Přejít k hlavnímu obsahu
Inspirace

Macramé v nejkrásnějších podobách. Učaruje minimalistům i milovníkům boho stylu

Přírodní barvy, které jsou pro macramé typické, sluší i minimalistickému a scandi interiéru. Velký macramé závěs na stěnu, 200 x 180 cm, prodává Fler.cz/woenix za 4999 Kč

Dříve ho znal každý pod českým názvem drhání, dnes se vrací s velkou slávou coby macramé. Ručně vázané doplňky a dekorace jsou tradiční hlavně ve severských zemích a s oblibou skandinávského stylu bydlení se začíná ve velkém drhat i v našich krajích. Pojďte s námi podlehnout kouzlu téhle romantické a univerzálně použitelné techniky, která vznikla z ryze praktických důvodů. Víte, jakých?

Anna Černotová | 29. 07. 2019

Macramé neboli česky drhání je stará technika vázání uzlů, která se původně využívala výhradně z pragmatických důvodů – k zakončení tkaní či vázání, aby se látka netřepila. V současnosti zažívá boom v podobě závěsných dekorací, polštářů, závěsů, ale i oblečení a módních doplňků. Macramé dekorace skvěle doplní boho interiér a potěší milovníky přírodních materiálů, ale zároveň dokáže zútulnit i minimalisticky laděné bydlení. S touto technikou se nejčastěji setkáte v podobě nástěnných dekorací, napletených na přírodní větvi nebo klacíku, nebo ve formě závěsů na květináče. Dokonalou boho atmosféru vytvoří macramé v podobě povlaků na polštář. Nemusí ale jít jen o dekorativný předmět – pokud zapátráte mezi českými prodejci, ať už v eshopech nebo třeba na online tržištích s rukodělnými výrobky, narazíte i na spoustu praktických a funčních doplňků, jako jsou třeba závěsné kapsy na časopisy, síťovky či taburety.

Líbí se vám technika macramé, ale vašemu stylu interiéru by velká nástěnná dekorace nesedla? Můžete si pořídit třeba jen drobnost s pár šikovně uvázanými uzlíky, třeba klíčenku, přívěšek na kabelku nebo malý šperk. Macramé si můžete samozřejmě i sami vyzkoušet. Nebojte se, že byste jej nezvládli – způsobů drhání je spoustu a ty nejjednodušší zvládne úplně každý. Podrobný návod, jak na základy drhání, najdete třeba tady, bohatou galerii různých uzlů i s postupy zde. A pokud vás tahle klidná zábava s terapeutickým účinkem na duši chytne, můžete se přihlásit na některý z kurzů macramé třeba na Fleru, nebo si koupit knížku, která vás jednotlivými technikami macramé v různých obtížnostech provede. Nás macramé chytlo. Aby ne, když tak milujeme skandinávský styl bydlení a života ve všech jeho podobách, že o něm vydáváme časopisový speciál! A co u vás, najdou si uzlíky své místo?