Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

V Jizerských horách vyrostla moderní dřevostavba, která odkazuje k místní stavitelské tradici

Obdélné dřevěné chalupy se sedlovou střechou a s kamenným soklem. Tak vypadají tradiční stavby v Jizerských horách rozeseté po zdejších kopcích. Jak uzpůsobit moderním potřebám?

Terezie Benoni | 7. 03. 2024

Tento dům od Prodesi/Domesi vychází z původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi a přilehlými horskými cestami. Dalším místním fenoménem je kombinace kamenného soklu a dřevěné horní stavby. Tyto dva elementy jakoby spolu u většiny tradičních stavení ani nesouvisely. Jen tak na sobě „ledabyle“ leží. „U této stavby je horní dřevěná kostka přes spodní kamenný sokl výrazně překonzolována, jako by ji například posunula lavina. Pozemek se otevírá na západ panoramatickým výhledům přes údolí. Severozápadní hranici parcely tvoří místní komunikace, ze které se sjíždí k parkování u domu,“ popisuje architekt Pavel Horák (Prodesi/Domesi), který je autorem projektu. Celý pozemek je poměrně skalnatý a v jihozápadním cípu se nachází výrazný skalní útvar, ze kterého je také nádherná vyhlídka do širokého okolí. Několik menších balvanů je přirozeně „poházeno“ i volně po pozemku. V přízemí domu je nezbytné vstupní závětří kryté před povětrností s navazujícím nevytápěným úložným prostorem, zádveří, wc, menší kuchyň a variabilně dělitelný obytný prostor propojený s krytou terasou, kterou je možné dle libosti uzavírat velkými okenicemi a zajistit základní komfort i v zimním období.

Galerie: Dřevostavba v Jizerských horách
Mohlo by se vám líbit

Štěpán Benoni nás pozval do své zbrusu nové ložnice: Původní nábytek vyhodil a laciné materiály nahradilo dřevo

Kanadský srub na Pošumaví koupil se ženou před šesti lety. Vzorový dům byl zařízený provizorně, a tak oblíbený herec místnost po místnosti upravuje podle svých představ. Nyní se po letech dočkaly rekonstrukce ložnice v podkroví a nás nechal do kouzelného interiéru plného dřeva exkluzivně nahlédnout.
marianne.cz

Dům, který dokonale splynul s okolím

Z hlavního obytného prostoru se vchází po úsporném schodišti buď dolů do technického suterénu, nebo nahoru do podkroví, kde jsou tři pokoje a koupelna. Fasáda domu je tvořena modřínovými prkny, která zůstala bez ošetření a nechávají se přirozeně zestárnout. Rámy oken, stínící technika a falcovaná plechová střecha jsou v antracitové barvě. Sokl stavby je z vnější strany obložen místním kamenem. Jako doplněk jsou pak navrženy bílé okenice s obložením z cementovláknitých desek. „Chtěli jsme volbou této barevnosti navázat na tradiční roubenky, kde se často přirozeně kombinovala černá (příp. tmavě šedá), bílá s místně dostupným kamenem. Dům tak získal jakési mimikry, které ho zasadily do okolí. V interiéru je použito ve velké míře dřevo. A to dřevo v různých podobách a povrchových úpravách. Velké plochy posuvných i pevných stěn jsou zhotoveny ze smrkových biodesek. Podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken. Podél panoramatického okna v interiéru jsme umístili průběžnou lavici, která končí až v kryté terase. Srdcem domu i hlavní obytné místnosti je krb, který prohřeje nejen přízemí, ale i podkroví,“ uzavírají autoři projektu.

Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Rekonstrukce staré řadovky: Interiér je dnes zalitý přirozeným světlem a zdobí ho bílá výmalba

Rekonstrukce staré řadovky: Interiér je dnes zalitý přirozeným světlem a zdobí ho bílá výmalba

Dům
Petr Kellner si nechal dům navrhnout architektem Josefem Pleskotem

Petr Kellner si nechal dům navrhnout architektem Josefem Pleskotem

Dům
Ohromující přestavba starého domu: Na původně jednopatrovou budovu přistavěli nové patro se dvěma dětskými pokoji a koupelnou

Ohromující přestavba starého domu: Na původně jednopatrovou budovu přistavěli nové patro se dvěma dětskými pokoji a koupelnou

Dům
Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem

Odhalení interiéru snů: Dům ze 17. století spojuje historické dědictví s moderním designem