Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Aroma difuzéry a esenciální oleje: Tipy a triky pro bezpečné používání

Zatímco v létě si na ně prakticky nevzpomeneme, v zimě je s nadšením zapínáme a užíváme si vůni, která se z nich line. Řeč je o difuzérech. V posledních letech jsou velmi trendy a jejich nabídka více než široká. Zapnete, kápnete pár kapek esenciálního oleje a je to. Kdo by to doma nebo v kanceláři nechtěl mít voňavé. Ovšem je to také bezpečné?

Martina Mádlová | 18. 11. 2024

Aroma difuzér je zařízení a zároveň často i bytový doplněk, který odpařuje vonné oleje a esence, které tak rádi čicháme. Vůně umí prokazatelně zlepšit náladu, odplavit stres, pomoci relaxovat a mají pozitivní působení při nachlazení. Aroma difuzéry se běžně používají doma, v kancelářích nebo ve wellness centrech pro vytvoření příjemné a uklidňující atmosféry. Nejčastěji se do nich kapou různé esenciální oleje (EO), které mají spoustu pozitivních účinků, ale je důležité to s nimi nepřehánět. Jsou to silné látky a mohou být škodlivé, když je lidé nepoužívají s náležitou pečlivostí. Zejména u malých dětí, těhotných žen, starších osob nebo zvířat existují větší rizika než u jiných lidí.

Galerie: Aroma difuzéry a éterické oleje

Čtěte také: Domácí aromaterapie: Proč pořídit svíčky, které aroma difuzéry a k čemu jsou bytové spreje

Blahodárné účinky aromaterapie jsou známé už tisíce let. Údajně jich využívala i samotná Kleopatra, která ale zdaleka neměla takové možnosti, jaké se nabízejí dnes. Kromě vonných svíček totiž můžete svůj byt nebo dům provonět i aroma difuzéry s esenciálními oleji, osvěžovači vzduchu nebo interiérovými parfémy. Jaké jsou výhody jednotlivých produktů a kde najdou uplatnění?

Jaké známe druhy difuzérů?

Utrazvukové difuzéry potřebují ke své funkci vodu. Pomocí ultrazvukových vibrací vodu a esenciální oleje rozruší a vytvoří studenou a velmi jemnou mlhu, která vynáší mikroskopické částečky do vzduchu. Díky tomu nedochází k přehřátí olejů a změnám jejich účinků. Moderní přístroje dnes už umí nejen rozptylovat vůni, ale klidně přehrají hudbu nebo fungují zároveň i jako zvlhčovač vzduchu. Nevýhodou je, že vůně se po čase trochu změní a je také sporné, zda ultrazvukový přístroj používat v blízkosti dětí nebo těhotných žen. Nebulizéry pracují bez vody na principu vzduchové pumpy a rozptylují čistý EO buď přímo do vzduchu nebo o stěnu nějaké baňky, nejčastěji skleněné. Tento typ je intenzivní a vhodnější do velkých místností. Má také větší spotřebu vonných olejů a zanedbatelná není ani hlučnost. Difuzéry s ventilátory fungují tak, že na podložku od výrobce nakapete EO a difuzér pak pomocí ventilátoru uvolní vůni do prostoru. Bohužel se jedna podložka často používá pro více olejů. Tyčinkový difuzér je jen jednorázový a nemá žádné funkce. Jde o nádobu, ve které jsou umístěné vonné tyčinky natahující vůni z flakonku s vybranou vůní. Když toužíte po větší intenzitě, použijete více tyčinek a naopak. Nakonec tu máme ještě klasické tepelné difuzéry (aromalampy), kdy máte nějakou nádobu s tekutinou, pod kterou vložíte svíčku. Ta zahřívá esenciální oleje, dojde k jejich odpařování a rozptylu je. Teplo ovšem může změnit vlastnosti některých olejů a ani časté pálení svíček není v interiéru příliš zdravé.

Info ikona
Aroma difuzéry a éterické oleje

Abyste nemuseli myslet na vypínání a zapínání difuzéru, pořiďte si do zásuvky časovač, který si nastavíte na dobu, kdy má být difuzér v provozu. Některé difuzéry mají tento časovač už zabudovaný. 

Nepoužívejte aroma difuzér příliš dlouho v kuse

Používání aroma difuzérů není složité. Vždy si pečlivě přečtěte návod od výrobce, kde je přesně specifikováno, pro jak velký prostor je vhodný, kolik kapek použít, kdy vyměnit podložky nebo jak o zařízení pečovat. Určitě je důležitá pravidelná údržba. Ultrazvukové přístroje potřebují měnit vodu, protože EO mají schopnost oxidovat a nechcete nic takového dýchat. Zároveň není vhodné čistit difuzéry chemickými přípravky. Obvykle stačí jen hadřík a teplá voda. Co se týká samotného provozu, Robert Tisserand, autor Essential Oil Safety a Tisserand Institute omezuje maximální dobu použití na 60 minut a poté si dát pauzu. Starší děti a dospělí mohou získat maximum přibližně po 30 až 60 minutách, následně na stejnou dobu vypněte a posléze můžete zase zapnout. Je to nejen bezpečnější, ale také účinnější, protože tělo a nervový systém si po uplynutí určité doby na oleje zvyknou a přestanou mít kýžený efekt. Tento fenomén má i svůj název a jde o jev zvaný olfactory fatigue neboli „čichové vyčerpání“. U starších lidí nebo osob s oslabeným imunitním systémem jsou lepší kratší doby difuze na maximálně 30 minut a u menších dětí stačí 15 minut. Malá miminka a zvířata je lepší úplně vynechat. Pokud byste i tak po nějaké vůni toužili, zkuste hydroláty, které se získávají destilací, jsou přirozeně bakteriostatické a mají v sobě aromatické látky rozpustné ve vodě. 

Info ikona
Aroma difuzéry a esenciální oleje

Používejte olejíčky s mírou a vždy jen pár kapek.

Oblíbené esenciální oleje mají svá rizika

Esenciální oleje se těší rostoucí oblibě díky svým vonným a terapeutickým účinkům, ale jejich nesprávné používání s sebou nese určitá rizika. Jde o silné látky a mohou být škodlivé, když se nepoužívají s náležitou pečlivostí. Olej je v lahvičce až 100krát koncentrovanější než v rostlině. Národní asociace pro holistickou aromaterapii (NAHA) a Tisserand Institute vždy doporučují seznámit se s obecnými zásadami bezpečnosti esenciálních olejů. Na stránkách AromaWeb je k dispozici adresář esenciálních olejů s více než 130 profily. Z obecných rizik můžeme zmínit bolesti hlavy, ztrátu koncentrace a zvracení při nadměrném užívání EO. Nežádoucí účinky mohou přijít klidně až později, takže vás ani nenapadne, že by to mohlo být z toho. Je důležité používat skutečně jen doporučené množství. Pohlídejte si , že difundujete v dobře větraném prostoru. Vhodné je také pravidelně střídat oleje, aby si na ně tělo nezvyklo. Některé oleje, zejména citrusové (například bergamot nebo grapefruit), mohou při kontaktu s pokožkou a následném vystavení slunečnímu záření způsobit vážné popáleniny nebo pigmentové skvrny. Oleje lze někdy používat i orálně. Ovšem bez dohledu odborníka to určitě nedoporučujeme. Podle Tisserand Institute a NAHA může nekontrolované požití esenciálních olejů vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně poškození ledvin a jater.

Info ikona
Aroma difuzéry a esenciální oleje

Nekupujte zajíce v pytli

Ač je na trhu spoustu aromatických olejů, ne každý je stejně kvalitní a kvalita je to, oč tu běží. Kdo by chtěl dýchat například plísně. Ideální je, když nakupujete u vystudovaného aromaterapeuta nebo někoho, kdo má v aromaterapii vzdělání a rozumí tomu. Prostudujte etikety a hledejte informace o složení, které by mělo být kompletní se všemi přísadami. V případě, že jde o Bio výrobek, též logo certifikační společnosti. Hodí se i informace o způsobu pěstování a části rostliny, ze které je olej vyrobený. Pro aromaterapii používejte 100% čistý éterický olej. Jděte o dům dál, když jsou lahvičky vystavené v teple a na světle, pak se rychle kazí. Potřebují temno a chlad a skleničky z tmavého skla. A které oleje je fajn mít vždy doma? Asi vás to nepřekvapí, ale určitě doporučujeme levanduli, která patří k nejpoužívanějším vůbec, dále tea tree, eukalyptus, citrusy a máta. Inhalace z difuzéru představuje jen malé riziko a není potřeba se jí bát nebo úplně zanevřít na svou oblíbenou kratochvíli. Vonné molekuly se rozptýlí do vzduchu a organismus tolik vystaven éterickým olejům není. Stačí dodržovat jen pár pravidel a můžete se těšit z vůně každý den.

Čtěte také: Provoňte svůj domov esenciálními oleji: Jde to i bez difuzérů a aromalamp

S podzimem se náš domov na dlouhou dobu stává místem, kde oproti létu strávíme mnohem více času. Vůně, které v něm dominují, jsou důležitou součástí celkové pohody. Obejít se přitom můžeme i bez speciálních přístrojů nebo aromalamp.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Poradna
Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Poradna
 Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

Poradna
Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

×