Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Šest největších chyb při vánočním úklidu

Už ho máte za sebou? Uklízíte najednou, nebo si práce rozložíte do celého měsíce? A nebo si místo leštění nábytku a utírání prachu z lustrů radši vyrazíte s dětmi na výlet? Máme pro vás užitečný návod, jak (ne)uklízet. Možná vám ušetří trochu času i nervů.

Anna Černotová | 17. 12. 2018

Nepřipravujete se

Nic naplat, vánoční úklid je velká akce a každá velká akce vyžaduje přípravu. Jinak po chvíli zjistíte, že nemáte nový sáček do vysavače, nemůžete najít smeták a dochází čisticí přípravek. Pak se nedivte, že úklid nebude dokonalý, bude trvat věčnost, a ještě se u něj zbytečně nadřete. 

Tip: Důkladně zkontrolujte zásobu úklidových prostředků a doplňte univerzální čističe. Předem si nachystejte všechno, co budete potřebovat a alspoň rámcově si naplánujte, co všechno uděláte a jak půjdou práce za sebou.

Používáte nevhodné přípravky

Je běžné, že lidé používají na čištění povrchů neúčinné nebo někdy i zcela nevhodné přípravky. Vyplatí se proto nakupovat čisticí prostředky prověřených značek a se správným určením. Pokud budete například na speciální dřevěnou podlahu používat univerzální čistič, nejenom, že ji dobře neumyjete, ale ještě ji při dlouhodobém používání nenávratně zničíte. 

Tip: Na speciální a citlivé povrchy jsou k dispozici odpovídající produkty. Hlavně na dřevo, sklokeramiku, akrylát nebo mramor je třeba použít speciální a k tomu určené přípravky. 

Centrální vysavač s dlouhou hadicí dosáhne kamkoliv a nevíří prach v místnosti. Foto: Husky

Centrální vysavač s dlouhou hadicí dosáhne kamkoliv a nevíří prach v místnosti. Foto: Husky

Prach nevysáváte, ale víříte

Zametáním obyčejným koštětem prach nevysajete, ale jen rozvíříte a ten se pak znovu usadí. Klasický vysavač je samozřejmě lepší, ale i při jeho použití dochází k víření nečistot. Vysavač totiž vytváří tah vzduchu a ten pak opět vypouští do místnosti, čímž se rozletí po místnosti nečistoty, které jste ještě nestihli vyluxovat. Proto například lékaři nedoporučují lidem s alergií na roztoče, aby sami vysávali. Takže dobrá zpráva: jste-li alergičtí, musí vysávat partner!

Tip: Nejvíce efektivním způsobem, jak se při úklidu zbavit prachu a alergenů včetně roztočů, je použití centrálního vysavače, který nečistoty odvádí bez víření hned mimo obytné místnosti. „S centrálním vysavačem snadno vysajete prach na nábytku, schodech i za postelí, kam se robotický vysavač nedostane a mobilní musíte držet v ruce, protože má krátkou hadici,“ říká Jiří Najman, ze společnosti Husky. Takže čeká-li vás zařizování nového bydlení nebo rekonstrukce, určitě jeho instalaci zvažte!

Některá místa (schválně) přehlížíte

Ruku na srdce, kdo občas při úklidu záměrně nepřehlíží místa, která se mu nechtějí čistit? Takovým příkladem může být třeba spodní část záchodového prkénka nebo špinavý a zapáchající odpadkový koš. 

Tip: Pokud použijete na vysoce znečištěné povrchy přípravek k tomu určený, je i jejich úklid velmi jednoduchý. „Proti zápachu koše lze navíc pořídit přímo na víko snadno aplikovatelnou vůni,“ radí Martin Noha ze společnosti Brabantia.

Odpadkový koš musí být v první řadě čistý, ale proč by nemohl i příjemně vonět? Pořiďte mu parfém!

Nevíte, jak na to

U některých znečištění v domácnosti, jako jsou například špinavé spáry mezi kachličkami, prostě nevíte, jak se jich zbavit. 

Tip: Pokud si při úklidu nevíte rady, je dobré konzultovat konkrétní problémy s odborníkem u prodejce nebo alespoň na internetových diskusních fórech. Nakonec se vždy ukáže, že každý problém má nějaké řešení. 

Necháte se vyvést z míry

Ne, předvánoční čas nemá být zasvěcen frenetickému pobíhání s leštěnkou. Ať už vás stresuje vaše maminka, kolegyně v práci nebo kamarádky, nenechte se chytit do sítě! 

Tip: Musíte vnitřně přijmout, že vaše domácnost nebude odpovídat vašim představám o dokonalosti. Jsou to nároky, které si na sebe kladete jen sami, tak je také sami můžete snížit. Uvědomte si, že nervovat se kvůli pokapané podlaze a prachu mezi žaluziemi není normální. Do předvánočního úklidu zapojte celou rodinu (i když jste to dosud nedělali) a nebo, pokud můžete, využijte služeb profesionální uklízecí firmy. Zasloužíte si to!

Zapátrejte na internetu, jestli se ve vašem okolí nenachází úklidová firma. Pak si můžete udělat kávu a užívat si vánoční pohodu z gauče!

Zapátrejte na internetu, jestli se ve vašem okolí nenachází úklidová firma nebo paní, která si úklidem a domácími pracemi ráda přivydělá. Jejich velkou databázi, rozdělenou podle lokalit, najdete třepa na webu Hlidacky.cz v sekci Úklid domácnosti. Pak si můžete udělat kávu a užívat si vánoční pohodu z gauče!

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete