Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

12 TIPŮ, JAK SI ZAJISTIT CHLADIVĚ POKLIDNÝ SPÁNEK BĚHEM LETNÍCH VEDER

Letošní léto je extrémně horké. Padají teplotní rekordy a ochlazení je v nedohlednu. Mnohým z nás to způsobuje zdravotní problémy a často hledáme způsoby, jak se ukrýt před vedrem nebo se trochu ochladit. Pokud se vám stává, že v noci nemůžete usnout nebo vás horko během spánku probudí, a pořízení klimatizace by pro vás bylo nákladné nebo z jiných důvodů nemožné, zde je několik rad, jak se ochladit během letních nocí, a zajistit si tak příjemný spánek.

Redakce Marianne | 13. 08. 2015

1) Výběr ložního prádla

Nejlepší volbou je BAVLNA. Zapomeňte na materiály jako hedvábí, satén nebo polyester. Lehká bavlna (ať už egyptská či normální) je prodyšnější, a tudíž zabraňuje nadměrnému nočnímu pocení se pod přikrývkou. Pokud by vám i tak bylo stále přílišné horko, které by vám nedovolovalo usnout, zkuste dát povlečení do mrazáku. Jednoznačně vás to ochladí! (Nezapomeňte dát povlečení do ochranného plastového obalu. Jestli tedy pach mražené pizzy či jiného jídla není vaše oblíbená aromaterapeutická vůně.)

2) Láhev plná ochlazení

Vytvořte si z ohřívací láhve láhev chladicí. Místo toho, abyste do klasické gumové ohřívací láhve nalili vroucí vodu, dejte ji raději do mrazáku a poslouží vám jako záchranný ledový balíček.

3) Spěte sami

Nemilá zpráva pro tulící se páry. Ale čím víc prostoru, tím méně tepla. Když máte dostatek místa, můžete se pořádně roztáhnout po posteli, abyste měli nohy i ruce dál od sebe a zabránili tak nepříjemnému pocení.

4) Spánek po egyptsku

Egypťané dobře vědí, jak bojovat s vedrem, neboť mají tisíciletou zkušenost. Takzvaná egyptská metoda spočívá v tom, že namočíte prostěradla nebo ručníky ve studené vodě a položíte je pod sebe. Lepší je vložit pod mokrý ručník ještě suchý, abyste nepromočili matraci.

5) Nahotou si nepomůžete

Když přijde na léto a oblečení, méně je rozhodně více.  Ale nic se nesmí přehánět. Pokud se nechcete během noci cítit, jako když jste nemocní a máte horečku, promyslete si váš půlnoční outfit. Nahota má v tomto případě opačný účinek, než bychom předpokládali. Zvolíte-li lehké bavlněné tričko a šortky či spodní prádlo, pomůže vám to zbavit se potu, který se vsákne do látky. Ale pokud jste jedni z těch, co preferují spánek ‚v kůži‘, rozhodnutí necháme na vás.

6) I hrstka zrnek ochladí

Pokud nechcete mít matraci promáčenou od mokrých ručníků či prostěradel, sáčků s ledem a podobně, buďte kreativní. Vytvořte si balíček plný zrníček. Rýže a pohanka nemusejí být pouze k jídlu. Když je nasypete do ponožky, pevně zavážete a vložíte alespoň na hodinu do mrazáku, vznikne vám mrazivý balíček, který vás bude chladit až třicet minut. To vám dá dostatek času, abyste se vydali do říše snů.

Depositphotos 21562543 m 2015

7) Ledová pohotovost

Pokud potřebujete rychlou pomoc při přílišném vedru, nejrychlejším způsobem ochlazení je přitlačení ledových kostek na pulsní místa (body, kde lze lehko nahmatat puls, například na vnější straně zápěstí či loktu, na krku, pod koleny i na kotníku). Uvidíte, jak rychle vás to zchladí. Rychlou záchranu vám také přinese studená koupel nohou, která stáhne teplotu celého těla. Jestli vás přílišné horko budí během noci, nechte si chladivou lázeň u postele. Když bude potřeba, jen si na chvilku vykoupejte nožky a bude vám zase líp.

8) Probuďte v sobě přírodního ducha

Máte-li zahradu, terasu nebo větší balkon, ustelte si venku. I ten nejslabší vánek bývá lepší než kdejaký pokojový ventilátor. Navíc vás nestojí peníze za elektřinu.

V případě, že nemáte žádný venkovní prostor a nevadí vám být trochu jako Tarzan, ustelte si v houpací síti nebo jiné prodyšné posteli. Proudění vzduchu pomůže proti přehřátí.

9) Základem jsou vždy tekutiny

Dejte si před spaním sklenku vody. Předejdete tím dehydrataci těla, která může nastat při silném letním pocení. Pozor, nepřežeňte to, pokud nechcete ve tři ráno běhat na záchod. 

10) Ledová sprcha

Možná si myslíte, že dát si ledovou sprchu před spaním není zrovna dobrý nápad, neboť vás to rozproudí a už se vám nebude chtít spát. Omyl! Představte si ten krásný pocit být ochlazen ledovou sprchou na normální teplotu a zbaven veškerého potu. Myslím, že tento pocit vás příjemně naladí ke klidnému a zaslouženému spánku.

11) Z výšin raději na zem

Teplý vzduch stoupá vzhůru. Takže jestli máte palandu nebo hodně vysokou postel, rozhodně vám bude lépe na matraci na zemi.

12) Namísto záclony mokré povlečení

Ke snížení teploty v místnosti někteří z vás určitě využijí všelijaké větráky ve spojení s kostkami ledu. Jako chladivá ventilace šetřící elektřinu, a tudíž i vaši peněženku vám ale rovněž dobře poslouží i vlhké či mokré prostěradlo zavěšené v otevřeném okně. Lehce zmražené bude chladit dvojnásobně.

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu