Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Průzkum odhalil, zda jsou línější muži či ženy a jak je to s úklidem v českých domácnostech

Kvůli úklidu se údajně hádá až polovina českých domácností. A co je příčinou? Dělají toho obě pohlaví stejně, nebo je stále úklid doménou žen a nepsaným pravidlem, že tak je to přece normální?

Terezie Benoni | 23. 05. 2024

I přes všechnu emancipaci a rovnoprávnost se stále zdá, že existují činnosti, které přísluší pouze ženám a muži se jim povětšinou vyhýbají obloukem. Obecně mezi tyto pro muže nepopulární práce patří vaření, praní a samozřejmě úklid. Jak to tedy s úklidem v českých domácnostech vypadá? Průzkum ukázal, že rovnoprávnost zůstává stát před prahem a rozhodně je ještě o co bojovat. Přístup českých domácností v průzkumu na vzorku 1 050 respondentů mapovala výrobce spotřební elektroniky Sencor. A co průzkum odhalil?

Info ikona
Kvůli úklidu se údajně hádá až polovina českých domácností. A co je příčinou? Dělají toho obě pohlaví stejně, nebo je stále úklid doménou žen a nepsaným pravidlem, že takto je přece normální?

Uklízení jako generační problém

Každý den se vysává v 15 % českých domácnostech a to toto číslo táhnou nahoru ženy, protože berou vysavač do ruky každý den 2× častěji než muži. Muži to s pečlivostí nedohání ani pak – alespoň jednou za 2–3 dny totiž vysává polovina českých žen, ale jen každý třetí muž. Není proto divu, že se kvůli úklidu někdy hádá polovina českých domácností. Úklid tak zůstává doménou žen, jen třetina z nich si vezme – ať už dobrovolně, či nikoliv – na pomoc partnera. Výsledky průzkumu naznačují, že jsou rozdíly i mezi jednotlivými generacemi. Nejpečlivější jsou lidé ve věku 27–35 let, kteří vysávají nejčastěji 2–3 do týdne. Naopak mladší generaci stačí vysavač zapnout jen jednou do týdne (33 %) a nebo jen občas v případě potřeby (23 %). Obliba vysávat ovšem klesá přímo úměrně s věkem. Zatím co ve věkové kategorii 27–35 let vysává každý den každý pátý respondent, ve věkové kategorii 54–65 let už jen 7 % dotazovaných. Zajímavý je i pohled na to, co respondentům na vysávání vadí. Pro čtvrtinu (27 %) je to přitom samotná aktivita – vysávat jednoduše nechtějí. Pro stejnou část (25 %) je problém hluk a 23 % nejvíc naštve krátký kabel vysavače, který nedosáhne tam, kde je potřeba. Na hmotnost vysavače si stěžují především ženy, ale pro nejstarší generaci zvyklou na přístroje z minulosti to problém není.

Čtěte také: KVÍZ: Zjistěte, zda znáte správné názvy barev

Obecně se uvádí, že existuje kolem miliardy barevných odstínů a tónů, přičemž zkušené lidské oko jich rozliší jen kolem milionu. Pojmenování máme pro pouhý zlomek odstínů, vyznáte se v nich?

Sběr dat průzkumu byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 050 respondentů.

Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete