Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Chcete v ložnici zažít tu pravou romantiku, ale zároveň se vyspat dorůžova? Přemýšlejte nad výběrem vhodného nábytku i dekorací. Poradíme, jak na to.

Terezie Benoni | 27. 05. 2024

Než se zaměříme na jednotlivé barvy, umístění a nábytek, řekneme si, co do ložnice rozhodně nepatří. Za dveřmi této místnosti musí zůstat starosti všedního dne. Ty zabíjí jakoukoli romantiku a raději je proberte u jídelního stolu. Telefon by měl mít do ložnice vstup zakázán. Lépe se vyspíte a také budete vnímat pouze vašeho partnera. Udělejte si z ložnice oázu klidu bez jakýchkoli elektronických přístrojů jako je již zmiňovaný telefon, nežádoucí je také televize nebo počítač. Ložnice má sloužit ke spánku nebo partnerskému životu, nedělejte si z ní obývací pokoj nebo pracovnu. Aby byla atmosféra dokonalá, neměl by být v ložnici nepořádek. Jak ji vhodně zařídit?

Info ikona
Jak zařídit ložnici

Knihovna ano, ale pracovní věci ne. Ložnice je místem určeným k odpočinku, a tak všechny starosti nechte za jejími dveřmi.

Které barvy jsou pro ložnici ideální?

Zcela uklidňující barvou je modrá s nádechem šedé. Jedná se o uklidňující barvu, který vám dopřeje dokonalý spánek. Navíc se velmi jednoduše kombinuje s dalšími barvami. Možná je překvapením, že i žlutá je do ložnice vhodná. Jedná se o veselý odstín, který stimuluje nervový systém. Nemusíte se přitom omezovat na jednolité barevné stěny, můžete použít tapety se zajímavým vzorem, nebo pouze s proužky či florálními motivy, které budou právě v tónech žluté či modré. Těmto barvám může konkurovat také zelená, která uklidňuje a harmonizuje. Oranžová je údajně ideální na trávení, a navíc uvolňuje svaly. Oblíbená byla dřív v ložnicích fialová nebo červená. Ani jedna z těchto barev ale není do ložnice vhodná. Ačkoli stimulují k aktivitě, vnášejí do prostoru jistý neklid a agresivitu. Vhodná do ložnice není ani hnědá, bílá, nebo šedá. Jestli toužíte po bohatém milostném životě, sáhněte po světle hnědé nebo karamelové. Podle průzkumů se budete milovat třikrát týdně, naopak v červené ložnici jen jedenkrát.

Info ikona
Jak zařídit ložnici

Světlé tóny jsou do ložnice vhodné. Ne ale klasická bílá, která naopak stimuluje k aktivitě. Jednotlivé barvy tak můžete kombinovat, abyste dosáhli potřebného výsledku. 

Kam umístit ložnici

Vždy je dobré mít ložnici v takzvané klidové zóně, tedy někde mimo hlavní denní ruch. Vhodné je umístit ji přes chodbu či halu, do „zadních“ prostor domu. Neměla by být přímo vedle obývacího pokoje nebo kuchyně, aby tam nedoléhaly ruchy z televize a společenského života rodiny. Pokud nemáte jinou možnost, pracujte s takzvanými nápravnými prvky, abyste ji zvukově a citlivě i prostorově oddělili. Máte-li odpočinkovou zónu bytu směrem na jih, kam celý den svítí slunce, kompenzujte příliv slunečních paprsků a energie vůbec dostatečným zastíněním. Řešením mohou být zatemňovací závěsy.

Info ikona
Jak zařídit ložnici

Nábytku i dekorací pouze málo

Ložnice má být pohodlná, útulná a vzdušná. Proto je potřeba nezatížit ji zbytečnými kusy nábytku, nebo dekoracemi. Zároveň je potřeba, aby byla útulná a pohodlná.  A co materiál a „dynamika“ nábytku? Světlejší prostorný pokoj snese i masivní tmavý nábytek z hutného, těžkého dřeva. Studenější tmavší místnost by takové kusy spíše „pohřbily“. Těžký nábytek volte tedy spíše solitérně a vybírejte ho pozorně. Masivní kus nábytku vyvažte subtilním kouskem, k mohutné skříni dejte drobnější křeslo modernějšího designu, nebo zajímavé ratanové či proutěné. Nebojte se květin, ale dejte si jich do místnosti uměřené množství. Menší ložnici zařiďte minimalisticky. V čem se naopak nemusíte nijak omezovat je dostatek polštářů, hřejivé plédy a kvalitní přehoz, kterým přes den postel zakryjete. U postele by neměly chybět čtecí lampičky a v celé místnosti dejte přednost více zdrojům tlumeného světla. Takto zařízená ložnice by měla sloužit jak kvalitnímu odpočinku, tak harmonickému milostnému životu. 

Čtěte také: Zahradní chatku si přestavěli na dokonalý domek, kde dnes mohou strávit celé prázdniny

Kouzelný dřevěný domek nám doslova vyrazil dech. Jednoduchá dřevostavba tak akorát pro dva s malebným interiérem je ztělesněním pohody a toho pravého skandinávského hygge.
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete