Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak si vymazlit balkon? Musí mít 7P!

Běžně mají dobré věci pět P. Balkon zařízený podle našich tipů jich má ale rovnou sedm - je totiž Pohodlný i Pohodový, připraven na rozmary Počasí, má správně vyřešený Prostor, pořádný základ v podobě dobré Podlahy a obrůstá bujným Porostem. A až si všechno pěkně vyladíte, podíváme se i na nějaké ty Parádičky!

Terezie Benoni | 15. 06. 2023

1. Podlaha

Nebudeme si nic namlouvat, pokud jste nevyfasovali terasu v novostavbě, pravděpodobně bude váš balkon plný více či méně popraskaných šedých dlaždic, které studí při každém kroku. Vyřešte si tedy podklad: Můžete vybrat dřevěné nebo dřevoplastové dlaždice určené pro rychlou pokládku, venkovní koberce nebo i rozhože (to je asi nejlevnější řešení, ale počítejte, že z nich bude trochu nepořádek). Pro zasklené balkony může být skvělou volbou levné dřevo z hobby-marketů, balík, který pokryje i osm metrů čtverečních, pořídíte kolem tisíce korun. K tomu kupte latě na jednoduchý rošt a vyskládejte podlahu. Pokud má balkon sklon, roštem ho vyrovnejte.  

2. Pohodlí

Designové stoličky vám budou k ničemu, když vás budou tlačit do hýždí. Vyberte si aspoň jeden kousek nábytku, na kterém se pohodlně uvelebíte. Samozřejmě záleží na dispozici balkonu a na tom, s kým a jak tam chcete trávit čas. Bude pro vás lepší jedno pohodlné křeslo, nebo dvě mini stoličky? Využijte i místo na zemi (vidíte, jak jste rádi, že už nejste na dlaždicích) – poházejte ho polštáři a sedacími pufy. 

3. Počasí 

Na balkoně, ať už je zasklený nebo volný, bývá v zimě zima a v létě horko. Je jen krátké období během roku či pár chvil bv průběhu dne, kdy je tam nefalšovaně fajn. Vyřešte si tedy tři základní věci: zastínění proti slunci, zastřešení proti dešti a případně zástěny proti větru. Nebudete litovat.

Galerie: Inspirujte se krásnými balkony

4. Pohoda

Chcete si dát ranní kávu v pyžamu a večer ve spodním prádle vyběhnout pověsit mokré triko z běhání? Zařiďte se tak, aby na balkon nebylo tolik vidět. Ideální je řešení, které vám nesebere světlo. Stačí proplést lehkou látku zábradlím. 

5. Prostor

Notorický známé: zavěšujte, stohujte, využijte i strop, třeba na upevnění žebříku, na který (věřte, že rádi) občas pověsíte kousek morékho prádla, který nepatří do sušičky. Balkony s půdorysem do úzkého pruhu mají jednoduché řešení: do je jednoho z rohů, na celou šířku balkonu, si dejte dřevěnou konstrukci jako sedátko a poházejte ji polštáři a dekami (můžete si nechat udělat i minigaučík na míru s matrací) a zasuňte pod to velký šuplík. Vejde se do něj opravdu hodně věcí. 

6. Porost

Květiny skoro kažé místo vždy zútulní a osvěží. Na malých prostorech si jen dávejte pozor, aby se vám nenechavé listy neotíraly o obličej, až bude pít čaj a relaxovat s knihou a myslete na to, že na zaskleném balkoně bývá peklelně horko. 

7. Parádičky

Svíčky (pozor na bezpečnost a pozor na to, že se vám na zaskleném balkoně můžou roztéct), girlandy, lampiony, lucerny, poličky s knihami, obrázky. Jakékoli dekorace se vám budou líbit – balkon jimi vyzdobte.

 

 

Zdroj článku

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Poradna
Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Letní spolubydlící: Mravenci, mušky a myši umí zkomplikovat život a my poradíme, jak s nimi zatočit

Poradna
4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér

4 způsoby, jak přirozeně ochladit interiér