Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Je čas na vertikutátor! Pro zdravý trávník je tato procedura základ

Při péči o zahradu nepřehlížejte svůj trávník, který je její důležitou součástí. Suchá místa a jiné neduhy zelené ploše slušet nebudou, a proto je potřeba jí dopřát jarní proceduru vertikutátorem.

Jana Bitalová | 16. 04. 2024

Vertikutátor je stroj, který vzhledem připomíná sekačku na trávu, ale jeho funkce je jiná. Pomocí vertikutátoru trávník očistíte od mechu a jiných nečistot, které by v něm být neměly, zbavíte ho mělce kořenícího plevele a provzdušníte. Kromě toho se jím naruší horní vrstva půdy, takže se pak do ní snáze dostanou živiny. Nepoužívejte ho ovšem na mladý trávník, protože by svými noži narušil jeho kořeny, které ještě nejsou dostatečně silné, aby proceduru vydržely. Počkat byste měli minimálně dva roky, ještě lepší však budou tři.

Kdy je správný čas na vertikutaci?

Vertikutace má dvě možnosti, na nichž záleží doba použití:

  • S nasazenými noži –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ při ní dochází k narušování půdy a jejímu provzdušnění, také jsou odstraňovány mechy, nečistoty a stará tráva. Tento typ vertikutace se provádí dvakrát ročně, a to na jaře (březen až duben) a na podzim (září až říjen).
  • Pouze s pružinami –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jde jen o takové „pročesání“ trávníku několikrát během sezóny, kterým z ní vyberete nečistoty, ale nenarušíte povrch půdy.

Jak na jarní vertikutaci?

K použití vertikutátoru nepřistupujte, pokud je váš trávník příliš suchý nebo naopak promáčený. Teplota by se také měla pohybovat okolo 15 °C. Trávník nejdříve posekejte a dva dny nechte, aby lehce proschnul. Potom na vertikutátoru nastavte 2 až 4 milimetry a nejprve s ním obejděte obvod zahrady, následně v pruzích projděte celou plochu a nakonec ještě jednou tzv. do kříže.

Pokud máte v trávníku holá místa, po vertikutaci použijte osivo a hnojivo. Nezapomeňte také na kvalitní závlahu, aby semínka vzrostla. Za tři týdny jistě uvidíte rozdíl.

Jaké jsou typy vertikutátorů?

Stroje k vertikutaci se liší hlavně pohonem, protože se vyrábějí elektrické, benzínové a akumulátorové. Některé také to, co „vyčešou“, sbírají do sběrného koše, jiné tuto funkci nemají a musíte odpad sebrat vlastnoručně nebo sekačkou.

Mohlo by se vám líbit

Už žádní slimáci na zahradě, a to bez použití chemie. Právě teď je správný čas na prevenci!

Během zahradnické sezóny se mnohdy objeví problém se slimáky, kteří svůj apetit zahání na záhoncích. Už teď ovšem můžete udělat kroky, které by je měly od vaší úrody držet dál.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Zahrada
Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Zahrada
Zahrada plná života: Užívejte si zpěv ptáků a cvrkot hmyzu

Zahrada plná života: Užívejte si zpěv ptáků a cvrkot hmyzu

Zahrada
Vytvořte si mini jezírko bez větší investice. Zurčení vody vás bude uklidňovat

Vytvořte si mini jezírko bez větší investice. Zurčení vody vás bude uklidňovat