Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Natřete starý tác barvou a vyrobte si praktickou dekorativní tabulku

Info ikona
Natřete starý tác barvou a vyrobte si praktickou dekorativní tabulku

Ke svatbám, narozeninovým party i rodinným oslavám jednoznačně patří nápisy a srdečné vzkazy. Papír a tužku ale nechte doma! Hosty raději překvapte dekorativní tabulkou, kterou snadno vyrobíte za starého tácu nebo podnosu. Schválně, jaké překvapivé, láskyplné a vtipné vzkazy se na tácu během oslav objeví!

Terezie Benoni | 11. 06. 2022

Máte doma nový nepoužívaný tác nebo starý oprýskaný podnos, na kterém už se stydíte servírovat pokrmy? Na tác natřený tabulovou barvou můžete kreslit a psát křídou. Tác může během společenských akcí posloužit jako navigační tabule, informovat hosty o programu večera, nebo je pobídnout k zábavné aktivitě. Lze na něj také napsat jména oslavence či novomanželů nebo jim na tácu zanechat gratulace a motivační vzkazy. Je-li součástí oslavy i fotokoutek, rozhodně by v něm tabulka na nápisy také neměla chybět! Tabulový tác s vtipně a výstižně zvoleným popiskem totiž dokáže jinak nudnou fotku dokonale zpestřit. A jakmile vás nápis omrzí, jednoduše ho pomocí mokré utěrky nebo houby smyjete a tác lze použít nanovo.

Info ikona
Natřete starý tác barvou a vyrobte si praktickou dekorativní tabulku

Budete potřebovat:

  • kovový tác nebo podnos
  • černou tabulovou barvu
  • univerzální vodou ředitelnou barvu
  • větší a malý plochý štětec
  • brusnou houbu

 

Info ikona
Natřete starý tác barvou a vyrobte si praktickou dekorativní tabulku

Jak na to?

Tác nejprve omyjte od mastnoty pomocí horké vody s přídavkem saponátu a následně čistou vodou. Poté jeho povrch lehce zdrsněte brusnou houbou. V případě starého tácu se známkami koroze je nutné ho nejprve ošetřit základní antikorozní barvou pro zajištění dokonalé přilnavosti vrchního nátěru. Potom můžete použít Tabulovou barvu, kterou nezapomeňte důkladně rozmíchat. Pak celý tác natřete dvěma vrstvami, mezi nimiž nechte odstup asi 2 hodiny. Nátěr rychle schne, nezapáchá a má atest na dětské hračky.

Po zaschnutí druhé vrstvy tabulové barvy můžete tác dozdobit tak, že na jeho okrajích vytvoříte pomocí metody suchého štětce lehkou patinu. Malý plochý štětec jen lehce namáčejte do světlé růžovo béžové barvy. Následně štětec osušte do hadříku a barvu nanášejte stále ve stejném směru kolem dokola, aby na tácu zůstaly patrné tahy štětcem.

Galerie: Jak udělat z tácu působivý doplněk

Zdroj informací: Balakryl (www.balakryl.cz)

Mohlo by se vám líbit