Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Macramé v nejkrásnějších podobách. Učaruje minimalistům i milovníkům boho stylu

Přírodní barvy, které jsou pro macramé typické, sluší i minimalistickému a scandi interiéru. Velký macramé závěs na stěnu, 200 x 180 cm, prodává Fler.cz/woenix za 4999 Kč

Dříve ho znal každý pod českým názvem drhání, dnes se vrací s velkou slávou coby macramé. Ručně vázané doplňky a dekorace jsou tradiční hlavně ve severských zemích a s oblibou skandinávského stylu bydlení se začíná ve velkém drhat i v našich krajích. Pojďte s námi podlehnout kouzlu téhle romantické a univerzálně použitelné techniky, která vznikla z ryze praktických důvodů. Víte, jakých?

Anna Černotová | 29. 07. 2019

Macramé neboli česky drhání je stará technika vázání uzlů, která se původně využívala výhradně z pragmatických důvodů – k zakončení tkaní či vázání, aby se látka netřepila. V současnosti zažívá boom v podobě závěsných dekorací, polštářů, závěsů, ale i oblečení a módních doplňků. Macramé dekorace skvěle doplní boho interiér a potěší milovníky přírodních materiálů, ale zároveň dokáže zútulnit i minimalisticky laděné bydlení. S touto technikou se nejčastěji setkáte v podobě nástěnných dekorací, napletených na přírodní větvi nebo klacíku, nebo ve formě závěsů na květináče. Dokonalou boho atmosféru vytvoří macramé v podobě povlaků na polštář. Nemusí ale jít jen o dekorativný předmět – pokud zapátráte mezi českými prodejci, ať už v eshopech nebo třeba na online tržištích s rukodělnými výrobky, narazíte i na spoustu praktických a funčních doplňků, jako jsou třeba závěsné kapsy na časopisy, síťovky či taburety.

Galerie: Macramé v nejkrásnějších podobách

Líbí se vám technika macramé, ale vašemu stylu interiéru by velká nástěnná dekorace nesedla? Můžete si pořídit třeba jen drobnost s pár šikovně uvázanými uzlíky, třeba klíčenku, přívěšek na kabelku nebo malý šperk. Macramé si můžete samozřejmě i sami vyzkoušet. Nebojte se, že byste jej nezvládli – způsobů drhání je spoustu a ty nejjednodušší zvládne úplně každý. Podrobný návod, jak na základy drhání, najdete třeba tady, bohatou galerii různých uzlů i s postupy zde. A pokud vás tahle klidná zábava s terapeutickým účinkem na duši chytne, můžete se přihlásit na některý z kurzů macramé třeba na Fleru, nebo si koupit knížku, která vás jednotlivými technikami macramé v různých obtížnostech provede. Nás macramé chytlo. Aby ne, když tak milujeme skandinávský styl bydlení a života ve všech jeho podobách, že o něm vydáváme časopisový speciál! A co u vás, najdou si uzlíky své místo?