Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Zapomeňte na drahá hnojiva: Stačí přírodní triky z kuchyně a vaše orchideje pokvetou jako nikdy

Milujete krásně kvetoucí orchideje, ale občas máte pocit, že těm vašim chybí šťáva? Možná jim stačí jen trochu pomoci – a nejlépe tím, co právě máte doma ve spíži. Přírodní hnojiva často dokážou zázraky. Nejenže ušetříte, ale vaše orchideje se vám za takovou péči odmění bohatým kvetením. Vyzkoušejte osvědčené triky, které opravdu fungují.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 21. 05. 2025

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám a není se čemu divit. Jejich květy připomínají exotický šperk a při správné péči vám vykvetou i několikrát do roka. Asi není nic překvapujícího na tom, že klíčovou roli v tom, zda rostlina nasadí poupata, hraje správná výživa. A i když je v obchodech nabídka umělých hnojiv široká, příroda nám často nabízí mnohem šetrnější a účinnější cestu. Základem správné péče je doplnění potřebných minerálů. Hlavní roli hraje dusík, fosfor a draslík, protože posilují kořeny a umožňují dlouhodobější kvetení. Substrát, ve kterém orchideje obvykle rostou, se skládá nejčastěji z kůry stromů, kde žijí bakterie, a ty spotřebovávají velké množství dusíku a pro samotnou rostlinku zbývá už jen velmi málo.

Galerie: Užijte si nádherné květy orchidejí

Než se dostaneme k samotnému hnojivu, ještě byste měli vědět, jak hnojit. Ideální je, když přidáváte hnojivo spolu se zálivkou cca každých 7 až 10 dní. Jednou za měsíc můžete vynechat a propláchnout květináč jen čistou odstátou vodou. Také pozorujte svou rostlinku. Kdyby jí začaly žloutnout listy a rostlina nepůsobila příliš zdravě, je možné, že má stále nedostatek živin. Naopak černé kořeny, suché špičky listů nebo bílé části znamenají, že hnojíte až moc.

Mohlo by se vám líbit

Poklad z parapetu našich babiček: Nádherná klívie dokáže kvést dlouhé roky. Nesmíte ale dělat tuto chybu

Klívie, známá také jako řemenatka, je jednou z těch pokojových rostlin, které si získaly srdce mnoha generací. A není se co divit. Tato jihoafrická pokojová rostlina dokáže růst a kvést klidně i několik desetiletí. Přestože není náročná na péči, vyžaduje určitou pozornost, aby se nám odměnila svými nádhernými květy.
marianne.cz

Jednoduchý zázrak z kuchyně – rýžová voda

Nevylévejte vodu po vaření rýže. Neochucená, nesolená rýžová voda je bohatá na minerály, vitamíny a stopové prvky (například sacharidy, hořčík, draslík, fosfor, dusík nebo vitaminy skupiny B) a podporuje růst kořenů i celkovou vitalitu rostliny. Nechte vodu po vaření rýže vychladnout a jednou za 14 dní s ní rostlinu zalijte, případně do ní na chvíli ponořte květináč. Použít můžete bílou rýži, ale ještě lepší je hnědá. Její slupka obsahuje niacin, thiamin, riboflavin a kyselinu listovou.

Přírodní energetický koktejl z kvasnic

Kvasnice nejsou jen základem kynutého těsta. Obsahují vitamíny skupiny B, beta glukany, rostlinné hormony, draslík nebo hořčík. Stačí do čisté misky rozdrobit cca 10 g droždí, přidat lžíci cukru a litr teplé vody. Dobře promíchejte a nechte dobře vychladnout. Do hotového roztoku pak vlijte ještě dalších 5 litrů vody a zřeďte v poměru 1:5. Nyní máte hnojivo hotové. Nelijte ho přímo k rostlině, ale postavte květináč s orchideji do misky s hnojivem a nechte asi půl hodiny kořeny pořádně nasát.

Mohlo by se vám líbit

Výtečné bylinky do polévky: Ty nejlepší si snadno vypěstujete na zahradě i balkoně

Polévka bez bylinek? To je jako chléb bez soli. A přitom stačí tak málo – pár lístků zeleně, které dají i obyčejné vývarové základně duši a vůni domova. Bylinky do polévky nejsou žádná raketová věda, zvládne je vypěstovat i ten, kdo má jen truhlík za oknem. A jakmile si je jednou natrháte čerstvé, už se nebudete chtít vracet ke kupovanému „sušenému univerzálu“ ze sáčku.
marianne.cz

Tajemství silných kořenů? Voda z brambor

Stejně jako rýžová voda i voda z vařených (nesolených a nekořeněných) brambor obsahuje důležité látky, které posilují kořeny rostliny. Vodu po vaření brambor sceďte, nechte vychladnout a jednoduše používejte k zalévání cca jednou za týden. Někdo také nalévá do rozprašovače a používá jako postřik na listy pro jejich výživu.

Čaj nabízí jemnou péči pro listy i kořeny

Čaj je plný antioxidantů a má jemné stimulační účinky podporující zdravý vzhled listů i růst nových výhonků. Obsahuje hodně dusíků, což je pro orchideje zvlášť výhodné. Pokud budete chtít použít čajový nálev, zalijte černý čaj vroucí vodou a nechte jej cca 20 minut louhovat. Po vychladnutí smíchejte šálek čaje s půl litrem odstáté vody a do toho ponořte rostlinu v květináči na asi hodinu. Použít můžete klidně i zelený. Další možností je vzít použitý čajový sáček, rozstřihnout a nasypat do květináče s orchidejemi. Druhý způsob praktikujte méně často. Stačí jednou za tři týdny.

Mohlo by se vám líbit

Nezničitelná pokojová rostlina pro zapomnětlivce: Jak se starat o tchynin jazyk

Rádi byste si pořídili pokojovou rostlinu, ale víte, že ji dříve nebo později „umučíte“ svou péčí? Nejste v tom sami. Dobrá zpráva ale je, že existují i takové rostliny, které téměř žádnou péči nepotřebují a vaši pozornost vyžadují jen jednou za měsíc. Jednou z nich je právě tchynin jazyk, nebo chcete-li sansevieria. Ta je jako stvořená pro ty, kdo doma nemají ideální podmínky – nebo jednoduše nemají čas neustále běhat s konvičkou.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×