Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Příběh domu v Louňovicích, který není jen stavbou, ale je nedílnou součástí zeleného království

Info ikona
Moderní dům schovaný uprostřed zeleně

Uprostřed staré zahrady vznikl moderní rodinný dům. Cílem bylo postavit jednoduchou, lineární stavbu, která se utopí v okolní zeleni tak, aby splynula, nerušila, neprovokovala a na nic si nehrála.

Terezie Benoni | 19. 01. 2024

„Původně jsem zamýšlel nakreslit atriový přízemní dům, ale na relativně malý pozemek se nevešel hlavně kvůli místním regulativům,“ vysvětluje architekt Vladan Běhal. „Pozemek není příliš velký (800 m²), ale je krásný. Nachází se v jižní části obce Louňovice mezi samostatně stojícími rodinnými domy, zahrádkami a stromy. Les je blíž než za rohem.“ Dům má půdorys do písmene "L" a je rovnoběžný s příjezdovou komunikací. Díky tomu, že je co možná nejblíž ulici, získali majitelé maximum prostoru pro zahradu. Dům je dvoupodlažní a nepodsklepený. Druhé podlaží je jen nad částí půdorysu prvního podlaží. „Střechy obou částí domu jsou ploché, kaskádovitě ustupující od uličního prostoru. Střecha prvního podlaží je zelená, osazená intenzivní zelení. Utopí dům mezi ostatní zahrady a opticky stavbu sníží,“ vysvětluje záměr architekt Vladan Běhal.
 

Galerie: Moderní dům schovaný uprostřed zeleně
Mohlo by se vám líbit

Zaručené soukromí pro všechny členy rodiny

V prvním podlaží jsou umístěny pobytové místnosti, obývací pokoj s kuchyní, technické zázemí domu, garáž. V západní části půdorysu prvního patra je umístěna soukromá část pro rodiče s ložnicí, koupelnou a šatnou. Druhé podlaží slouží pro děti, případně hosty. Najdeme zde dva dětské pokoje s koupelnou. Každý má svůj prostor. Podlaží jsou propojena schodištěm umístěným do obývacího pokoje. Půdorys do písmene "L" je rovnoběžný s příjezdovou komunikací a dává vzniknout klidové zóně v jihozápadní části pozemku. Tam je umístěn bazén, terasa, vše bude skryto za vzrostlými keři.

Info ikona
 Moderní dům schovaný uprostřed zeleně
Mohlo by se vám líbit

Beton a dřevo v hlavní roli

Materiálově je dům rozdělen na dvě základní hmoty. První podlaží je kombinací kovu (antracitové prvky oplechování, výplně otvorů) a betonové stěrky. Druhé podlaží je kombinací kovu (antracitové prvky oplechování, výplně otvorů) a dřevěného fasádního obkladu z modřínových hranolů bez povrchové úpravy. Časem zestříbří a vtisknou stavbě přírodní charakter. Celá spodní i horní fasáda domu směrem do zahrady je bohatě prosklena a v letních měsících umožní velkoformátové posuvné dveře propojit interiér s exteriérem velmi intenzivně.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku