Kvíz: Kde najdeme Stalinův dort, Neználkův klobouk, nebo Jakešův prst?
Lidé rádi pojmenovávají všechno od aut až po domy. I neživé věci, když dostanou své jméno, dostanou rázem trochu přívětivější a milejší tvář. Ovšem jak které. Některé názvy staveb v České republice totiž mají tak bizarní nebo vtipné pojmenování, že nad ním zůstává rozum stát. Znáte Vložku, Jakešův prst nebo Kosmickou raketu?
Pro místní názvy, které odráží vzhled budovy, geografickou polohu nebo se pojí s historickými událostmi toho místa se zažil název urbanonyma. Vliv na jejich vznik mají i lokální specifika, místní řeč, legendy a příběhy. Často vzniku takového názvu předchází nějaká nepříjemná událost nebo je to místo s něčím negativním spojené.
Hotel International
Dejvický hotel International v Praze, postavený ve stylu socialistického realismu, má přezdívek hned několik. Nejznámější je Stalinův dort, Sen šíleného cukráře nebo Čepičkův barák podle tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky. Masivní stavba měla působit reprezentativně, ale pro svou zdobnost a monumentálnost se stala spíš terčem výsměchu.
Brněnský orloj
Šestimetrový orloj v Brně ve tvaru projektilu s hodinovým strojkem uvnitř vypouští každý den v 11:00 hodin kuličku. Vznikl v roce 2010 pod taktovkou sochařů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka a v podstatě po celou dobu své existence je předmětem mnoha debat a je to tak trochu kontroverzní stavba. Přezdívky jako Vibrátor nebo i jiné (nepublikovatelné) názvy se ujaly téměř okamžitě.
Těšnovský tunel
Těšnovský tunel v Praze, dokončený v roce 1980, si získal si přezdívku Husákovo ticho. Název odkazuje na tehdejšího generálního tajemníka KSČ Gustava Husáka a souvisí s tím, že podle některých informací měl tunel vést dopravu od budovy, kde sídlil Ústřední výbor KSČ. Tato přezdívka je dnes tak rozšířená, že jí používají i navigace a mapové služby.
Palác kultury
Pražský Palác kultury (dnes Kongresové centrum), postavený mezi lety 1979 a 1981, měl demonstrovat sílu a blahobyt socialistického Československa. Byly na něj použity luxusní materiály, což samozřejmě znamenalo obrovské náklady. I z těchto důvodů si stavba vysloužila nelichotivé přezdívky jako Lidojem, Bílá velryba nebo Briketa. Nejvíce se ale vžilo označení Pakul, zkrácená verze Palác kultury. Spolu s hotelem Forum (dnešní Grand Hotel Prague Towers) a blízkou policejní budovou tvořili trojici, které lidé říkají Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Vysílač na Ještědu
Ikonická stavba nad Libercem, vysílač a hotel Ještěd, byla v době svého vzniku v 70. letech spíš odmítána. Architekt Karel Hubáček přišel tehdy s revolučním návrhem a propojil moderní technologie s estetikou. I přesto si vysílač vysloužil různé přezdívky, například Kosmická raketa či Neználkův klobouk. Dnes je považován za jednu z nejvýznamnějších českých staveb 20. století.
Budova krajského úřadu v Ústí nad Labem
Autory projektu v duchu socialistického brutalismu byli Míťa Hejduk, Rudolf Bergr a Michal Gabriel. Aby byl na stavbu lepší výhled, muselo dojít ke zbourání několika budov na Mírovém náměstí. Původně budova sloužila jako krajské sídlo KSČ. Pro svůj netypický tvar zasedací místnosti si u místních vysloužila přízvisko Vana.
Tančící dům
Jedna z nejznámějších moderních budov v Praze, Tančící dům, získala svůj název podle svého vzhledu, který připomíná tančící pár. Ve světě je známý pod přezdívkou Ginger a Fred s odkazem na slavné tanečníky Ginger Rogersové a Freda Astaira. Ačkoliv jeho návrh byl původně dost odmítaný, dnes se řadí k ikonám moderní české architektury.
Žižkovský vysílač
Nejvyšší stavba Prahy, Žižkovský vysílač, je se svou výškou 216 metrů skutečným panoramatem města. Od svého vzniku v 80. letech budil různé emoce. Lidé jej často odmítali nejen kvůli jeho vzhledu, ale také z důvodu likvidace části židovského hřbitova, který musel výstavbě ustoupit. Přezdívky dostala tato stavba různé, například Jakešův prst, Biľakova jehla podle tehdejší politické situace nebo Bajkonur či Žižkovská šaltpáka, které zase odráží technický a futuristický vzhled vysílače. Na přelomu tisíciletí ozdobilo věž deset miminek, které jakoby šplhají po věži nahoru a dolů. Jejich autorem je David Černý.
Šumperák
Legendární dům z konce 60. let projektanta Josefa Vaňka, který působil v Šumperku s oficiálním označením „rodinný dům typu V“, byl vymyšlen jako rodinný dům pro širokou veřejnost. Jeho typickým znakem je pultová střecha, lodžie přes celé první patro a průběžné okno. Mnoho těchto domů s přezdívkou Šumperák se dochovalo dodnes a jejich majitelé na ně nedají dopustit.
Autobusové nádraží v Bruntále
Trochu nadpozemsky působí nový autobusový terminál v Bruntálu. Jeho zastřešení v podobě stotunového prohnutého křídla z oceli má sice, podle tvůrců, ukazovat na volnost pohybu, ale místní této stavbě neřeknou jinak než Vložka.
- Zdroj článku
-
wikipedia.org, autorský text