Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Tajemství babiček v boji proti komárům: Vyrobte si domácí repelent, který opravdu funguje

Přichází letní čas a v tomto období se otravnému bzučení hmyzu u ucha nebo štípancům na nohách vyhnete jen těžko. Místo agresivních repelentů plných chemie si ale můžete snadno vyrobit vlastní, čistě přírodní verzi. Nejenže příjemně voní, ale skutečně funguje – a výroba vás vyjde jen na pár korun. Ukážeme vám, jak na to krok za krokem, a přidáme i několik tipů, jak se postarat o štípance, když už se hmyz přece jen trefí.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 14. 05. 2025

Proč si vlastně vyrábět přírodní repelent a nesáhnout po klasickém z drogerie? Většina běžně prodávaných repelentů obsahuje látky jako DEET (diethyltoluamid). Jde o olejovitou tekutinu odpuzující bodavý hmyz (například klíšťata, komáry a blechy). Dříve se tato látka používala na výrobu pesticidů a přibližně v polovině 20. století se začala objevovat i v repelentech. Přestože se tedy využívá opravdu hojně, existují obavy o to, jak moc je bezpečná. Může dráždit pokožku, způsobovat alergické reakce a panují i obavy z možných negativních dopadů na nervovou soustavu. Podle oficiálního vyjádření jsou takové repelenty bezpečné, když se využívají správně, tedy nedochází k aplikaci přímo na pokožku. V letních měsících je něco takové ovšem celkem nemožné. Naštěstí jsou tu i jiné možnosti. Můžete si vyrobit svůj vlastní domácí repelent. Pojďte na to.

Mohlo by se vám líbit

Vyrobte si sami hřebíčkový olej: Slouží jako první pomoc při bolesti zubů, zdravá kosmetika i repelent

Hřebíčkový olej by vám doma neměl chybět. Působí na zdraví pokožky, hojení ran, podporuje krevní oběh a pomůže od bolesti zubů. Můžete si ho koupit nebo vyrobit svůj vlastní. Recept je snadný a vše potřebné máte v kuchyni.
marianne.cz

Recept na domácí repelent proti hmyzu

Hmyz skvěle odpuzují éterické oleje. Komáři, klíšťata nebo ovádi je nesnáší. K nejúčinnějším patří citronová tráva, levandule, tea tree, eukalyptus, máta peprná (u dětí pozor na koncentraci) a geránium (pelargonie). Vzhledem k tomu, že éterické oleje není vhodné nanášet na pokožku neředěné z důvodu podráždění, je nutné je smíchat s nosným rostlinným olejem (olivový, kokosový, mandlový apod.) nebo s čistým alkoholem. Tuto směs pak můžete aplikovat bezpečně přímo na pokožku, jakmile se chystáte někam do přírody. Myslete na to, že přírodní repelenty nemají tak dlouhou výdrž, proto si je na delší pobyt venku berte s sebou, ať se můžete kdykoliv znovu postříkat.

Tip: Vhodné éterické oleje nakapejte do aroma lampy či difuzéru a zapněte venku na zahradě. Vaše večerní posezení bude zase o něco příjemnější.

Info ikona
Domácí repelent proti hmyzu

Co budete potřebovat k výrobě repelentu

  • 100 ml destilované nebo převařené vody
  • 50 ml lihu (například líh z lékárny)
  • 20 až 30 kapek éterických olejů (od každého, který chcete použít)
  • skleněnou lahvičku s rozprašovačem (ideálně z tmavého skla)
  • čajová lžička jojobového oleje (Nemusíte přidávat. Pokud ano, dejte menší množství lihu.)

Postup krok za krokem

  1. Do čisté lahvičky s rozprašovačem nalijte vodu, přidejte líh a případně olej.
  2. Přidejte zvolenou směs éterických olejů, například citronelu, mátu peprnou a čajovník nebo tea tree.
  3. Pečlivě protřepejte. Nezapomeňte protřepat před každým použitím.
  4. Nastříkejte na pokožku a/nebo oděv. Vyhněte se kontaktu s očima a sliznicemi.
  5. Skladujte v chladu a temnu mimo dosah tepla a slunečního záření.

 Doporučené kombinace éterických olejů

  • Citronová tráva + levandule + tea tree (jemná, ale účinná vůně)
  • Eukalyptus citronový + máta + rozmarýn (intenzivnější vůně)
  • Geránium + citron + hřebíček (působí i proti klíšťatům)

Tip: Pro malé děti volte jemnější oleje jako je levandule nebo citronová tráva a nižší koncentraci.

Info ikona
Domácí repelent proti hmyzu

Co dělat po štípnutí?

Když už se komár trefí, je dobré mít po ruce přírodní pomocníky na zklidnění pokožky, co zastaví svědění nebo bolest. Aloe vera gel chladí, hydratuje a mírní svědění. Na štípnutí můžete nanést také jablečný ocet, levandulový éterický olej nebo potřít plátkem citronu. Také heřmánek zklidňuje a snižuje zánět. Stačí vám i vylouhovaný čajový sáček. Štípnutí spolehlivě zklidní kostka ledu nebo pasta z vody a jedlé sody. Důležité je štípanec neškrábat, abyste si do něj nezanesli infekci.

Mohlo by se vám líbit

Stop komárům! Vyrobte svíčku, která odpudí hmyzáky. Většinu složek máte doma

Konečně se oteplují večery, a tak je možné sedět venku do pozdějších hodin. Jenže s tím se pojí také přítomnost komárů, kteří bezhlavě útočí, což končí nepříjemnými štípanci. Vyrobte proto svíčku, která bude tyto nevítané hosty odpuzovat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×