1. Hnojení je základ
Po zimě potřebuje trávník hlavně výživu. Květen je posledním vhodným termínem pro doplnění dusíku. „Pokud jste ještě trávník nehnojili, udělejte to co nejdříve. Trávník v této době potřebuje dostatek živin pro obnovu po zimním spánku pro nastartování aktivního růstu. Nejlepší volbou je trávníkové hnojivo s vysokým obsahem dusíku, který stimuluje růst trávy,“ říká trávníkář Tomáš Šena, který se péči o trávníky věnuje již 20 let. Sáhněte po hnojivu s pomalým uvolňováním živin, ideálně organominerálním. Aplikujte rovnoměrně ideálně pomocí ručního rozmetadla. Tak pokryjete celý trávník a podpoříte zdravý růst po celé ploše.
2. Sečení znamená klíčovou rutinu pro hustý trávník
V květnu je nutné sekat častěji. „V tomto měsíci doporučuji sekat trávník alespoň jednou týdně, ideálně každých 5 dní. Pokud chcete dosáhnout upravenějšího vzhledu, můžete i vícekrát. Sekání je totiž ta nejvýznamnější činnost, kterou trávník ovlivňujete,“ komentuje význam sekání Tomáš Šena. Nesekejte příliš nízko. Ideální je odebrat jen třetinu výšky. Vysoká tráva lépe zadržuje vlhkost a chrání kořeny před stresem.
3. Provzdušnění pomáhá kořenům dýchat
Pokud máte pocit, že tráva stagnuje, problém je možná ve zhutněné půdě. Pomoci by mohlo provzdušnění. „Provzdušňování, odborně aerifikace, trávníku je proces, který zahrnuje vytváření malých otvorů v půdě, což umožňuje lepší přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům trávy. Tento proces je zvláště důležitý po vlhké zimě nebo v oblastech, kde je půda těžká a špatně propustná. Provzdušnění je ideální v září, lze ale provádět i v květnu, pokud je dostatek vláhy, protože tráva je v období aktivního růstu a rychle se zotavuje." Na provzdušňování používejte aerifikátor s dutými hroty. Ten odstraní malé kousky půdy a zlepší propustnost trávníku.