Ekologické Vánoce s tradicí: Česká sklárna nabízí své kouzelné ozdoby k půjčení
Na Oflendě na Vysočině ve sklárnách Koulier vznikají pod rukama mistrů sklenářů originální foukané vánoční koule, figurky i speciální kolekce, které zdobí nejednu českou a zahraniční domácnost. Zdejší výroba vznikla proto, aby tradice místních sklářů a kreslířek nezanikla, ale mohla pokračovat dál. Poznejte současné trendy skleněných ozdob a nahlédněte pod pokličku historie jejich výroby u nás.
Sklárna vznikla s cílem obnovit a uchovat české umění ručního foukání a malování skleněných ozdob. Tento proces vyžaduje léta zkušeností a mistrovskou přesnost. Zdejší tým lidí nejen že ovládá toto řemeslo, ale neustále jej obohacuje o nové nápady a moderní prvky. Za vznikem podniku a záchranou tradice stojí manželé Šrámkovi, kteří spustili výrobu na místě své bývalé truhlárny. „Měli jsme volné prostory, nějaké podnikatelské zkušenosti a také chuť zkusit něco jiného v pocovidovém období. Všichni jsme byli unavení vším tím negativním a vánoční ozdoby jsou pro mě velmi pozitivní věc,” popisuje Ing. Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny.
Klasické vánoční koule i tematické kolekce
V letošním roce jsou největší novinkou cesmínové ozdoby, včetně cesmínového adventního kalendáře. Cesmína je velmi oblíbenou součástí Vánoc a váže se k ní nejedna pověst a tradice. Lidé například věřili, že když mají cesmínové keře okolo domu, chrání se před zlými kouzly. Také se s ní zapuzoval ďábel, čarodějnice a zlí duchové. Druidové je považovali za svaté, protože byli přesvědčeni, že v nich sídlí slunce. „Při výrobě nových kolekcí hraje rovněž aspekt duchovního přesahu. Tedy aby ozdoby byly nejenom krásné, ale měly pro zákazníka určitý význam a symboliku. Ochrana obydlí v případě chápání významu cesmíny u našich předků, je silným tématem. Na stromečku by každý měl mít vždy alespoň jednu takovou ozdobu. Mohli bychom dát základ nové tradici zdobení toho našeho českého stromku. Zákazníci mohou zakoupit celý adventní cesmínový kalendář se 24 ozdobami nebo cesmínové ozdoby samostatně," uvádí Šrámková. Mezi další trendy vánočních ozdob patří letos i různé ucelené tematické kolekce inspirované například Popelkou, klasickými Vánocemi, perníčky, skandinávským stylem. Chybu neuděláte ani svazky ozdob v různých barvách. Tady hraje hlavní roli zelená, červená a bílá.
Nemáte kde uskladnit ozdoby? Půjčte si je
Už jste slyšeli o možnosti půjčit si vánoční ozdoby? V letošním roce tuto novinku zkoušejí právě ve sklárně Koulier. Jde o ekologický a praktický nápad, kdy nemusíte doma hledat místo k uskladnění velkého množství ozdob a zároveň můžete mít každý rok jinou výzdobu. „Služba je určena všem těm, kdo si svoji představu designu bydlení teprve tvoří. Aby si vyzkoušeli co, a jaké barvy by se do jejich domovů hodily nejlépe. Nebo těm, kdo vlastní velké prostory a přáli by si jít i ve zdobení vánočních stromečků s dobou, tedy mít alespoň jeden strom v naprosto moderních barvách a dekorech. Nemusí se tak zabývat nákupem celé kolekce, příští rok ji zase vymění za novou,“ dodává majitelka. Sklářské řemeslo má v České republice dlouholetou tradici stejně jako výroba klasických skleněných koulí. V posledních letech jim navíc dává přednost stále více lidí oproti levnějším plastovým konkurentům. Jejich neotřelý a originální vzhled, kvalita provedení i jistá nostalgie z nich dělají něco, co nikdy nevyjde z módy.
Sklárna nabízí zájemcům možnost exkurze u nich ve výrobně. Návštěvníci se dozví více o historii a výrobě skleněných ozdob a zároveň si mohou vyrobit i svou vlastní.
Historie českých ozdob
Podle legend vyrobil první skleněnou ozdobou německý sklář Hans Greiner v polovině 19. století. Čelil prý tehdy neúrodě ovoce, které se tradičně používalo k výzdobě vánočních stromků. Vytvořil proto skleněné napodobeniny jablek, která ozdobila stromeček. Tento nápad se rychle ujal a stal se základem tradice, která zůstala živá dodnes. Do českých zemí se výroba foukaných skleněných ozdob dostala na přelomu 19. a 20. století, hlavně v Jizerských horách a Krkonoších. Nejprve se zde vyráběly především duté skleněné perličky, které sloužily jako základ pro vánoční ozdoby. Během světové ekonomické krize 30. let český sklářský průmysl doslova vzkvétal. Díky unikátním dekorům a precizní práci se české ozdoby odlišily od německé produkce a dosáhly světového věhlasu. Získávaly ocenění na prestižních výstavách v Bruselu a Paříži a dodnes si drží reputaci díky přesné ruční práci a kvalitnímu designu. Tradice foukaných skleněných ozdob zůstává nejen symbolem českého řemeslného umění, ale pro mnohé i nedílnou součástí našich Vánoc.
- Zdroj článku
-
Koulier.cz, Glassor.cz