Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Narušují topná tělesa estetiku vašeho interiéru?

Police nad topením může být přichycená ve zdi a držet tak nezávisle na topném tělese.

Při instalaci nového topení přemýšlíme, kam umístit tělesa nejen z hlediska funkčnosti, ale abychom je měli na očích co nejméně. Existují ale také jiná řešení, jak skloubit praktickou i estetickou funkci dohromady.

Terezie Benoni | 6. 01. 2020

Radiátory jsou stále nejčastějším druhem topení v domácnostech. Nejdůležitější je zamyslet se, jak povedou samotné rozvody a schovat nevzhledné trubky, u kterých navíc hrozí riziko popálení. Nejčastěji se trubky zasekávají do zdi. Jedná se o rychlé, efektní a vcelku laciné řešení. Ještě jednodušší je nakoupit lišty ve stejné barvě jako je výmalba zdí a schovat rozvody do lišt. Aby byly trubky od topení co nejméně nápadné, lze je také přemalovat barvou. Jak schovat samotné radiátory? K dostání na trhu jsou radiátory všech možných typů, barev, z rozličných materiálů. Najdete tak ideální kousek do moderně zařízené domácnosti, pořídíte zajímavé retro kousky a nebo litinovou klasiku, která sluší zejména chalupám. Tyto designové kousky sice udělají parádu, ale musíte počítat s vysokou investicí. Máme mnohem levnější řešení!

Lavice k posezení může mít volný přední díl, aby teplo z radiátoru proudilo volně do interiéru.

Radiátor může mít i praktické využití. Vytvořte z něj polici, skříňku, nebo lavici. Foto: fauxsho.org

Praktické a elegantní
Nejlevnější řešení je podobné jako u tepelných rozvodů. Samotná topná tělesa můžete přemalovat a udělat z nich chameleony, kteří dokonale splynou s okolím. Nad radiátor se dá snadno přimontovat police a vytvořit tak další odkládací prostor třeba v chodbě, nebo obývacím pokoji. Klasikou je nechat vyrobit na radiátory dřevěné kryty. Ty mohou být jak v moderním, tak klasickém designu, záleží, co bude vaší domácnosti slušet víc. Radiátor můžete šikovně zakomponovat do sestavy nábytku nebo knihovny. Z přízemního topného tělesa velmi jednoduše vyčarujete pohodlnou lavici s vyhříváním. Důležité je mít vždy na zřeteli, aby kryt propouštěl dostatek tepla a nebránil jeho šíření. Samotný kryt poslouží jako police, nebo dokonce skříňka. Pro snadnější údržbu radiátorů je nutné, aby se dalo k samotnému topnému tělesu snadno dostat. Kryt může být na kolečkách, kdy ho celý odsunete, může mít výklopný přední díl, dají se vyrobit otevírací dvířka jako u klasické skříňky.

Galerie: Jak šikovně schovat nevzhledné topení