Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Roztoči? Platí na ně vysavače s HEPA filtry

Pokud jste alergická na jarní pyly, teď na podzim máte asi klid. Jenže pokud reagujete alergicky na roztoče, pak pro vás i domácí prostředí představuje velké nebezpečí. Tito mikroskopicky malí pavoučci jsou totiž naprosto všude, kde je prach, a vůbec nejoblíbenějším místem je pro ně postel. Tam je totiž teplo, vlhko, zbytky naší kůže a prach.

Redakce Marianne | 25. 11. 2013


Existují snad lepší životní podmínky? Možná ještě koberce a čalouněný nábytek. Chcete-li se tedy vyhnout alergickým reakcím, měla byste si kromě obecných rad, jakými jsou časté praní ložního prádla či používání antialergenních materiálů, pořídit také kvalitní vysavač. Ale opravdu kvalitní.

Není vysavač jako vysavač

Úplně první vysavač vynalezl Hubert Cecil Booth a byla to taková obrovská obluda, kterou museli převážet koňským povozem. V té době ale hospodyňky zametaly, takže prach a roztoči se stejně vířili a znovu usazovali. Dnes už máte z čeho vybírat – ale princip fungování vysavače je pořád stejný. Zaprášený vzduch se musí dostat ven vyčistěný a hrubá špína zůstane v papírovém sáčku a filtrech. A právě kvalita těchto filtrů znásobuje efekt vysavačů.

29273_5

První vysavač na světě, který musel převážet koňský povoz.

Zapomeňte na klasiku

Máte doma obyčejný starý vysavač, o kterém si myslíte, že je naprosto dostačující? Pokud nemá tzv. HEPA filtr, pak rozhodně nestačí, ba dokonce naopak. Australský výzkum ukazuje, že některé starší typy vysavačů situaci ještě zhoršují, a to proto, že ‚plivou‘ jemný prach a bakterie zpátky do vzduchu, kde můžou šířit infekci a vyvolat alergii. Studie ukázala, že nové typy vysavačů s HEPA filtry způsobovaly menší znečištění vnitřního ovzduší než ty staré a levné. Výsledky studie publikovali v časopise Environmental Science and Technology.

VacuumCleaner

Vysavače, které používaly naše prababičky, měly daleko k těm dnešním. Svou službu plnily totiž jen částečně, ale už tehdy musely znamenat velkou vymoženost.

HEPA filtr vyvinuli v NASA

HEPA filtry vznikly už v roce 1940, ale než se dostaly sem k nám, to ještě pár dlouhých let trvalo. Na trhu dnes existuje celá řada HEPA filtrů, takže pečlivě vybírejte. V každém případě je HEPA filtr nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu, proto ho často mají vysavače, u kterých se vyžaduje vysoká účinnost z hlediska čistoty (hlavně u alergiků). Původně ho vyvinuli v NASA na ochranu osob při radioaktivním zamoření. Jejich účinnost je až 99,97 % – znamená to, že z každých deseti tisíc částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí tenhle ‚zázračný‘ filtr dál jen tři částice! Při nákupu vysavače ale dbejte na to, aby HEPA filtry dobře těsnily, aby se prachové částice nedostávaly zpátky do místnosti.

Tipy na vysávání:

  • Čím pomaleji a rovnoměrněji budete vysávat, tím více špíny vysavač vysaje. Raději vysajte jedno místo i několikrát, abyste se dostala až k hluboko usazeným částicím.
  • Máte-li pocit, že vysavač méně saje, je potřeba vyměnit sáček. V návodu si také přečtěte, jak to je s výměnou ostatních filtrů.

Ve vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ dnes můžete vyhrát robotický vysavač iROBOT Braava.

Související články