Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Dům

Lahůdka pro milovníky švédského rustikálního stylu

Info ikona
Lahůdka pro milovníky švédského rustikálního stylu

Jestli patříte mezi milovníky knih švédské spisovatelky Astrid Lindgren a při jejich četbě jste si představovali, jak jejich hrdinové bydlí, zveme vás na návštěvu. Domek, typický pro severský venkov, vypadá po staletí pořád stejně a nic se nemění ani na jeho útulnosti.

Promotion
Terezie Benoni | 23. 08. 2021

Pouhou hodinu a půl od hlavního města Švédska Stockholmu najdete půvabnou vesničku plnou tradiční skandinávské architektury. Domek, který dnes navštívíme, byl postavený koncem 19. století. Červeně natřená stavba má obytné přízemí a podkroví, na pozemku je ještě menší domek, který slouží jako garáž a dílna. Podmínky v tomto ne zcela zrekonstruovaném domku jsou v některých odhledech sparťanské, o to autentičtější. O teplo se starají dvoje kamna a elektrické přímotopy. Voda teče studená a záchod je kompostovací. Většina vybavení je zde dobová, a právě proto má domek tak kouzelnou atmosféru. Srdcem domu je kuchyně, která byla opravená v roce 2014, aby poskytla vše potřebné. Ideálním prostorem pro celou rodinu je obývací pokoj, který je po celý den zalitý sluncem.

Bílá, červená, tapety

V nevelkém domě najdete všechno, co je pro švédské stavitelství typické. Exteriéru i interiéru kraluje dřevo ve všech podobách. Zvenčí je dům typicky červený s bílým lemováním, v interiéru je dřevo často bíle mořené, občas ponechané v surovém vzhledu, jinde je překryté klasickými tapetami. Se zeleným vzorem a s motivy stromů je najdeme v kuchyni spojené s jídelnou. Tapeta skvěle doplňuje bílé kuchyňské skříňky a vytváří příjemnou rustikální atmosféru. Stará funkční kamna se starají o příjemné teplo, navíc je na nich také plotna a něco dobrého se dá upéct v zabudované troubě. Vařit ale můžete také moderním způsobem na klasickém elektrickém sporáku. Krb najdeme i v obývací části, kde si u něj můžete posedět na bíle potažené pohovce nebo v křesílcích. V podkroví jsou tři menší ložnice, které se dají vytopit kamny v přízemí. Na okolní zahradu navazuje les a využít se dá také menší domek ve stejném stylu, který čeká na další rekonstrukci.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion