Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Co dělat na zahradě v květnu? Odborník radí, jak dosáhnout krásného a zdravého trávníku

Květen je ideální měsíc pro restart zahrady. Trávník je po zimě oslabený, ale zároveň již v aktivním růstu. Využijte toto období k tomu, abyste mu dali nový impulz a správnou péčí ho připravte na horké léto i případné výkyvy počasí.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 8. 05. 2025

Trávník v květnu potřebuje hlavně dostatek živin, pravidelné sečení a prostor k dýchání. Pokud jste v dubnu ještě nestihli základní práce, nevadí, v květnu rozhodně není pozdě. Naopak to pro vás možná bude výhoda, protože teplejší půda a delší dny přispějí k lepší regeneraci. Stačí dodržet několik důležitých kroků a dostanete krásný, hustý a zdravý trávník.

Info ikona
Trávníky v květnu
Mohlo by se vám líbit

Z hrůzostrašné bažiny pohádková zahrada: Jak Angličanka vytvořila kvetoucí ráj

Angličanka Barbara Ferrari proměnila hrůzostrašnou bažinu v rozkvetlý klenot, jemuž vrtošivá dubnová nálada dává každé jaro punc novosti a výjimečnosti.
marianne.cz

1. Hnojení je základ

Po zimě potřebuje trávník hlavně výživu. Květen je posledním vhodným termínem pro doplnění dusíku. „Pokud jste ještě trávník nehnojili, udělejte to co nejdříve. Trávník v této době potřebuje dostatek živin pro obnovu po zimním spánku pro nastartování aktivního růstu. Nejlepší volbou je trávníkové hnojivo s vysokým obsahem dusíku, který stimuluje růst trávy,“ říká trávníkář Tomáš Šena, který se péči o trávníky věnuje již 20 let. Sáhněte po hnojivu s pomalým uvolňováním živin, ideálně organominerálním. Aplikujte rovnoměrně ideálně pomocí ručního rozmetadla. Tak pokryjete celý trávník a podpoříte zdravý růst po celé ploše.

2. Sečení znamená klíčovou rutinu pro hustý trávník

V květnu je nutné sekat častěji.V tomto měsíci doporučuji sekat trávník alespoň jednou týdně, ideálně každých 5 dní. Pokud chcete dosáhnout upravenějšího vzhledu, můžete i vícekrát. Sekání je totiž ta nejvýznamnější činnost, kterou trávník ovlivňujete,“ komentuje význam sekání Tomáš Šena. Nesekejte příliš nízko. Ideální je odebrat jen třetinu výšky. Vysoká tráva lépe zadržuje vlhkost a chrání kořeny před stresem.

3. Provzdušnění pomáhá kořenům dýchat

Pokud máte pocit, že tráva stagnuje, problém je možná ve zhutněné půdě. Pomoci by mohlo provzdušnění. Provzdušňování, odborně aerifikace, trávníku je proces, který zahrnuje vytváření malých otvorů v půdě, což umožňuje lepší přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům trávy. Tento proces je zvláště důležitý po vlhké zimě nebo v oblastech, kde je půda těžká a špatně propustná. Provzdušnění je ideální v září, lze ale provádět i v květnu, pokud je dostatek vláhy, protože tráva je v období aktivního růstu a rychle se zotavuje." Na provzdušňování používejte aerifikátor s dutými hroty. Ten odstraní malé kousky půdy a zlepší propustnost trávníku.

Info ikona
Trávníky v květnu

4. Připravte trávník na extrémy počasí

Změny klimatu znamenají sucho, přívalové deště i výkyvy teplot. Přizpůsobte tomu péči o trávník. Pravidelně dosévejte odolné druhy. Hlavně takové, které zvládnou regenerovat po tropických teplotách a jsou odolné vůči chorobám (například kostřavy). Pomůže vertikulace a plošný přesev trávníku. Takovéto kroky pomohou trávníku lépe zvládat horko i suché období.

5. Dosetí a výběr správného osiva

Jakmile máte provzdušněno, je čas na přesev. „Pokud jste v posledních letech neprováděli vertikutaci nebo dosévání, květen je ideální doba, kdy vše napravit. Dosetí odolnými odrůdami trávy po vertikutaci vám pomůže vytvořit hustší trávník, který bude lépe odolávat suchu a horku.“ Ideální dávka je 3 až 4 kg osiva na 100 metrů čtverečních. „Když jste tak trochu zaspali a teprve nyní se začínáte věnovat svému trávníku: na zahrady obecně patří okrasné směsi, a to i když je na zahradě provoz a trávník je zatěžovaný. Z okrasných směsí je v Česku nejoblíbenější Luxusní krásná směs ze šlechtitelské stanice Větrov. Když často prší, tak se daří každé trávě, ale nejvíce těm s jílky vytrvalými, což bývají zátěžové směsi nebo hřišťové. Při nedostatečné vláze celoročně, jsou to přirozené podmínky, takže to vyhovuje těm travám, které najdeme běžně na slunných loukách či na kraji lesa. Patří sem právě okrasné směsi, kde převažují kostřavy červené a kostřavy drsnolisté,“ uzavírá Tomáš Šena. Pokud chcete mít trávník krásný, věnujte mu v květnu skutečnou péči. Pravidelně sečte, hnojte, provzdušňujte a dosévejte. Tak ho připravíte na letní období a možné výkyvy počasí úplně nejlépe.  

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, která roste podle vlastních pravidel: Jak vypadá divoký ráj, který nepotřebuje zásahy člověka?

Zelená říše Jindřišky Kopkové se vymyká zažitým představám o tom, jak by zahrada měla vypadat. Nesnaží se ohromit strojeností. Naopak má divokou příchuť a pronikavě voní po svobodě. A v tom je její největší kouzlo.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne Bydlení
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE BYDLENÍ + SLUNEČNÍ PÉČE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit