Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Šok v Horní Malé Úpě: Inspirovali se sice tradičním stavením, stavbu ale opepřili moderním designem

Info ikona
Objekt pro správce lyžařského střediska Malá Úpa

Představte si chatu, která nejenže zdobí krajinu, ale sama o sobě je architektonickým skvostem. Nový správcovský objekt v Horní Malé Úpě přináší moderní pojetí tradičního stavení v Krkonoších a nabízí fascinující výhledy na Sněžku i Lysečinu. Jak vypadá život ve stínu těchto hor?

Terezie Benoni | 21. 02. 2024

„Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v  obci Horní Malá Úpa. Navržené tvarosloví kříže, jednak vychází z tradičního stavění v lokalitě Krkonošského národního parku, ale také jasně definuje průhledy do okolní krajiny, v našem případě na Sněžku nebo vrchol Lysečina,“ vysvětlují autoři projektu architekti z ADR Aleš Lapka a Petr Kolář. „Dispozice ve tvaru asymetrického kříže se skládá ze dvou rozměrově stejných hmot, kde v každém rameni se nachází jiná funkce s unikátním výhledem. Za zmínku stojí třeba jídelní kout, který nabízí posezení u okna s výhledem završeným siluetou Sněžky. V místě protínání os je umístěno točité schodiště, které se vine kolem komína a propojuje společenskou část s klidovou, umístěnou v prostorách krovu.“ Objekt je navržen jako lehká jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím, uložena na betonové základové desce, ta se v letním období nadnáší nad přilehlým terénem, naopak v zimně dorovná úroveň sněhové pokrývky.

Galerie: Objekt pro správce lyžařského střediska Malá Úpa
Mohlo by se vám líbit

Herec Štěpán Benoni nás exkluzivně pozval na návštěvu svého vysněného kanadského srubu na Šumavě

Splněný sen. Tak bychom mohli v jednoduchosti popsat bydlení herce Štěpána Benoniho a jeho ženy Vlaďky, kteří se před několika lety rozhodli opustit rušný městský život a raději pořídit dřevostavbu, dva psy a dva koně. Jaké výzvy na ně čekaly?
marianne.cz

Rudá barva k tradičním horským stavbám patří

Fasáda z nehoblovaných smrkových prken je opatřena rudým nátěrem, který i historicky k horským dřevostavbám prostě patří. Dřevo se propisuje i do interiéru, formou přiznaných konstrukčních hranolů, ale také podlaha a veškerý atypický nábytek je vyrobený ze smrkového masivu. Budova je řešena jako jednopodlažní s využitelným podkrovím. Objekt je řešen jako montovaná dřevokonstrukce uložena přes podkladní beton na dvoustupňových základových pasech (vrchní stupeň z armovaných tvárnic ztraceného bednění). Obvodové stěny provedeny s vnějším obkladem zateplené konstrukce s provětrávanou fasádou z prken, střešní konstrukce řešena krytinou z falcovaného plechu. Okenní otvory řešeny jako prosklené (částečně i otvíravé). Tepelná pohoda zajištěna elektrickými přímotopnými konvektory. Vnitřní elektroinstalace zajistí možnost větrání, osvětlení, vytápění i ohřevu TV.  Do domu se vstupuje ze zádveří, ze kterého je umožněn vstup do skladu, wc a obývacího pokoje, z kterého vede točité schodiště do podkrovních pokojů, koupelny a technické místnosti.

O studiu / autorovi

ADR je architektonický ateliér založený Alešem Lapkou a Petrem Kolářem v roce 1996. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci. ADR realizuje projekty nejenom v České republice ale i v zahraničí. Za více než 25 let své existence si architekti vytvořili vlastní rukopis, za kterým stojí kreativní práce všech členů téměř čtyřicetičlenného týmu. Během posledních let byla odměněna řadou významných cen.

Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz
Zdroj článku