Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Nájem, pronájem a podnájem: Udělejte si v tom pořádek jednou provždy!

Info ikona
Jednotlivé pojmy: pronájem, nájem, podnájem

Čeká vás první bydlení a máte trochu zmatek v termínech? Možná, že jste to doposud netušili, ale slova nájem, pronájem a podnájem rozhodně neznamenají totéž. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč byste měli znát jejich význam?

Promotion | 6. 10. 2022

Co je to pronájem?

Při hledání svého prvního bydlení budete do vyhledávače pravděpodobně zadávat slovo pronájem. Tento pojem však nemá konkrétní právní vymezení, jedná se tedy pouze o rozšířené ustálené slovní spojení. Nicméně ani tak se nebojte jej pro účely vyhledávání bytu využít. Lidé na internetu totiž velmi často píší hesla jako pronájem bytu bez realitky nebo krátkodobé pronájmy. A tak i když slovo pronájem ve světě realit vlastně nic neznamená, nájemci i realitky jej hojně používají, jelikož moc dobře vědí, že se jedná o vyhledávaný termín.

Nájem versus podnájem

Nájem i podnájem jsou pojmy definované zákonem. Rozdíl mezi nimi je v tom, kdo byt přenechává k užívání. Nájem vám zprostředkuje pouze majitel nemovitosti. To znamená, že podepíšete-li smlouvu s majitelem, stává se z vás nájemce. Jestliže během hledání vysněného bydlení narazíte na výraz podnájem, značí to, že se vám byt snaží „udat“ právě nájemce, který vám chce nemovitost postoupit k bydlení. Detailnější rozvedení těchto vztahů pak dohledáte v zákoně č. 89/2012 Sb., tedy v občanském zákoníku.

Na co si při sjednávání prvního bydlení dát pozor?

Přestože některé nabídky na internetu vypadají více než přívětivě, vždy byste měli být při výběru prvního bytu obezřetní. Jsou to právě ony lákavé inzeráty, za kterými se často skrývají podvodníci. Ti se snaží z klientů vymámit zálohy na rezervaci bytu ještě předtím, než se s nimi setkají, což je mnohdy prozradí. Avšak pro nováčka v oblasti hledání bytu to může být záležitost, na kterou snadno naletí. Obzvlášť pokud podvodník tlačí na složení zálohy kvůli dalším potenciálním zájemcům o byt. Buďte proto opatrní, ověřujte si informace a nenechte na sebe zbytečně naléhat. Trvejte na prohlídce bytu, během které se případně doptejte na vše, co vás zajímá. A pokud se vám cokoliv nezamlouvá, raději se vydejte o dům dál.