Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Rodinný dům na Oravě ze dřeva a kamene

Info ikona
Rodinný dům na Oravě ze dřeva a kamene

Hlavním cílem architektů bylo postavit dům, jehož tvar a detaily vycházejí z tradiční regionální architektury tak, aby se dům stal nerušivou součástí přírody na slovenské Oravě.

Terezie Benoni | 31. 01. 2023

Postavit dům, který bude vycházet z tradice zdejší architektury a bude integrální součástí okolí, dostali za úkol architekti z ateliéru A.LT Architekti. „Zároveň klient požadoval vysoké standardy moderního bydlení a rekreace,“ vysvětlují autoři projektu. Výsledkem jejich přemýšlení se stal komplex tří budov, které jsou inspirovány lidovým domy typickými pro severní část Slovenska, a které najdeme v odlehlých osadách tohoto regionu.

Galerie: Tradiční dům na Oravě
Mohlo by se vám líbit

Bezpečí mezi budovami

„Rozsáhlý stavební program byl rozdělen do tří stejných objemů, z nichž dva stojí na kamenném soklu. Kamenný sokl vymezuje chráněnou soukromou (exteriérovou) zónu a zarovnává poměrně strmý svah kolem domu. Domy jsou umístěny blízko sebe a vytvářejí meziprostory, které na rozdíl od volné krajiny mohou nabídnout bezpečí a soukromí. Používání tradičních stavebních materiálů – dřeva, kamene, keramických obkladů – pokračuje v zapomenutém historickém kontextu,“ popisují A.LT Architekti. Stavba je převážně zděná, částečně z betonových tvárnic. Objekty jsou umístěné na železobetonových patkách a podlahovou konstrukci tvoří trámy s hliněnými panely. Střecha je z dřevěných vazníků a pokryta keramickou taškou. Obvodové stěny jsou zakončeny smrkovým obkladem, natřeným šedou barvou. Spodní sokl je obložen místním přírodním pískovcem. Objekty jsou koncipovány jako ekologické, proto jsou vytápěné tepelným čerpadlem z podzemního zdroje. Interiéru dominují dubové podlahy, leštěné betonové podlahy a smrkové stropy. Vestavěný nábytek je vyroben z drceného smrku.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku