Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Starou chatu u Máchova jezera přestavěli ve skandinávském stylu

Chatu postavenou někdy v šedesátých letech se mladí manželé rozhodli zrekonstruovat a převléct ji do stylového moderního kabátku. Vytvořili dokonalé místo k odpočinku, kde nic nechybí!

Terezie Benoni | 7. 06. 2023

„Jsme Petra a Tonda, manželé žijící v Praze. Oba milujeme design, architekturu a scandi. Nemohli bychom žít bez kulturního, gastronomického a společenského vyžití ve městě, přesto na víkendy raději už delší dobu jezdíme do přírody. Vždy jsme obdivovali malé stylové chaty uprostřed borovicových nebo březových lesů, kde člověk může úplně vypnout a načerpat novou energii. Oba jsme totiž trávili dlouhé hodiny v práci,“ vyprávějí manželé. Tonda pracuje jako obchodní zástupce pro americkou firmu v regionu střední Evropy a Petra se věnuje grafickému designu, fotografii a tvorbě minimalistických šperků. „Před pár měsíci se nám narodil syn, náš životní styl se tedy (nejen s pandemií) trochu proměnil. Už se ale těšíme, jak budeme na víkendy do přírody cestovat ve třech.“

Kde jste přišli na toto krásné místo?

Na tuto chatu jsme narazili úplnou náhodou při procházce kolem Milčanského rybníka při objevování okolí Máchova jezera. Byla na ní plachta s nápisem na prodej a my měli jasno. I když zpočátku to chtělo hodně představivosti, jelikož chata byla v původním stavu. Hned v tu neděli jsme volali makléři a na pondělí si domluvili prohlídku. Interiér byste už dnes nepoznali. Nejvíce nám ale učarovala terasa s výhledem na Milčanský rybník a molo s vlastní loďkou. V hlavách už nám běžely představy, jak chatě opět vdechneme nový život.

Z jakých materiálů je postavená?

Byla postavena svépomocí, někdy v 60. letech. Předpokládáme z toho, co se kde různě sehnalo a našlo. Je zděná a má dva velké sklepy, což bylo veliké plus. Bohužel ale nebyla zateplená.

Galerie: Chata u Máchova jezera
Mohlo by se vám líbit

Cihlový dům v Maďarsku potvrzuje, že krása je v jednoduchosti

Intelektuální pár měl pro své architekty jasné zadání. „Potřebujeme obří knihovnu a klidné místo daleko od hluku Budapeště.“ Obě tato jejich přání se podařilo dokonale splnit.
mariannebydleni.cz

Co bylo základní ideou stavby?

Základní myšlenkou bylo místo, kam můžeme po rušném pracovním týdnu odjet na víkend a relaxovat v přírodě. Místo, kde si na loďce dojedeme přes rybník do kempu na zmrzku a lehneme si tam na písečnou pláž. Zároveň se nám líbilo, že je v okolí chaty spousty turistických tras. Pěšky se dá jít na vyhlídku Smrtka, kamenný most a k několika dalším jezerům. K Máchovu jezeru se dá dojet jen za 15 minut autem a nedaleko se také nachází krásná vyhlídka nad městečkem Úštěk - Kalvárie. Rekonstrukce nám trvala 6 měsíců. Vzhledem k tomu, že byla chata původní, při každém stavebním zásahu přišly nové a nové výzvy. Také proto nás rekonstrukce stála více, než jsme původně předpokládali. Tím, že rádi objevujeme nová místa jsme už při koupi věděli, že ji na 100 % nevyužijeme sami a rozhodli jsme se ji proto pronajímat a nabídnout ostatním.

Jak je řešené vytápění a odpady?

Vytápění jsme primárně řešili krbovými kamny. Navíc jsme celé přízemí chaty vybavili podlahovým topením s dálkovým ovládáním, což umožňuje vytopit chatu ještě před příjezdem. Odpady jsou svedeny do septiku a pravidelně vyváženy.

V jakém stylu jste se rozhodli zařídit interiér?

Jsme vyznavači minimalismu a scandi. Pracovali jsme proto s naši oblíbenou základní paletou: černá, bílá, dřevo a přírodní materiály. Inspirovala nás příroda, která je v okolí chaty.  Ať už to jsou rostliny jako kapradiny, břízy, borovice, prvky vodní hladiny, místní ptáci - to vše jsme se snažili přenést do obrazů v interiéru. Pomocí materiálů a dekorací jsme se snažili chatě dodat autentickou atmosféru okolních lesů. Vše jsme si zařizovali sami dle vlastních představ. Koncem roku jsme se zároveň stali hrdými členy skupiny °Amazing Places (www.amazingplaces.cz), což je pro nás obrovský úspěch a zároveň ocenění, že se nám rekonstrukce povedla.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Ikonické stavby Česka, které zná snad každý. Uspějete v našem kvízu?

Hrady, katedrály, rozhledny. Česká republika se může pyšnit celou řadou dominant, jejichž obrazy jsou nám notoricky známé. Poznáte všech dvacet památek?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Lidé a místa
Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Lidé a místa
Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Lidé a místa
Změňte svůj pohled na život v malém prostoru: V cenově dostupné mini dřevostavbě zažijete pohodlí na pár čtverečních metrech

Změňte svůj pohled na život v malém prostoru: V cenově dostupné mini dřevostavbě zažijete pohodlí na pár čtverečních metrech