Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Koronavirus přinesl nový trend v bydlení nazvaný Staycation

Info ikona
Když prázdniny trávíme doma

Brzy to bude rok, co se pereme s Covidem a naše možnosti cestování a trávení volného času jsou velmi omezené. Jak se dá volno trávit doma a jak změnila pandemie trendy v bydlení?

Terezie Benoni | 29. 01. 2021

Ačkoli bychom ve většině případů z domova nejradši utekli někam hodně daleko, s chutí se ubytovali v hotelu, nebo navštívili chalupu přátel, budeme si muset ještě chvilku počkat. Volný čas se omezil na pobyt v přírodě, nebo doma. Dá se vůbec v domácím prostředí trávit volno a prázdniny? Zařiďte si interiér tak, aby byl pohodlný a k odpočinku přímo vybízel. Držte se několika základních pravidel a volno si užijte i v domácím prostředí. Udělejte si z domova soukromý hotel!

Galerie: Když prázdniny trávíme doma
Mohlo by se vám líbit

Vezměte si pár dní volna

Spousta z nás pracuje už delší dobu z domova, což má své výhody i nevýhody. Sice ušetříte čas cestováním do práce, stává se ale, že se zcela smazal rozdíl mezi prací a volnem. Je proto nutné stanovit si jasné hranice. Zkuste si vzít pár dní volna, kdy nezapnete počítač, vypnete telefon. Nebudete odpovídat na emaily, nebudete číst zprávy. Tak jak byste to dělali na skutečné dovolené. Vypněte sociální sítě a raději se lehněte s pěknou knížkou, na kterou jste neměli už dlouho čas. Zkuste se na pár dní odpojit od okolního světa a soustředit se jen na sebe.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Když prázdniny trávíme doma

Ukliďte si dopředu a pak si dejte od domácích prací na pár dní volno. 

Domácí práce počkají

Největším pokušitelem, který nás často nenechá užít si doma volný čas, jsou domácí práce. Těžko se přinutíme neutřít prach, nedát prát prádlo, nevzít do ruky žehličku. Dělali byste ale domácí práce na skutečné dovolené? Pár dní prach vydrží, a i to nevyžehlené oblečení nikam neuteče. Připravte na své volné dny domácnost, jako byste odjížděli na skutečnou dovolenou. Několik dní předtím, než si stanovíte vás „termín odjezdu“ domácnost důkladně ukliďte, zajděte na veliký nákup, pořiďte oblíbené dobroty. Pak už vás nic nevyruší!

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Když prázdniny trávíme doma

Prosnídejte se k obědu!

Nic neplánujte

Na dovolené čas plyne jinak. Spíme, jak dlouho chceme, jíme, když máme náladu. Zkuste i dny volna doma trávit tímto způsobem. Zbavte se pravidelné rutiny a plány vyhoďte z okna. Nechte zkrátka čas plynout a dělejte jen to, na co máte zrovna náladu. A co milujeme všichni na dovolených nejvíc? Dlouhé snídaně, které dostaneme až do postele. A že budete snídat až do obědě? To přece nevadí.
 

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Když prázdniny trávíme doma

Když nemůžete doopravdy, cestujte alespoň virtuálně. 

Virtuální cestování

Vyzkoušejte něco nového. Naštěstí máme technologie, které nám umožní cestovat a objevovat, aniž bychom vytáhli paty z domu. S 3D brýlemi můžete cestovat po světě, virtuálně navštívit oblíbené památky, galerie i muzea. Můžete se zúčastnit virtuálního kurzu vaření, tance, nebo jógy. Lehněte si na ručník a pusťte šumění oceánu. Dělejte zkrátka to, co vás těší a nenechte si zkazit náladu tím, že něco nemůžeme.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Když prázdniny trávíme doma

Zařiďte si domov tak, aby vám bylo pohodlně a útulně. 

Co znamená Staycation v bydlení?

Tím, že většinu času trávíme nyní doma, je potřeba, aby nám tam bylo pohodlně. Veliký důraz je tak kladen na sedací soupravy, pufy, odkládací stolky a pohodlná čtecí křešílka. Nezapomeňte na kvalitní lůžkoviny, které jsou zaručenou cestou k dobrému spánku. V interiéru by neměl chybět koberec a nepřeberné množství polštářů všech druhů a velikostí. K dokonalému relaxu patří dostatek plédů a dek. Veliký důraz je také kladený na stolování. Pořiďte si proto dostatek misek a mističek, nový kávový či čajový servis a krásné sklo. Stolování s vašimi blízkými se tak stane skutečným zážitkem
 

Mohlo by se vám líbit