venkovské domy, přesto ale dům zachovává současný design díky vertikálnímu dřevěnému obkladu ze sibiřského modřínu. Stavba je přízemní a bezbariérová, protože má sloužit hlavně jako bydlení pro majitele na stáří. Architekti si dali záležet na zasazení do terénu. Místo razantních terénních úprav dům přirozeně kopíruje svažitý pozemek a zapojuje do kompozice další doplňkové objekty, jako je kryté parkovací stání nebo zahradní domek se saunou, kde architekti navrhli ploché střechy pro lepší zasazení do terénu. Za domkem se nachází skleník a o kousek dál ještě sad.

Galerie: Dům s výhledem do krajiny

Čtěte také: Rekonstrukce snů: Jak se proměnil dům v Jenštejně v dokonalé rodinné bydlení

Rodinný dům v Jenštejně prošel rekonstrukcí, která ho proměnila v moderní a praktický domov s výrazným ocelovým schodištěm jako dominantou interiéru. Černé schodiště, elegantní detaily a důmyslně upravená dispozice. Dům v Jenštejně nabízí dokonalé spojení funkčnosti a designu.

Interiér, kde proudí světlo i energie

Dispozice domu vychází z filozofie Feng Shui, což se odráží v jednoduchém, vzdušném prostoru. „V našem ateliéru zpracováváme feng-shui rozbory pro většinu projektů. I zde jsem zpracování klientům nabídla, prošli jsme si ukázková portfolia, aby měli přehled, co vše budeme řešit a na Feng-Shui jsme se domluvili. Cílem bylo zharmonizovat prostředí tak, aby se v něm všichni členové rodiny cítili dobře. Velkým tématem byly tzv. průstřely, přes které utíká z domu energie. Třešničkou na dortu pak bylo, že i celou stavbu a stěhování rodiny investoři směřovali na vhodné období podle výpočtů Feng-Shui,“ vysvětluje Ing. arch. Irena Truhlářová z ARCHCON ateliéru. Hlavní obytná část zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň a je orientována na severovýchod, aby nabídla maximální využití nádherných výhledů. Dominantním prvkem interiéru jsou vysoké cedrové stropy a dubové podlahy. „Inspirace k dřevěnému stropu z cedru přišla z našeho projektu "Dům se sloupky z douglasky", který se v době architektonické studie dokončoval, tak jsme jej s klienty navštívili. Tam jsme si vyzkoušeli, že k cedru skvěle ladí dubové podlahy a tento princip jsme aplikovali i zde,“ přibližuje architektka. Rozsáhlá textura a vůně dodávají prostoru útulnost. V jižní části obývacího pokoje se nachází velká knihovna v duchu skandinávského stylu poskytující prostor pro knihy, ale také útulné místo k sezení u okna. Nechybí ani malá krbová kamna poskytujících domu teplo a útulnost.

Nádherné výhledy jako hlavní plus domu

Cílem architektů bylo vytvořit dojem vzdušnosti a zároveň útulnosti. Proto byla použita subtilní hliníková okna na celou výšku místnosti 2,8 metru. Dokonale je doplňují stejně subtilní dveře. Prosklené stěny v části jídelny propojují interiér s venkovní terasou a zahradou, kde má své místo přírodní jezírko a sad. Výhledy byly a jsou pro majitele alfou a omegou tohoto místa i za cenu větších účtů za energie. „U tohoto projektu jsme společně s majiteli upřednostnili výhledy do krajiny, které jsou bohužel severní směrem a je zde tedy mnoho prosklených ploch a sever a méně solárních zisků přes jižní fasádu. Do nízkoenergetického standardu nám pomohlo řízené větrání s rekuperací a fotovoltaické panely na jižní straně střechy, ty však investoři doplnili až po několika letech obývání.“ Ložnice jsou situovány do klidnější západní části domu a nabízí dostatek soukromí pro majitele. Neobvyklým prvkem tohoto interiéru je šalvějově zelená barva. Jako první se objevila na komodě, kterou si pořídili majitelé při zařizování, odrazila se v návrhu kuchyně, a nakonec byla použita i na vstupních dveří, kde krásně kontrastuje s dřevěnou fasádou. Tento dům je důkazem, že bydlení nemusí být okázalé ani složité, aby nabídlo maximální komfort a soulad s přírodou. Není zde cílem přebít krásu okolí, ale nechat ji co nejvíce proniknout dovnitř.

Zdroj: ARCHCON ateliér

Čtěte také: Rodinný dům se zelenou střechou v Kouřimi je vybaven moderními prvky a zároveň plně respektuje přírodu

V malebném historickém městě Kouřim stojí dům obložený dřevem a se zelenou střechou, která funguje jako přírodní izolant. Díky práci Ing. arch. Josefa Smoly, známého svými realizacemi pasivních a nízkoenergetických staveb, tu mohl vzniknout domov, který propojuje pohodlí, udržitelnost a flexibilitu nabízející komfortní prostor i vícečetné rodině.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Sen o dokonalém domově: Jak pětičlenná rodina vyměnila byt za ekologickou dřevostavbu obklopenou zelení

Sen o dokonalém domově: Jak pětičlenná rodina vyměnila byt za ekologickou dřevostavbu obklopenou zelení

Dům
Ze staré ruiny moderní perla: Jak vzniklo bydlení ze starého vinného sklípku?

Ze staré ruiny moderní perla: Jak vzniklo bydlení ze starého vinného sklípku?

Dům
Dům, který probouzí i uklidňuje: Pražská vila jako psychologická hra barev

Dům, který probouzí i uklidňuje: Pražská vila jako psychologická hra barev

Dům
Luxusní bydlení na Kolibě: Třípodlažní vila, která spojuje funkcionalismus s moderním designem

Luxusní bydlení na Kolibě: Třípodlažní vila, která spojuje funkcionalismus s moderním designem

×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + DÁMSKÁ VŮNĚ HOLLISTER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit