Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Pravé skandinávské Vánoce v přestavěné dřevěné chatce

Info ikona
Dřevostavba v severním Švédsku

Nejdřív se zamilovali do kouzelného místa u jezera a poté sem začali z jiného místa přesouvat kousek po kousku jednoduchou dřevěnou chatku. Jakou proměnou prošla?

Terezie Benoni | 25. 12. 2022

Prázdninové místo v severním Švédsku u města Sollefteå vybrali kvůli nádhernému pohledu na zdejší jezero. Ať už v létě nebo v zimě, vždycky je tu krásně. V roce 2006 po kouscích přestěhovali jednoduchou dřevěnou chatu a pustili se do její rekonstrukce. „První rok jsme ji používali pouze jako letní víkendovou chatku. V zimě se zde být nedalo. Během následujících let jsme opravili snad všechno v domě. Když se naše nejmladší dítě odstěhovalo z domova, rozhodli jsme se, že zde budeme trvale. A bylo to naše nejlepší rozhodnutí,“ pochvaluje si Ann Rullander (60), která zde bydlí s manželem lékařem a jejich zlatým retrívrem. Sama pracuje v oblasti wellness.

Galerie: Dřevostavba v severním Švédsku

Z chatky celoroční bydlení

Ann má s manželem 4 dospělé děti a 2 vnoučata. Jeji domek se stal místem, které si všichni zamilovali. „Cílem bylo vytvořit klidný a útulný domov. Máme rádi přírodní materiály, nikdy doma nesmí chybět květiny, větve, dřevo. K tomu dávám přednost světlým barvám, nábytku a dekoracím s rustikálním nádechem, možná trochu ve stylu country, ale nebojím se ani odvážnějšího boho stylu.“ Většinu nábytku a dekorací podědili, pořizovali ho na místních bleších trzích nebo na internetu. V loňském roce se pustili do nové verandy, ze které je dechberoucí pohled na hladinu jezera. Na kuchyň navazuje prostorný obývací pokoj s pohodlnými sedačkami, ze kterého vejdete přímo k jezeru. Kuchyň je v jednoduchém moderním skandinávském stylu, který se k dřevostavbě dokonale hodí. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku