Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Proměnlivost počasí, kolísání teplot, méně venkovních aktivit a častější pobyt v uzavřených prostorách. To vše nahrává nachlazením a chřipkám. Čaje a bylinky většinou patří mezi první pomoc. Fungují ale dobře i jako prevence.

Jana Soukupová | 14. 11. 2024

Už naši dávní předkové věděli hodně o vlastnostech a síle léčivých bylin. Uznává a využívá je i moderní věda. Pokud se chceme co nejvíce obrnit proti obtížným podzimním a zimním virózám, měl by šálek dobrého bylinného čaje patřit k našim denním rituálům. Pro lepší požitek si nálevy můžeme dochutit citrónem a medem. Podpoříme svoji imunitu i pitný režim, který je pro prevenci nemocí také důležitý. Pokud „už na nás něco leze“, můžeme frekvenci užívání zvýšit na 2 – 4 šálky (podle druhu bylin, svého zdravotního stavu či doporučení lékaře). Vhodných bylinek je mnoho, za všechny tedy alespoň čtyři s českou kořenářskou tradicí.

Bylinky, které můžete využít i v kuchyni

Před bezem klekni, říkávali naši předkové

Černý bez je jednou z nejvýznamnějších bylinek lidového léčitelství. To potvrzuje i známé české pořekadlo: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni”. Léčivé účinky mají všechny části této rostliny: květy, plody, listy, ale i kůra i kořeny. Na čaje se používá sušený květ. Patří mezi velké bojovníky proti infekcím dýchacích cest. V lidové medicíně je označovaný mimo jiné za lék pro oblast hrudníku. Vykazuje výborné účinky při tlumení příznaků chřipky, rýmy, kašle, ale i ušních infekcí. Nálev mírní bolesti v krku, bolesti kloubů a také příznaky alergické rýmy. Způsobuje zvýšené vylučování potu a má silné diuretické vlastnosti, takže i tímto způsobem „vyhání nemoc z těla“. Má detoxikační účinky a celkově přispívá k podpoře imunity. Příprava: 1 polévkovou lžíci sušených bezových květů zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme 10 - 15 minut. Po 3-4 týdnech užívání je dobré udělat dvoutýdenní přestávku.

Lipový čaj může být každodenním rituálem

Lípa je nejen nádherný strom, ale také mocný léčitel s užitečnými květy, listy i kůrou. Dříve lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Čaj z květu lípy je populární po staletí jako léčivý i chutný nápoj. Podporuje pocení a odhlenění, uleví také při bolestech hlavy a nespavosti. Je tedy vhodným pomocníkem při zánětech, horečkách, nachlazení a chřipce. Lípa je bohatá na antioxidanty, které v těle neutralizují volné radikály. Posiluje imunitu a pomáhá předcházet poškození a předčasnému stárnutí buněk. Příprava: 1 až 2 čajové lžičky zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme cca 10-15 minut. Nálev z lípy můžeme pít i každodenně jako univerzální nápoj pro chuť i zdravotní prevenci.

Máta zlepšuje nejen dýchání a trávení, ale také psychiku

Zmínky o mátě peprné se objevily už v lékařských textech starověkého Egypta, kde byla vysoce ceněnou bylinou. Máta posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, podporuje normální funkci dýchacího systému, harmonizuje činnost trávicího traktu a střev. Navíc pozitivně ovlivňuje psychiku a napomáhá relaxaci a spánku. Při chorobách dýchacích cest je také vhodná a hojně využívaná k inhalaci. Příprava: 1 čajovou lžičku sušené máty nebo větvičku čerstvé máty zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme cca 10 minut. Nálev z máty je oblíbeným bylinkovým čajem, který je možné pít pravidelně a dlouhodobě, pokud netrpíte alergií na mátu nebo nemáte žádné jiné kontraindikace. I tak by denní dávka neměla překročit 3-4 šálky nálevu. Mentol obsažený v mátě může být pro někoho dráždivý, při zažívacích potížích nebo podráždění sliznic trávicího ústrojí je lepší pití čaje z máty přerušit, případně se poradit s lékařem.

Šalvěj může uklidnit krk i zlepšit pamět

Šalvěj bývala označovaná také jako „uklidňovač hrdla“. Uplatňuje se při angínách a bolestech v krku, vykazuje antimikrobiální vlastnosti a často se používá jako odvar ke kloktání. Působí tlumivě na centrální nervový systém, pomáhá při nachlazení, žaludeční slabosti, ale také pro zlepšení paměti nebo proti nadměrnému pocení. Příprava: 2 až 3 lžičky sušené bylinky zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme cca 15 minut. Nálev je vhodný jak pro vnitřní užívání (1 - 3 šálky denně ), tak jako kloktadlo. Pokud chcete snížit pocení, doporučuje se v průběhu dne popíjet čaj po malých doušcích. Když se potíte pouze v noci, dejte si šálek studeného čaje před usnutím. Při pití šalvějového odvaru se nedoporučuje dlouhodobé užívání ve vyšších možných dávkách nebo překračování denní dávky. Řešením jsou i čtrnáctidenní cykly s minimálně stejně dlouhými přestávkami. Vyhýbat šalvěji by se měly těhotné a kojící ženy.

Čtěte také: Objevte svou bylinku podle horoskopu: Každé znamení má vlastního pomocníka

Léčivé bylinky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, v jaký den jsme se narodili. Z pohledu astrologie má ovšem každé znamení své ideální rostlinné pomocníky.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit