Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak správně pěstovat monstery

Info ikona
Monstery v interiéru

Hitem všech milovníků urban jungle se staly monstery. Dobrá zpráva pro všechny, kdo by si je také rádi pořídili, je, že podle Lenky Hrubé ze Zahrady na niti je jejich pěstován velmi jednoduché.

Terezie Benoni | 22. 03. 2023

Monstery jsou tropické liány z rodu Áronovitých. Vyskytují se v tropických oblastech Jižní, Střední a Severní Ameriky, odkud jich pochází celkem 22 druhů a navíc mnoho vyšlechtěných kultivarů. V přírodě monstery nerostou samostatně, ale vždy šplhají vzhůru ke světlu po nějaké opoře, typicky po kmeni stromu. Pro šplhání využívají své vzdušné kořeny, kterými se přichytávají a pnou až do výšky 20 metrů. Pokud vzdušné kořeny dorostou až k zemi, zakoření a mají pak pro monsteru i stabilizační funkci. Mezi dva nejběžnější druhy monster patří Monstera deliciosa, druh, který se lehce rozroste tak, že vám zabere půlku pokoje, a Monstera adansonii, zvaná také Monkey Mask, která dosahuje menšího vzrůstu, ale podobné popularity. Oblíbenou rostlinou s děrovanými listy je také Monstera Minima, která ale nepochází z rodu monster, její botanický název zní Rhaphidophora tetrasperma. Nároky na pěstování má však podobné. „Monstera se dobře množí, jestli uvažujete o jejím pěstování, poproste o řízek někoho, kdo už ji pěstuje. Stačí nařízkovat stonek se vzdušnými kořeny, vložit jej do vody nebo vlhkého rašeliníku a počkat pár týdnů, než vyžene kořínky,” doporučuje Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti

Info ikona
Monstery v interiéru
Mohlo by se vám líbit

Dům v Litvě chrání psí duch

Nedaleko domu se potuloval ztracený vyhublý pes. Starší manželé neváhali, věnovali mu svou péči a nabídli psisku střechu nad hlavou. Po nějaké době se museli odstěhovat, ale psího kamaráda nechali na starém místě. Jeho další osud by čekal jen málokdo.
mariannebydleni.cz

Jak se monstery pěstují

Monstery nejsou náročné na péči, jediné, co zvláště druh Deliciosa vyžaduje, je dostatek prostoru. Nejvhodnější jsou teploty v rozpětí 14–20 °C, zvládnou ale i nižší a vyšší teploty včetně polohy poblíž topení. „Při jejich pěstování myslete na to, že se jedná o liány z deštných pralesů. To napovídá, že jsou vlhkomilné a milují rosení,” radí Lenka Hrubá a pokračuje: „Protože jsou zároveň velmi odolné, zvládají i sušší vzduch. Co se světla týče, je jim přirozené rozptýlené pralesní světlo s občasným slunečním zářením, v našich podmínkách tedy polostín. Snesou ale i poměrně špatné světelné podmínky chodeb a tmavších koutů kanceláří.” Zalévejte přes léto hojně, občas je přihnojte, přes zimu zálivku omezte. Nedostatek vláhy může způsobit ztrátu listů, obecně ale monstera dobře snese i krátkodobé sucho. 

Tip Lenky Hrubé pro vzrostlé monstery: Vzdušné kořeny zastrčte do lahve s vodou nebo do hlíny, urychluje to vývoj nových listů i růst rostliny.

O Zahradě na niti:

V pražském květinářství Zahrada na niti seženete nejen zahradnické potřeby, ale i samotné monstery různých druhů a velikostí. V květinářství vám také rádi poradí ohledně pěstování nejen monster. Zastavte se pro inspiraci ve Školské 7 nebo na www.zahradananiti.cz

Mohlo by se vám líbit

V rovnováze mezi minimalismem a rodinným životem

Základním cílem architektů tohoto zajímavého domu bylo vytvořit v interiéru pocit lehkosti, který bude na své obyvatele působit uklidňujícím dojmem. Jak se tento záměr podařilo splnit?
mariannebydleni.cz
Zdroj článku