Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Z chátrajícího kostela vytvořili luxusní rodinné bydlení

Info ikona
Z chátrajícího kostela vytvořili luxusní rodinné bydlení

Klasický kostel z konce 19. století už několik desítek let nesloužil věřícím, ale zel prázdnotou. Současní majitelé ho odkoupili a pustili se do pečlivě promyšlené rekonstrukce.

Terezie Benoni | 12. 08. 2022

V anglickém hrabství Wiltshire stojí tento krásný venkovský kostel, který nedávno prošel důkladnou rekonstrukcí, která ho proměnila v hřejivý a jedinečný domov. Kostel svatého Jana byl navržen C. E. Pontingem v roce 1896 a je kompletně zhotovený z místního kamene. Neobvyklými prvky, které se staly zcela určujícími pro celkové vyznění interiéru, jsou klenuté stropy, netypické pro dobu vzniku stavby. Nejedná se ale o jedinou připomínku minulosti budovy. Hned několik schodišť vedoucích do pater připomíná původní kostelní točité schody, kuchyni zase dominuje veliká skleněná vitráž.

Místo presbytáře kuchyňská linka

V podkroví je nyní útulný obývací pokoj, který je rozdělený velkou knihovnou na dvě místnosti. Z obývacího pokoje je výhled do kuchyně v přízemí a na původní vitrážové okno. V místech, kde se dřív sloužily mše, je nyní kuchyňská linka a jídelní stůl. Dalším z původních prvků je také prosklená zástěna v dřevěném rámu, která odděluje kuchyň s jídelnou od zbytku domu. Točité schodiště vede z kuchyně do pracovny/čtenářského koutku. Chodbou v přízemí se dostanete do dalších tří ložnic. V přízemí je také druhý útulný obývací pokoj s rohovou pohovkou a krbem. Všechny pokoje jsou laděné do světlých tónů a kralují jim gotické klenuté dřevěné dveře. V předsíni jsou původní viktoriánská kamna od firmy Charles Portway, která se stále používají k vytápění domu. Kolem kostela je veliká vzrostlá zahrada.


Zdroj informací: Inigo (www.inigo.com), The Nordroom (thenordroom.com)