Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Hrátky s vajíčky

Velikonoční svátky si bez nich neumíme představit, protože jsou symbolem nového života. Podívejte se, jak to udělat, aby byly i letos originální ozdobou vašeho domova.

Terezie Benoni | 17. 03. 2020

Ušatí zajíčci

Potřebujete:

Vyfouknutá a vatová vajíčka, různé velikosti, Vytvarny-shop.cz, od 9 Kč/ks; polystyrenová vejce, různé velikosti, od 6 Kč/ks, husí peří Rosa, d. 15–21 cm, 54 Kč/balení, šídlo, d. 11 cm, 21 Kč, vše Stoklasa.cz; univerzální lepidlo Herkules, 130 g, Druchema.cz, 59 Kč; bílou barvu, vodou ředitelnou, například Balakryl či barvu ve spreji, štěteček, nůžky, buničinu nebo bílé papírové ubrousky bez potisku, párátka a bílý papír.

Ušatí zajíčci

Postup:

U vyfouknutých slepičích vajíček opatrně vylámejte spodní část tak, aby se dalo bez problémů postavit. Plochu kolem otvoru potřete pomocí štětečku lepidlem a překryjte ho kouskem buničiny či ubrousku. Vajíčko pak po částech polepujte buničinou, až jí bude celé obalené (ideální jsou aspoň tři vrstvy). Aby bylo pěkně bílé, je dobré ho po zaschnutí lepidla ještě potřít bílou barvou. Husí pírka stejné velikosti v horní části zastřihněte do tvaru oušek. Šídlem pak do špičky vajíčka udělejte dírky a pírka do nich zastrčte. Vatovým či polystyrenovým vajíčkům (nejlepší je koupit jich několik v různých velikostech) také seřízněte spodní část, aby stála, vatovým jen přidělejte uši z peří, polystyrenová předtím stejně jako ta slepičí důkladně nakašírujte buničinou či ubrousky.

NÁŠ TIP:

Když se vám nepodaří koupit nebo sehnat pravé peří, můžete si pomoct jednoduchým trikem. Mezi dva lepidlem potřené kancelářské papíry vložíte kulaté párátko tak, aby kousek vyčnívalo. Papíry k sobě pevně přitiskněte a nechte zaschnout. Z takto vzniklého základu vystříhejte tvar peříčka, podobně jako vidíte na obrázku.

Minizahrádka

Potřebujete:

Šálky, porcelán, 90 Kč/ks, děrovanou sběračku, 70 Kč, drátěnou sběračku, 70 Kč, vše Pjbazar.cz; svazek březových větviček, čerstvý mech, nakvetlé cibulky hyacintů, čerstvé nebo sušené kvítky (nádherné jsou čerstvé květy pryskyřníku – ranunculus), křepelčí vajíčka nebo bonbony ve tvaru vajíček, provázek.

Minizahrádka

Postup:

Nejprve si vyrobte košíčky na vajíčka z březového proutí. Pár proutků stočte do věnečku s průměrem o něco větším, než má vajíčko. Spoje propleťte. Pak věneček přemostěte jedním proutkem a kolmo k němu pak dalším, který už veprostřed obtočíte kolem prvního obloučku. Stejným způsobem přidejte ještě jeden proutek, a máte hotovo. Hrnek i sběračky pomocí provázku zavěste na kuchyňský věšák (nebo třeba na okno – záleží na možnostech a vaší fantazii).

Alternativ, jak dotvořit tohle kuchyňské zátiší, máte několik:

1. Nakvetlé cibulky i s trochou hlíny dejte do děrované sběračky. Kořínky můžete nechat obnažené nebo je zakrýt mechem nasáklým ve vodě. Když jej pak budete občas rosit, hyacinty krásně vykvetou.

2. Do košíčku z březového proutí dejte kousek mechu, pak sem vložte vajíčko a pár čerstvých kvítků, třeba čemeřice jako na obrázku. Opět, pokud je budete rosit, kvítek nějaký čas vydrží krásný. Květ pryskyřníku s kouskem stonku zapíchněte do vlhkého mechu. Když budete chtít dekoraci bez starostí, ozdobte hnízdečko s vajíčkem či vajíčky sušenými kvítky.

Košíčky na vajíčka z březového proutí. 

Ze šuplíku krásné paní

Potřebujete:

Vodou ředitelnou barvu, např. Balakryl nebo růžovou barvu ve spreji Chalk Finish, Rose, 400 ml, Hornbach.cz, 199 Kč; plochý akvarelový štětec Lineo, Rotmarder, Vytvarny-shop.cz, 48 Kč; zlatou tužku Industrial, Paintmarker.cz, 68 Kč, mramorovac. barvu Easy Marble, Vytvarny-shop.cz, 15 ml, 72 Kč, světle růžový lak na nehty, Sissi Nail Polish 35, Normain.cz, 9 ml, 29 Kč, lak na nehty s třpytkami, Crush On You, Miss-sporty.cz, 10 ml, 45 Kč, zlat. třpytky Glitr set, 1,8 g, 50 Kč/sada 5 ks, vše Vytvarne-potreby.eu; lepidlo s třpytkami Glitter Glue, 10 ml, Uhu. cz, 74 Kč/sada 6 ks; zlat. pl.tky, Schlagmetall 2, 16 Å~ 16 cm, Vytvarne-potreby-novak.cz, 228 Kč/balen. 100 ks; zlatou samolepic. tapetu, š. 45 cm, Folie-tapety.cz, 89 Kč/bm; lepidlo Mosaix–Fix, 50 ml, Ko-hobby.cz, 95 Kč; bonbony ve tvaru vaj.ček Chicky Choccy Mini Eggs, ml.čn. čokol.da s cukrovou polevou, Marks & Spencer, 85,90 Kč; čerstv. či sušen. květy.

 

Ze šuplíku krásné paní

Plato od vajíček natřete nebo nastříkejte barvou. Vyfouknutá vajíčka obarvěte a pak zdobte následovně:

1. Do misky nalijte vodu a do ní kápněte trochu sytě růžov.ého laku na nehty nebo mramorovací barvy. Vajíčko napíchněte na špejli a ponořte ho do misky s vodou a lakem nebo jinou barvou. Rychle jím otočte a ihned vyjměte. Docílíte tak efektu nepravidelé., rozmáznuté barvy.

2. Další vejce nastříkejte růžovým sprejem. Až zaschne, namalujte na něj zlatou tužkou jednoduché grafické vzory nebo potřete jeho horní část lepidlem a posypte zlatými třpytkami nebo ho v nich lehce omočte.

3. Zlatou tapetu rozstříhejte na malé trojúhelníčky a ty nalepujte buď na přírodní, nebo světle růžovým lakem na nehty obarvená vejce.

4. Růžovou barvou nadekorovaná vejce potřete místy lepidlem a na ně přitiskněte zlatou fólií. Vejce můžete také pomazat lepidlem celé a pak je fólií kompletně potáhnout.

Ze šuplíku krásné paní

Styling: Markéta Zindulková

Foto: Zuzana Veselá

MB: 04/2018

Související články

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Dovolená, za kterou nezaplatíte ani korunu: Představujeme vám Staycation

Dovolená, za kterou nezaplatíte ani korunu: Představujeme vám Staycation

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města