Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

I lustr do ložnice by měl být stylový

Info ikona
Ložnice

Mít lustr v obývacím pokoji je samozřejmostí, jeho výběru většinou věnujeme dostatek pozornosti a času. Přece jenom chceme, aby zaujal na první dobrou a stal se dominantou místnosti, kde vítáme hosty. Další místností, kde má své místo, je ložnice, tam už ho ale většinou vybíráme jako z „rychlíku“. Přece ho tam nikdo jiný než my, neuvidí.

Promotion | 13. 12. 2022

Ložnice má být útulná

Ložnice je po obývacím pokoji a kuchyni další důležitou místností v každém bytě, když se nad tím tak zamyslíme, tak tady trávíme poměrně hodně času. Aby to byl dobře strávený čas, mělo by jít o útulný pokoj, který doplňuje dobře vybraný lustr do ložnice

Víte, že spánkem strávíme až třetinu života? Jeho potřeba se s věkem mění, zatímco jako malí spíme skoro pořád, postupně čas strávený spánkem snižujeme, abychom jako senioři buď trpěli nespavostí, nebo abychom den naopak skoro celý prospali. Nic z toho by nebylo možné bez dobře zařízené ložnice, kde najdeme vhodný nábytek, pohodlnou postel, kvalitní povlečení a osvětlení, které nám poskytne dostatek světla na čtení, oblékání a další činnosti.

Info ikona
Ložnice

Do ložnice volte spíš svítidla s menším jasem

Ložnice by měla být místem, kde relaxujeme, odpočíváme a čerpáme síly do dalších dnů, podle toho bychom také měli vybírat lustr a další svítidla. Ideální je menší jas, který vás nebude nijak dráždit ani provokovat. Takový lustr se klidně může stát dominantou místnosti, vybírat bychom ho měli nejen podle vzhledu, ale i podle stylu a zařízení celé místnosti.

  • Velikost lustru vybírejte podle výšky stropu v ložnici. Do místností s nízkým stropem se nehodí velký závěsný lustr a naopak.

  • Do rozměrných místností si klidně můžete dovolit věští lustr, který by v těch malých působil nepatřičně.

  • Do malých ložnic dejte přednost plochým svítidlům, která nejsou náročná na prostor, nebudou vám nikde překážet ani zabírat místo.

  • Když přijde na barvu světla, vsaďte na teplou bílou, která uklidňuje a šetří zrak. Teplota světla se udává v kelvinech, když přijde na teplou bílou, hledejte svítidlo s hodnotou 2800-3300 K.

  • Praktické je i svítidlo na dálkové ovládání, kterým světlo nejen rozsvítíte nebo zhasnete, ale také upravíte intenzitu světla a můžete jím měnit třeba i barevné nasvícení. Víte, že každá zóna by v ložnici měla mít svoje ovládání nezávislé na dalších zónách?

  • Máte v ložnici obří šatní skříň? Dejte přednost většímu jasu světla, ať na sebe při oblékání vidíte a světlo vám nezkreslovalo barvy oblečení.

  • Světlo nainstalujte ideálně do středu místnosti, ať je rovnoměrně rozprostřené.

  • Pohlídejte si počet lumenů u svítidla. Podle technických norem by v prostoru pro oddych mělo být alespoň 100 lumenů na každý m2.

  • Jistě oceníte i stmívač.

Info ikona
Ložnice

Jaké druhy svítidel mají v ložnici své místo?

Lustr je základem každé místnosti, i v ložnici ho můžeme označit za centrální svítidlo, bez kterého se prostě neobejdeme. Není ale jediným svítidlem v místnosti, nedokáže totiž osvítit každý kout. No a co si budeme povídat, kdo z nás si v ložnici rád nepřečte pěknou knihu?

Kromě lustru sem tak patří i lampičky na noční stolek, nástěnná nebo orientační světla a klidně tu může být i stojací lampa.

Měření