Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Odhalte tajemství záhadné chaloupky v Jizerských horách: Nový pohled na tradiční architekturu s jedinečným interiérem

Info ikona
Odhaltte tajemství záhadné chaloupky v Jizerských horách: Nový pohled na tradiční architekturu s jedinečným interiérem

Pokochejte se harmonií historie a moderního designu v chaloupce Dvě sestry, kde došlo k unikátnímu spojení rustikální atmosféry a moderní elegance.  Jak spolu ladí minulost a současnost ve světnici s kachlovými kamny?

Terezie Benoni | 1. 12. 2023

V oblíbené výletní a lyžařské destinaci poblíž Harrachova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, vyrostla chaloupka otevřená jak veřejnosti pro ubytování, tak pro volné víkendy rodiny a přátel jejich majitelů. Za celou výstavbou a projektem stojí také jejich rodinná firma Projectica s.r.o. Chaloupka kopíruje téměř totožně svoji historicky původní předlohu - rodinnou chalupu, ve které původní majitelé nějaký čas v horách pobývali i natrvalo. V její fasádě jsou dodrženy tradiční postupy jizerské architektury. Všechny dřevěné prvky jsou vyrobeny ručně na míru, střechu pokrývá šindelová krytina z jesenického šindele, a funkční okna s dvojsklem kopírují tradiční tvarování. Výchozí předlohou byla i dispozice vnitřních místností, které kopírují její původní stav.

Galerie: Chaloupka v Jizerských horách
Mohlo by se vám líbit

Nechybí kachlová kamna i francouzské okno

V přízemí je to velkorysá světnice s kachlovými kamny, posezením a zázemím kuchyně s možností rozevření francouzského okna a otevření celého prostoru do zahrady. Samostatná kuchyně orientovaná na východ zase atmosférou perfektně funguje na ranní snídaně a nabízí veškeré zázemí pro pohodlné vaření. V objektu se dále nacházejí dvě samostatné koupelny s WC a sprchou. V horním patře potom dvě ložnice s možností ubytování celkem 8 osob. K chaloupce přiléhá také samostatná sauna. Design nábytku balancuje na hranici mezi minulostí a současností. Majitelé záměrně zkombinoval několik druhů a odstínů dřev, kovy a světlé tóny, v detailu se potom prostory promítá teplá oranžová barva. Mobiliář je navržený v jednoduchém tvarování a v kvalitních materiálech kovu či masivního dřeva. Řada nábytku je vyrobena na míru truhlářskými dílnami, nebo jde o repasi starých kusů nábytku a osvětlení. Ze současného designu jsme potom zvolili dánskou značku Frama - jídelní židle a osvětlení v obývacím prostoru, jemné textilní svítidlo nebo svítidlo švédského výrobce Wästberg v kuchyni. Interiér je doplněný ilustracemi českých výtvarníků Tomski&Polanski tématicky zpracovávající právě prostředí Jizerských hor.

 

Projekt: Chaloupka Dvě sestry (dve-sestry.cz)
Plocha: 150 m²
Realizace: 2022-2023
Projektant: Projectica s.r.o.
Design interiérů: Denisa Kubíčková Strmisková
Fotografie: Kubicek Studio

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku