Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Jak v zimě větrat a co může způsobit vydýchaný vzduch?

V zimě trávíme venku minimum času, o to důležitější je zdravé klima uvnitř našich bytů. Napadlo vás někdy, kolik litrů vody denně „vyfoukneme“ do vzduchu? Co má za následek vydýchaný vzduch a proč a jak musíme větrat, i když venku mrzne?

Terezie Benoni | 25. 10. 2023

Větrání je nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak se zbavit přebytečné vlhkosti. V nevětraných místnostech se daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí. A jen samotným dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den! „Dýcháním produkujeme oxid uhličitý a jeho zvýšené množství zhoršuje výměnu plynů v plicích. Snižuje se tím okysličování krve a to vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Zhoršuje se pak i kvalita spánku,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

S kvalitou roste nutnost větrání

A proč se o nutnosti správného větrání mluví čím dál tím častěji? S rostoucí kvalitou oken jde ruku v ruce i to, jak dobře těsní, obměna vzduchu je pak téměř nulová a vlhkost vzlínající ze zdiva se sráží. Prevencí je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním. „Na jaře a na podzim doporučuji intenzivně větrat 10 až 15 minut, v létě minimálně půlhodinu. Při teplotách pod nulou si pak vystačíme s pěti minutami intenzivního větrání průvanem. Okna otevřete dokořán hlavně ráno a před spaním, ale ideální je krátké větrání přibližně každé dvě hodiny,“ radí Jiří Scheidel ze společnosti Vekra.

Mohlo by se vám líbit

Plíseň může být víc než nebezpečná

Plíseň je častou návštěvou v našich domácnostech. Objevit se může na ovoci a zelenině, na chlebu i marmeládě. Víte, kdy můžete dané potraviny ještě jíst a kdy musí do koše?
marianne.cz

Plíseň musí pryč

Pokud se i přes důkladné větrání a utírání orosených oken objeví v bytě v důsledku zvýšené vlhkosti plíseň, co nejrychleji ji zlikvidujte k tomu určeným přípravkem. Nikdy se nesnažte odstranit ji mechanicky, její spóry se mohou velmi rychle rozšířit po celé domácnosti. Pokud byste rádi věděli, jak je na tom váš byt nebo dům, pořiďte si elektronický nebo mechanický vlhkoměr a občas na něj pro kontrolu koukněte. „Hodnoty vlhkosti se snažte udržet do 50 %,“ doporučuje Jiří Scheidel a radí: „Když vyvětrání ke snížení vlhkosti nepomůže, počkejte, až se místnost vyhřeje a pak okna otevřete znovu. Prospěšná je i stálá teplota v bytě, ideálně 21 stupňů.“

Čím nevědomky zvlhčujeme vzduch?

  • vaření bez používání digestoře a pokliček
  • sušení prádla v místnosti
  • koupání a sprchování
  • velké množství rostlin a květin v domácnosti

Rosení řešte ihned

Okno byste měli u výrobce okamžitě reklamovat v případě, nachází-li se orosení v meziskelním prostoru izolačního skla. Rosení oken z vnitřní strany pak může mít hned několik důvodů: nejčastější příčinou bývá už zmiňovaná nadměrná vlhkost v interiéru, nedostatečné vytápění nebo nevhodně umístěná topná tělesa. Ke zvýšenému rosení oken rovněž přispívají stažené žaluzie nebo dlouhé a těžké závěsy, které brání cirkulaci vzduchu.

Mohlo by se vám líbit

Stará šatní ramínka nevyhazujte: Vyrobte si z nich odkládací stolek. Snadný návod krok za krokem

Snídaně v posteli mohou být skutečným požitkem, pokud máme také pohodlný snídaňový stolek. Vyrobit si ho doma nemusí být žádná věda a ani nic finančně nákladného. Jakou zvolíte barvu a povrchovou úpravu je už jen na vaší fantazii.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Autem, vlakem nebo taxíkem? Poradíme, jak nejsnadněji převážet vánoční stromeček

Poradna
Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Test vykrajovátek na cukroví: Která vydrží roky a se kterými se dost navztekáte

Poradna
 Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

Jak si doma vyrobit vonnou svíčku: Ušetřete a udělejte něco pro své zdraví

Poradna
Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

Nejlepší recept na lahodný vaječný likér okořeněný kapkou své historie

×